140 Ter verdediging van Alfred Jingle Esq Karla Boschma In dat fantastische boek, de Pickwick Papers, komt helaas een groffe onrechtvaardigheid voor. Het gaat hier om de smerige "Rufmord" (sorry weet zo gauw geen passend nederlands woord) op Alfred Jingle!... Laten we wel wezen, zonder hem geen Pickwick Papers. Immers, onze helden zijn nog maar nauwelijks onderweg of ze worden door een vechtlustige "Cabman"en de door hem opgetrommelde menigte onderhanden genomen, waarbij zowel de neus van Pickwick als het oog van Snodgrass het moeten ontgelden... Alleen het optreden van Jingle voorkomt een totale catastrofe. Jingles opmerking "nothing like a raw steak for a bruise, sir; cold lamp-post very good but inconvenient...damned odd standing in the open street half-an-hour, with eye against a lamp-post zijn behalve vermakelijk ook duidelijk een bewijs van een veelzijdige levenservaring. Het is dan ook duidelijk hierom, en zijn talent als verhalen verteller, dat onze helden met hem optrekken, immers uit de beschrijving van zijn uiterlijk is dan al duidelijk dat hij totaal aan lager wal is. Dat deze arme werkloze zijn kans grijpt, bij gebrek aan sociale voorzieningen, valt hem moeilijk aan te rekenen. Dus bespeelt hij onze helden door op hun interesses in te spelen. Wat verwijt men nu eigenlijk Jingle? Dat hij, in Winkle's kleding op het bal probeert aan te pappen met een rijke weduwe? Tupman leent hem die kleren, en het is die maffe dokter Slammer die daarom geweldadig wil worden, dus Het klapstuk is natuurlijk het feit dat hij miss Rachael Wardle schaakt, maar alweer, wat valt hem nu helemaal te verwijten? De arme oude vrijster zit onder de plak van haar moeder, haar o zo jolly broer en diens verwende dochters. Op die mr Wardle kom ik zo nog terug. Ze denkt met Tupman nog een kans te hebben, maar die is vooral verliefd op de liefde. En tja, dan is daar Jingle. Even serieus, wat voor leven had het arme mens op Dingley Dell? Zo'n leuke man was die Wardle niet. Hij heeft een obees jochie in dienst om m uit te lachen, en bezorgt onze vrienden heel wat problemen. Hij let niet op zijn gasten (de arme Pickwick in de kruiwagen achtergelaten! Winkle tot gevaarlijke sporten verleiden terwijl duidelijk is voor iedereen dat hij daar niets van kan), en met kerst wordt de "poor relations" goed ingepeperd dat ze dat maar zijn. Zo aardig is hij ook niet voor zijn zuster, die hij eigenlijk doorlopend belachelijk maakt. De achtervolging van de geliefden zal dan ook meer te maken hebben met haar geld/bruidsschat, die hij immers op korte termijn voor zijn eigen dochters nodig heeft. De jacht op het paar levert zowiezo hèt hoogtepunt van de Pickwick Papers op: de ontmoeting met Sam Weller! Dat Jingle eieren voor zijn geld kiest en voor 120 pond gaat, tja wat moest hij dan. Alle andere verwikkelingen met Jingle zijn vooral het gevolg van Pickwicks misplaatste vriendschap voor deze Wardle en zijn pogingen Jingle te pakken, die hem daarbij nogal eens te glad af is. Pas in de Fleet, gelouterd door zijn nare ervaringen, ziet Pickwick in hoezeer Jingle een slachtoffer van de omstandigheden is, en biedt hij hem en Job Trotter een nieuw leven in Demerara.

The Dutch Dickensian | 2010 | | pagina 46