leg Bleak House identiek was met Tom-All- Alone. Pas als de roman BH goed onderweg is en Lady Dedlock op zoek gaat naar Jo komen we voor het eerst in het slop Tom-All-Alone. Het heeft dan de betekenis gekregen die zo zichtbaar blijkt uit het plaatje in BH, hieron der afgebeeld. Voor de goede orde ook de Tom-All-Alone heeft de eer deel uit te maken van een Chancery Case en als zodanig versto ken van iedere vorm van onderhoud of welke verbetering dan ook. Er heerst verval, de hui zen storten successievelijk in, de bewoners worden ziek van de uiterst kwade dampen die uit de open riolen en gierputten opstijgen, en sterven in lompen gehuld. In de nachtelijk uren heeft Jo daar een rust plaats, ergens in een van de krochten huurt hij voor drie penny's een soort van onderkomen. CD weet uit eigen ervaring hoe het er zon armen logies toeging. In de aanloop naar BH had hij nogal eens last van slapeloosheid en wandelde dan door nachtelijk Londen. Op een van zijn tochten krijgt hij slaap en hij trekt dan de stoute schoenen aan en meldt zich als nachtelijke slaapgast. Na een paar minuten staat hij weer buiten vanwege de ondragelijke stank en het ongedierte. De stank, de vuilig heid, de troosteloosheid, de verwording die op de gezichten van al of niet tijdelijke bewoners staat te lezen, komen uitvoerig aan bod. Zo gaat Snagsby er samen met Inspector Buckett op zoek naar Jo om hem mee te nemen naar het huis van Snagsby voor een religieuze inprenting. In de Tom-All-Alone zien ze de rouwstoet van wéér een slachtoffer van de abominabele leefomstandigheden. Een rouw stoet die zinnebeeld is van al de daar heersen de ziektes. Na enig zoeken wordt Jo gevonden een wordt hij meegenomen naar het huis van Snagsby alwaar Chadband, een soort van dominee van eigen makelij, reeds aanwezig is. Een absurdistische scène laat zien dat Jo inderdaad nergens iets van af weet en ieder besef van religie ten enen male volkomen mist. Niet dat Jo er daardoor slechter afkomt dan de anderen, eigenlijk helemaal niet. Hij maakt van Chadband een charlatan, een soort van Pecksniff in het kwadraat die losgezongen is van de werkelijkheid. CD steekt de draak met de schijnbaar goedbe doelde maar eigenlijk arrogante houding van Winter 2007 no.62 de zalvende zendelingen zoals Chadband er een is. Het duurde even voordat ik in de gaten had wat het Engelse woord" Terewth" precies betekentf spreek het zalvend uit en het wordt duidelijk). Het plaatje, een van de Dark Plates uit BH toont de woonomstandigheden, althans de slaap omgeving van Jo. In een indringend artikel in HW beschrijft CD hoe zo'n slop er van binnen uitzag, hoe men er woonde en wie dat nu wel waren. Hij maakte die tocht met een Inspecteur van politie Field die weer model stond voor Inspector Buckett. Met de dood van Jo zet CD weer een van die scènes neer waar hij patent op had. Tijdgenoten bewonderden CD voor de indrin gende wijze waarop hij, met enige regelmaat, sterf scènes beschrijft. Nadat Jo na de bijeenkomst ten huize van Snagsby voor Bucket en miss Snagsby op de loop gaat komt hij al zwervend in de buurt van Bleak House. Hij is dan al koortsig en in zijn licht ijlende toestand ziet hij Esther Summerson voor de gesluierde Lady aan. Begrijpelijk daar het om moeder, Lady Dedlock en dochter, Esther Summerson gaat. 25 The Dutch Dickensian Volume XXVII Plaatje uit Bleak House:Tom-All-Alone De dood van Jo. :sM m êtmt A

The Dutch Dickensian | 2007 | | pagina 25