124 gereduceerd, en moest Bentley zijn aandelen verkopen aan Thomas Tegg, een man die zijn fortuin had vergaard met goedkope heruitgaven, advertenties en restpartijen. In Amerika was de situatie slechter: 'Real and personal property is diminished greatly in value, and the confidence which promotes success in the dealings of men seems to have fled' schreef Philip Hone, ex- burgermeester van New York, in zijn dagboek. 'Here in the city of New York, trade is stagnant. Local stocks are lower than ever. Real estate is unsalable at any price; rents have fallen and are not punctually paid, and taxes have increased most ruinously.'. Ook de uitgeverijen hadden problemen. Harper, de Amerikaanse uitgever van American Notesmoest het boek zo goedkoop mogelijk uitgeven om nog enige verkoop te behalen. Chuzzlewit werd zelfs door hen zonder enig contract gepubliceerd in 17 wekelijkse delen voor 6 cent per stuk, van januari tot juli 1844, verspreid door krantenverkopers. Alle bovengenoemde oorzaken zullen in meer of mindere mate hebben bijgedragen aan de tegenvallende verkopen van de eerste maandelijkse edities van Martin Chuzzlewit. De gevolgen voor Dickens waren groot, vooral vanwege de tegenvallende inkomsten. De breuk met Chapman and Hall werd onvermijdelijk toen zij, na tegenvallende verkopen, besloten de clausule waarin zij 50 per maand in mindering konden brengen op zijn maandelijkse betaling van kracht wilden laten worden. Van 'The best of booksellers, past, present en to come' werden zij in zijn optiek 'scaly-headed vultures', Dickens wilde een andere uitgever. T am rubbed in the tenderest part of my eyelids with baysalt' schreef hij. Martin Chuzzlewit was de eerste set back in zijn carrière, iets dat vrijwel iedere schrijver een keer overkomt. Dat Dickens het met Martin Chuzzlewit overkwam is achteraf gezien niet moeilijk voorstelbaar. De Amerikaanse passages uit "Martin Chuzzlewit". Paul Ferdinandusse Hele oude Dickensianen kunnen zich wellicht nog herinneren dat tijdens een bijeenkomst in 1992 het werk van Dickens vergeleken werd met dat van Alexis de Tocqueville, dit naar aanleiding van het 150-jarig bestaan van "American Notes". De Tocqueville was een Franse aristocraat die later minister van Buitenlandse Zaken van Frankrijk werd. Hij bezocht de Verenigde Staten, en in 1835 verscheen zijn boek "De la Démocratie en Amérique", dus zeven jaar voordat "American Notes" verscheen. In dit stukje wil ik enkele passages uit "Martin Chuzzlewit" vergelijken met wat De Tocqueville schrijft.

The Dutch Dickensian | 2009 | | pagina 16