Winter 2007 no.62 27 The Dutch Dickensian Volume XXVII Gesluierde Lady Dedlock en Jo Jo maakt deel uit van een wereld die hij niet begrijpt en waar hij geen greep op heeft maar die wel heel erg werkelijk is. Hij is daar slacht offer van en gaat er uiteindelijk ook aan dood. In zekere zin staat Jo net zo in de wereld zoals Richard in de Jarndice vs Jarndice zaak zit. Jo zegt dat hij nergens iets van af weet. In tegenstelling tot Richard die dénkt dat hij er greep op heeft maar er eigenlijk ook geen bal van begrijpt. Hij denkt te begrijpen waar het om gaat maar uiteindelijk blijkt dat zijn zicht op de zaak geen werkelijkheidsgehalte heeft omdat hij de zaak maakt tot zijn werkelijk heid. Het is dan ook logisch binnen de kaders van BH dat Richard er óók aan sterft zoals velen voor hem door Chancery zaken zijn overleden, gek geworden of ten onder gegaan. Niet alleen de Chancery is ziek en verrot maar het is een exponent van de zieke en verrotte Engelse maatschappij Om er uit de veelheid van publicaties die verscheen in HW, voor of tijdens de publicatie van BH, maar een paar te noemen: A December Vision; over Equity Law die er niet waren The Martyrs of Chancery; over gevangenen die op last van de Chancery meer dan twintig jaar, om niet, in Queen's Bench toendertijd zaten en en hadden gezeten. Father Thames, over het vuil, vast vloeibaar, dat onbekommerd door Londen in de Thames werd gestort. Martyrs of Chancery.-second article, tegen ontkennende reacties op het eerste stuk Health by Act of Parliament; over de uitermate slechte woonomstandigheden in de armenwij- Direct en indirect spelen de woonomstandig heden etc een belangrijke rol in BH. Jo neemt de kwade geesten van de sloppen mee in de vorm van ziektekiemen.Via Jo raakt Esther Summerson besmet met het pokken virus en wordt ze daardoor voor het leven getekend. Indirect door bezoeken van Esther Summerson, Inspector Buckett Snagsby etc wordt ons een beeld geschetst van de gruwel van het wonen leven van de underdog in de Engelse samenleving; direct door Jo die vol strekt onmachtig is om zich aan die ellende te onttrekken. De goedwillenden in BH zien Jo en naast hem anderen ten onder gaan, onmachtig om hen te helpen. Hoewel ze als individu kennelijk trachten verbetering aan te brengen zijn de omstandigheden, de maat schappelijke structuren onverbiddelijk in hun onverschillige houding jegens de medemens. Het is te begrijpen dat Marx dacht dat de wereldrevolutie in London zou beginnen. Gelukkig, wellicht dat nog steeds sommigen zeggejammer genoeg', is de wereldgeschie denis anders gelopen. PS Er waren ook heel veel zaken in Londen Engeland van de vijftiger jaren van de 19 eeuw die CD niet zinden. Soms gaf hij directe kritiek middels brieven in de Times of door artikelen in HW soms indirect in de vorm van allegorische vertellingen in HW. Een veelvoor komend thema en aandachtspunt van CD was het rioleringssysteem, of liever het ontbreken daarvan. Hij en hij niet alleen zag het als een bron voor ziekten waar iedereen maar vooral de armen, de arbeiders veel last van hadden. Ze werden ziek van de uiterst slechte woon omstandigheden en verloren daardoor het enige wat ze hadden: hun gezondheid.

The Dutch Dickensian | 2007 | | pagina 27