Winter 2007 no.62 toneel verdwijnen, Jo is voor hem alleen mid- del. Van gevoelens laat Tulkinghorn eigenlijk niets blijken, dus als vader van een verweesd kind komt hij om die reden wel in aanmer king. Echter er zijn verder geen aanknopings punten met het verleden of verwijzingen in die richting die een vaderschap plausibel maken. N04. Inspector Bucket. Met enige hartelijkheid wordt Jo door Bucket Jo Toughy genoemd. Als hij samen met Snagsby op zoek gaat naar Jo in de Tom-All- Alone weet hij wie hij gaat zoeken: Toughy. In het slop komen Bucket en Snagsby een rouw stoet tegen, er is weer iemand aan de koortsen die daar heersen overleden. Jo wordt uiteinde lijk gevonden nadat hij een fles medicijn bij een zieke vrouw heeft afgeleverd. Hij v/ordt door Bucket in een lichte houdgreep, slechts de bovenarm, meegenomen naar het kantoor van Tulkinghorn. Nadat Jo zijn verhaal over de Lady verteld heeft mag hij weer gaan. Nadat Bucket het verhaal van Jo over de Lady in voiles heeft gehoord ziet hij in Jo een moge lijke bedreiging voor Lady Dedlock. Hij wil Jo weghouden uit Londen wellicht uit de buurt van Tulkinghorn. Wanneer Bucket Toughy via Skimpole uit de buurt van Bleak House heeft gehaald brengt hij hem naar een hospitaal. Als Jo daar wat is opgeknapt krijgt hij weer wat geld om verder op te gaan als het maar ver van Londen is. Speelt hierbij een kwaad vaderlijk) geweten van Bucket een rol? De bijnaam Toughy die hij aan Jo geeft indiceert hoe dan ook een betrokkenheid. Maar kennelijk gaat de aan dacht van Bucket meer naar de veiligheid van Lady Dedlock dan naar de zieke Toughy. Nee Bucket is geen échte vader voor of van Jo. N05. Snagsby. Nemo woonde vlakbij het kruispunt waar Jo in goeden doen het swiepertje van is. Na de dood van Nemo wordt er in het dichts bij zijnd publiek lokaal zie plaatje met Jo voor de kroeg) een onderzoek zitting gehouden door de Coroner om vast te stellen of de dood van Nemo natuurlijk dan wel gewelddadig is. Omdat Snagsby Nemo kende, mogelijk had hij nog copieer werk van Snagsby onderhanden, volgt hij het onderzoek. Zijn goedhartigheid (vaderlijk?) laat hem Jo voor zich innemen. Hij neemt Jo in bescherming tegen de formele houding van de Coroner en geeft Jo na afloop een muntstuk, half-a-crown, van twee en een halve shilling. Snagsby vertelt er wel bij dat als hij samen met z'n vrouw Jo tegenkomt Jo niet mag laten zien dat ze elkaar kennen. Evengoed dat hij Jo wel bij zich thuis laat komen om daar een soort van religieuze opwekkingsbijeenkomst bij te wonen. Sla je nu de Working Notes open die op dat hoofdstuk betrekking hebben dan staat daar de krabbel: Mrs Snagsbv sees it ah Mrs Snagsby becomes jealous—Mr Snagsby must be the bovs father" Enige hoofdstukken later in BH, Snagsby is weer op bezoek bij Tulkinghorn, laat Snagsby zich het volgende gespreksfragment ont vallen:" I never had an idea of a foreign female, except as being formerly connected with a bunch of brooms and a baby." Uit de twee hierboven staande citaten kun je het volgende afleiden: CD heeft wel degelijk de bedoeling gehad om in ieder geval het vaderschap van Jo te incorporeren in BH. Verder legt CD met de aanduiding: a bunch of brooms" een relatie tussen Jo nu en de mogelijke moeder van Jo: het vrouwtje met de bezems. Dat verklaart ook waarom het Workhouse niet in aanmerking kwam. Als rondreizende bezembindster hoorde ze ner gens bij, wilde geen enkele parochie haar onder haar leden scharen. T om-All-Alone Een intrigerend gegeven in BH is de betekenis van het begrip Tom-All-Alone. In de aanloop naar BH gebruikt CD het een aantal malen als werktitel voor zijn nieuwe roman. In de Working Notes staat ALS eerste titel: "Tom- All-Alone's" "The Ruined House That got into chancery And never got out". Pas in de laatste twee van de tien werktitels wordt Bleak House genoemd: "Tom-All-Alone's The Solitary Home That was always shot up" "Bleak House Academy The East Wind". Het lijkt er dus sterk op dat in allereerste aan- The Dutch Dickensian Volume XXVII 24 V. \'U V vb' Vl'\ U''-X'i'

The Dutch Dickensian | 2007 | | pagina 24