99 Waarde Dickcnsians, In mijn bezit is een boekje dat in 1983 door de Bibliotheek Katholieke Hogeschool Tilburg is uitgegeven, de Catalogus Dickens-Collectie Godfried Bomans. De heren Oltshoorn en Schoolmeesters hebben in dit werkje niet alleen de 500 werken van of over Dickens gecatalogiseerd die de bibliotheek in 1982 verwierf, maar ook een introductie geschreven. Hierin wordt gortdroog proza en academische twijfel bijeengebracht in zinnen als 'Het is aannemelijk dat Bomans een gewaardeerd lid was van zowel de Engelse als de Nederlandse Fellowship'. Dat is inderdaad, heren Oltshoorn en Schoolmeesters, erg aannemelijk. Oltshoorn en Schoolmeesters menen dat dit boek zowel van waarde is voor belangstellenden in Dickens als voor de Bomans-kritiek. Voor "Dickensianen" omdat het verzamelen van "Dickensiania" een onder hen sterk verbreide gewoonte en zelfs een passie isOh. En alhoewel het 'inderdaad niet gaat om een collectie van het grotere type maar om een kwantitatief bescheiden verzameling' en het 'evenmin een collectie is die op onderdelen uitzonderlijk of volledig zou zijn of unica zou bevatten', blijkt volgens de heren Oltshoorn en Schoolmeesters wel 'dat Bomans een groot gedeelte van zijn collectie in meer of mindere mate ook gelezen heeft'. Schaamtevol kijk ik nu naar mijn eigen boekenkast waarvan ik een groot gedeelte in meer of mindere mate heb gelezen. Wat mijn nazaten er mee gaan doen weet ik niet, maar ik hoop en verwacht dat de heren Oltshoorn en Schoolmeesters er met hun handen vanaf zullen blijven. Voor die tijd hoop ik nog eens een exemplaar te kunnen bemachtigen van Frederic Kitton's The Minor Writings of Charles Dickens: a bibliography and sketch. En dan ook nog van diezelfde Kitton het boek Dickensiana: a bibliography of the literature relating to Charles Dickens and his writings. En ik hoop een groot gedeelte van deze twee boeken ook nog in meer of mindere mate te gaan lezen. Ik wens u allen een mooie herfst, een jaargetijde dat in meer of mindere mate Dickensiaans genoemd mag worden. Martijn David President Kort verslag van de 224ste vergadering van The Dickens Fellowship Haarlem Branch. In een kolkend KL verzamelden zich 27 leden, waaronder een tweetal Canadezen. De president is niet aanwezig want hij kon met een Franse mevrouw op stap en prioriteiten dienen gesteld. De leden knikken begripvol. De secretaris spreekt in zijn plaats dus maar van een overweldigende opkomst. Hij noemt een aantal leden op die hebben moeten afzeggen wegens ziekte, verblijf in het buitenland of een combinatie van beide. De penningmeester spreekt met enthousiasme over het in 2012 te verschijnen boek met een aantal hoofdstukken die gebaseerd zijn op artikelen die in de loop der jaren

The Dutch Dickensian | 2010 | | pagina 5