35 voedsel haakte dreef hem naar het Britsch Museum, waar hij zich twee jaren lang aan de ijverige studie der letterkunde overgaf, en zich in het snelschrijven oefende, met oogmerk, om zijne letterkundige loopbaan als medewerker aan een dagblad te beginnen. Deze klasse van letterkundigen, die te Londenwegens de groote schaal, waarop de journalistiek daar gedreven wordt, buitengemeen talrijk is, bekleedt in Engeland eene bijzondere plaats; en dit vak vordert, behalve de menigvuldigste kundigheden, de innigste bekendheid met het geheele nationale leven. Uit deze school zijn de eerste regtsgeleerden van Engeland voortgekomen, en vele uitstekende schrijvers hebben bij deze bezigheid hunne voorbereidende studiën in de letterkunde gemaakt. Ook Dickens onderscheidde zich aldra als verslaggever der geestelijke geregtshoven zoo voordelig, dat hij tot mederedacteur van the Mirror of the Parliament werd verzocht en aangesteld, welk blad de beste verslagen van de Parlements/debatten levert. Later werd hij bij the Morning-Chronicle, het hoofdorgaan van het tegenwoordige whig-ministerie Melbourne, bij uitsluiting geëngageerd, en dit blad bood hem deszelfs kolommen aan tot mededeeling zijner korte schetsen, in welke hij het bonte gewoel der hoofdstad, met eene stoute, hand naar het leven, in scherpe omtrekken teekende. Zij werden dan ook wegens de populariteit der onderwerpen met zoo veel bijval ontvangen, dat zij kort daarna als Sketches of London, met geëtste teekeningen van G. Cruikshank, afzonderlijk werden uitgegeven. De buitengewone aftrek, dien kort daarna het eerste stuk der door hem onder de naam van "Boz" uitgegevene Posthumous Papers of the Pickwick-Club (f in Engeland en Noord-Amerika vond, verhief hem uit de afhankelijke betrekking van verslaggever in de rij der onafhankelijke schrijvers. In de Pickwick-Papers worden de avonturen verhaald van den heer Samuel Pickwick en zijne drie vrienden, die zich om hem in eene club, de arena van het maatschappelijk leven in Engeland, verzameld hebben. Pickwick is eene echt komische figuur, even als John Buil de representant is der lagere standen, zoo is hij het ideaal van een gentleman uit de middelbaren stand; een mengelmoes van goedhartigheid, berekening, grilligheden, zucht tot bevordering van algemeen welzijn, en bekrompenheid van geest. Met zijne vrienden heeft hij vele avonturen, die gelegenheid aanbieden, om het Engelsche leven, in al deszelfs rigtingen, op eene pikante wijze af te malen. Deze roman is een nieuw genre dat Dickens voor Engeland, het geboorteland van den zedekundigen roman, heeft geschapen, en men kan dit genre het echt komische noemen. De fijnste kennis van het leven en de menschen, het aandoenlijke en ernstige zoowel als het komische in al deszelfs graden, maken de schitterende eigenschappen van deze schrijver uit, wiens denkkracht, onbegrijpelijk scheppend vernuft en snelle vordering tot den rang eens zelfstandigen kunstenaars hem tot een der merkwaardigste verschijnselen in de Engelsche letterkunde van onzen tijd verheffen. Zijne werken die men met waarheid echte volksromans kan noemen, zoals de Engelschen nog nooit tevoren hebben bezeten, verschaffen niet alleen het aangenaamste onderhoud, maar hebben bereids ook het grootste nut gesticht en eenen groten zedelijken invloed op alle standen uitgeoefend. Dickens verstaat meesterlijk de kunst, om onmiddellijk uit het leven van zijn natie en den tegenwoordigen tijd niet alleen de schitterendste partijen te doen uitblinken, hij plaatst ook de zwakke aan het licht van den spot, dien hij door een verzachtenden

The Dutch Dickensian | 2010 | | pagina 37