De WDL op excursie 162 ook de homo-erotische relatie tussen Steerforth en Daisy uitgebreid aan de orde komt; om er maar een paar te noemen. Vrijdag dertien november was het dan zover. De voltallige Weerdinger Dickens leeskring had zich om één uur verzameld voor café de Roos. Ditmaal niet om daar de maandelijkse bijeenkomst te houden, maar om op excursie te gaan. Nu we een klein jaar bezig zijn met het lezen van Dickens vonden we het tijd om ook eens buiten Weerdinge op zoek te gaan naar wat er aan Dickensiana te vinden is. Dat bleek bij nadere beschouwing niet eens zover van huis te zijn. In de openbare bibliotheek van Haren (Gr) is namelijk een negentiende eeuwse toonkamer ingericht met een enorme verzameling boeken van en over Dickens; de zogenaamde "Dickens Room". Daar wilden wij als Dickens-lezers natuurlijk het fijne van weten. Een afspraak was snel gemaakt en nu stonden we klaar om met twee auto's af te reizen. In Haren was het even wachten tot het twee uur was., het tijdstip waarop de bibliotheek en ook de Dickens Room opengaat. Wij werden op dat tijdstip ontvangen door dhr Muda die, naar wat tijdens het voorstellen bleek, de zoon was van de man die de Dickens verzameling had aangelegd. Vol enthousiasme stak hij van wal met zijn verhaal over deze kamer en diens inhoud en al gauw waren wij zijn ban. Wat kon die man aanstekelijk vertellen. Eerst maakte hij ons deelgenoot van enkele verhalen over de geschiedenis van zijn familie waarbij oude foto's en zeldzame boekjes van hand tot hand gingen. Toen hij zelfs een kopie van een typisch negentiende eeuwse kamerjas en dito muts met kwast aantrok, die zijn vader ook gedragen had als die zich terug trok in zijn kamer omgeven met Dickens, kende ons enthousiasme geen grenzen meer. Bij het zien van als dat moois flitsten onophoudelijk onze fototoestellen. Het prachtige bureau en de massief eiken boekenkasten werden samen met allerlei Dickens voorwerpen minutieus onderzocht. Alhoewel we eigenlijk nog te kort samen komen om ons al echte Dickensians te mogen noemen herkenden we toch al op enkele afbeeldingen figuren uit de inmiddels gelezen romans. Na afloop beloofde dhr Muda onze leeskring op de verzendlijst voor de jaarlijkse Dickenslezing te zetten zodat we die bijtijds in onze agenda's kunnen noteren. Na dit bezoek hebben we onder het genot van een kop koffie en thee nog wat nagesproken en afgesproken wat we voor de volgende bijeenkomst weer in ons vertrouwde Weerdinge zouden lezen want, zoals we met een kleine aanpassing van een gezegde natuurlijk allemaal vinden: Een dag zonder Dickens is een verloren dag. Guus de Landtsheer

The Dutch Dickensian | 2009 | | pagina 54