Twee Luie Leerlingen Door Uwe Steinhaüser 45 Naast zijn grote romans heeft Charles Dickens ongelooflijk veel kleiner werk geschreven. Soms zijn dat zomaar verhalen of kerstvertellingen maar er zijn ook stukjes bij die bij nader beschouwen méér zijn dan alleen maar een aardig stukje proza. Zo is er het verhaal dat in 1857 in Household Words in vijf delen, in vijf opeenvolgende weken, verscheen: "A Lazy Tour of Two Idle Apprentices.".Het verhaal is door Dickens geschreven samen met Wilkie Collins. Collins was op dat moment zijn naaste medewerker in Household Words. Maar dat was niet de primaire reden om samen een verhaal te schrijven. Dickens had een jaar achter de rug met stormachtige ontwikkelingen en hij moest er even uit. Hij had Little Dorrit beëindigd, Gad's Hill Place gekocht, heel veel energie gestopt in opvoeringen van 'The Frozen". En met name dat laatste was hem niet in de koude kleren gaan zitten. Eerst waren er de zéér gezochte opvoeringen in Tavistock House geweest, met vrienden en familie voor vrienden en familie. Er was veel meer vraag naar plaatsen dan dat zijn huis theater in kon voorzien. En toen overleed Douglas Jerrold, een oude vriend van hem, die een tamelijk berooide weduwe achterliet. Dickens ging zich inzetten, iets wat hij vaker en met veel verve altijd deed, om de weduwe financieel te helpen. Gebaseerd op het grote succes van 'The Frozen Deep' zocht hij theater ruimte om door opvoeringen van dat toneelstuk fondsen bij elkaar te brengen om mevrouw Jerrold te steunen .Maar dan konden zijn gezinsleden, K.aty en Mamie en Georgina niet meer kunnen optreden, voor de echte theaterwereld waren hun stemmen te klein. En dus werd er gezocht naar vervangende toneel speelsters die gevonden werden in de personen van moeder en dochters Ternan. En zo begon wat de rest van zijn leven Dickens op een uiterst indringende wijze zou bezighouden De Tocht. Dickens wilde verstrooiing, liefst in verre vreemde streken, in hoge bergen of onbekende dalen. Maar die zijn ver weg en het gewone werk, Household Words moest ook doorgaan. Dus werd er gekozen voor Engeland. En gingen Charles Dickens en Wilkie Collins op stap richting Carrock Feil omdat die streek in Cumberland erg afgelegen en daardoor dus avontuurlijk was. Geinspireerd door William Hogarth, waar beiden zeer van gecharmeerd waren, gaven ze zichzelf een nieuwe naam: Collins werd Francis Idle en Dickens Thomas Goodchild. Het was ook hun idee om op Hogarthiaanse wijze verslag te doen van hun tocht, ieder een deel dat tezamen één verhaal zou opleveren. Francis Goodchild over zichzelf: "Goodchild was laboriously idle, and would take upon himself any amount of pains and labour to assure himself that he was idle; in short had no better idea ofidleness than that it was useless industry.". Thomas vindt van zichzelf: "Thomas Idle on the other hand, was an idler of the unmixed Irish or Neapolitan type; a passive idler, a born-and-bred idler, a consistent idler, who

The Dutch Dickensian | 2010 | | pagina 47