147 Redburn, kortom tamelijk chaotisch. In ieder geval stelt die trein Dickens in staat de tijd voor zijn contemporaine lezers duidelijk te laten zijn. De avonturen die Nell en haar grootvader zouden gaan beleven spelen zich afin het heden van toen. De scenes waarin de verwoesting van het arcadische Engeland door de voortschrijdende industrialisatie wordt uitgebeeld waren voor zijn lezers direct herkenbaar. OCS bleef verschijnen in het oorspronkelijke vehikel: MHC. Het verhaal zou daarin eindigen en Barnaby Rudge zou in het zelfde vehikel maar van het begin af als een herkenbaar geheel, als roman verschijnen. De uiteindelijke oplage van MHC met daarin OCS zou rond de 100.000 exemplaren per week gaan bedragen, hetgeen wil zeggen een bruto opbrengst van £1250 per week, voor Dickens en de uitgever samen. Een aardig punt van aandacht bij de romans van Dickens is het vast kunnen stellen in welke tijd een en ander zich afspeelt. MHC geeft een duidelijke indicatie, het verhaal speelt zich af in het NU, dat wil natuurlijk zeggen het Engeland van 1840. De clue daarvoor wordt aangetroffen in aflevering 6. daarin komen de Weller's, Tony Samivel, met de trein aan om met de oude Humphrey, die binnenkort in het verhaal getransformeerd gaat worden tot oud-oom van Nell, om de tafel te gaan zitten en verhalen te vertellen. Pickwick is daar reeds aanwezig en we maken ook nog kennis met Jack Redburn. kortom tamelijk chaotisch. In ieder geval stelt die trein Dickens in staat de tijd voor zijn contemporaine lezers duidelijk te laten zijn. De avonturen die Nell en haar grootvader zouden gaan beleven spelen zich afin het heden van toen. De scenes waarin de verwoesting van het arcadische Engeland door de voortschrijdende industrialisatie wordt uitgebeeld waren voor zijn lezers direct herkenbaar. OCS bleef verschijnen in het oorspronkelijke vehikel: MHC. Het verhaal zou daarin eindigen en Barnaby Rudge zou in het zelfde vehikel maar van het begin af als een herkenbaar geheel, als roman verschijnen. De uiteindelijke oplage van MHC met daarin OCS zou rond de 100.000 exemplaren per week gaan bedragen, hetgeen wil zeggen een bruto opbrengst van £1250 per week, voor Dickens en de uitgever samen. The Old Curiosity Shop. Een verhaal, verhalen in een verhaal, een roman met veel richtingaanwijzers, de meeste niet helemaal correct. Het begint in de slaapkamer van the Old Curiosity Shop en het eindigt in een consistorie kamer van een oude pastorie. In beide kamers slaapt Nell maar in de laatste slaapt ze voor eeuwig. In de tijd daar tussen hebben Nell en haar grootvader een reis door Engeland gemaakt, een doel hadden ze niet, anders dan wegvluchten voor Daniel Quilp. Grootvader is vanwege speel schulden in de macht van Quilp geraakt maar verder is Quilp een eigenaardig, koboldachtig type. Quilp heeft

The Dutch Dickensian | 2009 | | pagina 39