156 En terecht: bevoorradingsschepen verdwenen in de Zwarte Zee en als ze al aankwamen, was de inhoud onbruikbaar. Een lading wollen onderbroeken die de troepen moest warm houden bij temperaturen van -20C, bleek gemaakt te zijn voor jongetjes van 7 tot 10 jaar. Honger, dysenterie en bevriezing richtten een slachting aan onder de soldaten. Dankzij Florence Nightingale en haar medeverplegenden waren er soldaten die -hoewel meestal zwaar gehavend- hun vaderland terugzagen. (Om vervolgens te moeten bedelen voor een stuk brood als dank voor de bewezen diensten.) Improvements for the Army Wanted, a few decrepit spiritless old men, to command Her Majesty's Troops. Any superannuated General officer, whose faculties are impaired, and who is as infirm in body as he is feeble in mind, has now an opportunity of glory and distinction together with pay. A title and the order of GCB (Knight Grand Cross (of the order of the Bath) will be the sure reward of incompetency and failure. Apply to Serjeant Hardinge, the Chequers, near the Horse Guards. 1855 In deze periode begon de roep van vrouwen om betaald werk luider te klinken en een enkeling slaagde er zelfs in, een positie te bereiken die in de uiterst gesloten medische wereld doordrong. Zoals de Engelse Elizabeth Blackwell, de eerste vrouwelijke arts ter wereld, die haar opleiding in Amerika voltooide (1849) en zich tien jaar later registreerde in Engeland. Deze schokkende gebeurtenis bracht Punch tot de cartoon waarop een gentleman zich de pols laat voelen door een vrouwelijke arts en het onderschrift duidelijk maakt, dat hij haar om een niet-medische reden heeft laten komen. Het moet Elizabeth niet zijn meegevallen; nog in '62 verwierp Edinborough College of Physicians met ruime meerderheid het trainen van vrouwelijke studenten. In de meer nederige beroepen zoals winkelbediende, klerk en verpleegster nam het aantal vrouwen sterk toe. The Married Women's Property Act (1870) gaf de 3.200.000 werkende vrouwen het recht hun zelf verdiende geld te behouden. Velen, waaronder Punch, waren daar niet blij mee, immers 'the marriage service says something about a mystical union, the conditions wereof may not seem exactly satisfied by rival banking accounts.' Hoewel Punch altijd op de barricade stond voor het onrecht dat vrouwen werd aangedaan - of het nu mishandeling thuis of beestachtige werkomstandigheden in fabriek of mijn betrof- het bleef ageren tegen elke feministische uiting; vrouwen bestonden om mannen te behagen en de gedachte aan bijvoorbeeld vrouwenkiesrecht was absurd

The Dutch Dickensian | 2010 | | pagina 14