95 Figuur 16. signatuur van Phiz: N. E. M. O. uitvergroting van het plaatje de eerste kennismaking met Sam Weller op de binnenplaats van de White Hart Inn. The Nonesuch Dickensiana*: een Culturele Doodzonde. In 1937 was Arthur Waugh oud President van de Dickens Fellowship en lid van de raad van bestuur van Chapman Hall. In de kluizen van die firma lagen nog steeds alle, ja alle, door Phiz en alle andere illustratoren geëtste platen van alle afbeeldingen zoals die tijdens het leven van Dickens onder zijn supervisie gepubliceerd waren. Waugh kreeg het lumineuze idee om de platen nog eenmaal te gebruiken in een complete uitgave van de werken van Dickens. En zo kwam in 1937 de Nonesuch Dickens tot stand, met afdrukken van de originele platen zoals door Phiz, Cruikshank, Cattermole, Stone, Leech etc. etc, Het nu volgende citaat is uit Nonesuch Dickensiana, het prospectus voor genoemde editie: "But it is clearly certain that the Nonesuch will remain the most complete and most beautiful of the future. For, having created for its subscribers an edition of Dickens to end all editions of Dickens,the Nonesuch Press will then distribute to each subscriber that most valuable of Dickens treasures, one of the original plates. Of these there are no more than 877 of major importance; and the edition has therefore been limited, not artificially but of necessity, to 877." Voor een complete editie werd 48 guineas gevraagd, £50 S8. En zo werd met medeweten van Walter Dexter editor van The Dickensian en Thomas Hatton co auteur van het standaard werk over de publicatie van al de afleveringen van Dickens romans, en onder leiding van Waugh voor £43850,- een cultureel erfgoed van onschatbare waarde verkwanseld. Voor diegenen onder u die de originele etsplaten willen gaan sparen: er zijn nu twee complete Nonesuch Dickens op de markt. Voor een bedrag tussen de €15.000,- en €18.000,- kunt u de eigenaar worden van de originele etsplaat 'Mr.Merddle a borrower' of 'Nicholas Nickleby astonishes Mr.Squeers and family'.

The Dutch Dickensian | 2010 | | pagina 49