107 zich in zijn persoonlijk leven op een welhaast ziekelijke manier uit naar de persoon van Mary Hogarth, zijn schoonzusje, zou hiervan een duidelijk voorbeeld zijn. Nadat zij op zeventienjarige leeftijd in zijn armen stierf, kocht hij een graf naast het hare voor zichzelf hoe zou zijn jonge echtgenote hierop gereageerd hebben?!) Hij zou haar ring dragen tot aan zijn dood en tot op het laatst door haar bezocht zijn in dromen. Toen zijn huwelijk tot een ondragelijke last werd, verweet hij zijn vrouw Catherine regelmatig haar vruchtbaarheid en betrok demonstratief een eigen slaapkamer. Het argument dat Dickens Catherine wél zestien keer bevrucht heeft (10 geboorten en zes miskramen), verliest aan kracht als we bij dezelfde Paulus lezen dat hij weliswaar een tegenstander van het huwelijk is maar....'het is goed voor een mens, niet aan een vrouw verbonden te zijn, maar met het oog op hoererij moet iedere man zijn eigen wouw hebben en iedere vrouw haar man. De man kome jegens de wouw zijn echtelijke verplichtingen na en evenzo de vrouw. (Paulus, brieven Korintiërs.) Dit alles overziende, is het niet onmogelijk dat Ellen Ternan niet zijn maitresse was maar dat zij zijn romantische hang naar de vrouwelijke zuiverheid bevredigde. Zoals hij -in onze ogen nogal gênant - bepleitte in zijn briefin de Times. We zullen er nooit achterkomen en dat is misschien maar beter. Het staat wel vast dat een succesvol man in het Victoriaanse tijdperk zich vanaf een torenhoog voetstuk in allerlei bochten moest wringen om niet door zijn publiek als verrader of hypocriet te worden ontmaskerd. En waarschijnlijk gold dat ook voor hemzelf; als intelligent man moet ook hijzelf de gapende kloof tussen zijn literaire en privé persoon hebben opgemerkt, zeker waar het de onverkwikkelijke afhandeling van zijn huwelijk en de Ternan affaire betreft. En hoe corrupt en hypocriet de tijdgeest ook is, ieder mens heeft momenten van onverbiddelijke eerlijkheid over zichzelf. Arme Dickens. En arme Catherine. The subjection of woman: John Stuart Mill 1869 Sir Charles Petrie: The Victorians 1969 Is Charles Dickens de uitvinder van onze huidige kerstviering? Dick Kooiman De Kerstverhalen van Dickens Dickens en kerst zijn nauw met elkaar verweven. Dat blijkt ook in de Pickwick Papers (1837), ons "book of study" voor het jaar 2010. In hoofdstuk 28 van deze Papers lezen we hoe kerst wordt gevierd bij de Wardles in Dingley Dell, een groot familielandhuis dat het centrum lijkt te zijn van een ouderwetse landelijke gemeenschap in het graafschap Kent. Daar viert een tevreden gezelschap kerstfeest met hulst, groenversiering en mistletoe, dans en spel, in aanwezigheid van al het personeel. Mr Wardle zelf als "merry old gentleman" zingt een "Christmas carol", terwijl buiten de winterkou heerst en een storm in de schoorsteen loeit. Op die manier, zo schrijft Dickens, viert de familie Wardle kerst, zoals zij dat altijd heeft gedaan, "from time immemorial".

The Dutch Dickensian | 2010 | | pagina 13