139 became Her Majesty's propety for 25 pound and was at once taken to the palace. Je hoort de schrijver en zijn lezers nu denken: "and well spent it was." Wat verder opvalt is dat na de vermelding van iedere Dickens roman hij in hetzelfde hoofdstuk in een adem overgaat tot het vermelden van wanneer en waar er een al of niet geslaagde theateruitvoering was verschenen. De titel kwam lang niet altijd overeen met die van Dickens' werk en de inhoud wilde ook nog wel eens anders zijn dan de schrijver had bedoeld. Het maakt goed duidelijk dat we hier te maken hadden met het verschijnsel waar Dickens tijdens zijn leven kwaad over kon worden: het illegaal roven en plunderen van wat auteurs schreven, het thema dat hij zelf in Nicolas Nickleby heeft gebruikt. Voor John Camden Hotten is dit kennelijk een heel normale gang van zaken. Het toonde alleen maar aan hoe beroemd Dickens was en droeg alleen maar bij aan zijn meerdere eer en glorie. Dat zelfde wordt tot uitdrukking gebracht door de opsomming van speeches, en dan bedoel ik niet de lezingen uit eigen werk, die Dickens ter gelegenheid van heel wat bekende persoonlijkheden en toenmalige beroemde instituties heeft gehouden. Organisaties met namen die zo uit een roman van Dickens afkomstig kunnen zijn. Een voorbeeld: On the 9'1' May [1865] he presided at the annual festival of the Newvendors' Benevolent and Provident Association, and delivered another admirable speech.'1 Volgens mij had dit evengoed de United Metropolitan Hot Muffin and Crumpet Baking and Punctual Delivery Company van Ralph Nickleby kunnen zijn. Een onvolledig stukje informatie omdat het ons niets zegt over deze club en waarom de speech van Dickens dan wel zo goed was. Conclusie Mijn conclusie is dat het boek niet meer is dan een gelegenheidspublicatie waarvan het schrijven voornamelijk werd ingegeven om op de golven van nationale rouw mee te drijven in de hoop er een financieel succes voor de schrijver/uitgever van te maken. Kortom een reden die we, zoals ik al eerder aangaf, vandaag de dag maar al te vaak tegen komen. Zo is er is zelfs nu nog een uitgever te vinden die het boek in een reprint versie heeft laten drukken. Bij Bol.com is het voor €21,99 te bestellen en kunt u er uw eigen oordeel over vellen. WORDT VERVOLGD 1 Op 10 juni 1870 verschijnt er in The Daily Telegraph: An Essay on the Genius and Character of Charles Dickens van George Augustus Sala, daarmee was deze schrijver in feite de allereerste die een biografie(tje) na Dickens' dood publiceerde. Ik beschouw dit echter niet als een autonoom werk maar als een eerste opzet, omdat dit essay vervolgens in opdracht van de uitgever Routledge daarna als een viermaal zo lange publicatie verscheen. bron: AThackerey Library door Henry Sayre van Duzer, New York city 1929 blz. 118 3 bron: http://www.victorianweb.org/history/hotten.html 4 Blz. 282 -283 van deze biografie

The Dutch Dickensian | 2010 | | pagina 45