154 Haarlemmermeer-Polder &wam zij nog voov. Te Alphen zijn 24, en in Aarlamler- veen 15 stuks aangetast; van lie cerate worilen 3 en van de laatste 7 afgemaakt. Te Oudskoorn doet de ziekte zich thans slechts op twee hoeven voor; de beide daar aangetaate run- deren zijn afgemaakt. Te Zwararaerdara is ook liet meeren- ■deel der aangetaate rnnderen onteigend. Te Nieuwkoop kvva- men 23 gevallen voor 6 dezer runderen zijn onteigend. Tc Ter-Aar en Ilazerswoude wcrden raede vele gevallen waarge- nomen. De ziekte ncemt voortdurend toe in de gemeenten Mijdrecht, Wilnis, Virfkeveen, Laag-Nieuwkoopllarraelen Linscboten en Snelrewaard. Ook te Woerden komen er nog vele nieuwe gevallen bij. Te WiHesfkop blijft de ziekte ondcr de vroeger aangetaate koppels heersehen. Te Kockcngen zijn alle, en te Kamerik, Zegveld, Waarder, Barwoutswaarder en Itiet'veld bijna alle koppels doorgeziekt. Te Keeuwijk brak de ziekte weder onder eenen nieuwen koppel hevig uit. Te Broek vertoonde zij zich op vier nieuvve weiden maar bet karaktcr is liier meer goedaardig. Te Langeruigeweide breidt zij zich nog uit en cischt vele offers. Te Papekop brak zij bij drie nieuwe veehouders nit. Te Bodegravcn neemt zij steeds af, hoczeer zij zich toch deze week weder onder enkelc koppels kwnadaardig vertoonde. Te Zevenhuizen is 1 rund aangetastdat onmiddellijk is afgemaakt. Te Haastrecht zijnDaangetast 3, te Vlist 24, te Bergambacht 4, te Pols- broek 33te Benschop 46 te Willeskop 83 en te Oudewa- ter 3 runderen. Het Engelsclie dagblad de Morning Star deelt mede, uit „oede bron te hebben vernomen, dat Baron Bentinckde Ne- derlandsclie gezant in Engeland, bij Lord Stanley bewijsstuk- ken heeft ingediend betrekkelijk de door de veepest onbesmette provincien van Nederland waaruit blijkt dat zij daarvan^ ge- heel vrij zijn gebleven. Deze verklaringen zijn door de Com- missarissen des Konings in die provincien onderteekend en door den Minister van Binnenlandsche zaken gelegaliseerd. Aan Baron Bentinck was opgedragen om te verzoeken, dat de bevelen van den Privy Council zoo spoedig mogelijk zouden o-ewijzigd worden. De Morning Star geeft de hoop te ken- nendat het Engelsclie gouvernement daaraan zal toegeven wijl de aanvoer van vee uit Nederland voor de Londensclie markt hoogst geivcnscht is. Be runderpest heeft zich in Engeland het cerst vertoond in de met 24 Junij 1865 gecindigde week. In die week deden zich 30 gevallen van die ziekte voor. Sedert Tees het weke- lijksche aantal ziektegevallen tot 15,70G in lret midden van •Eebrnarij dezes jaars. Destijds kwamen de uieuwe wetsbepa- lingen in werking; en van toen is het wekelijksch aantal ziekte gevallen gedaald tot 71 in de met 8 September jl. gecindigde week. Deze feitcn herinnerende zegt de TimesTenzij de veetyplius in October en November weder ontstagelijk hij ten'vorigen jare in die maanden erger werdmogen wij aan- neraen d°it de ziekte zoo goed als geweerd is. Tot het begin dezer maand bedroeg het door haar veroorzaakte verKes om- streeks vier en een vierde van de honderd der geraamde^ge- talsterkte van den gewonen veestapel in Groot-Brittannie. Den 24sten September 1.1. hield de Maatschappij tot hevor- dering der Veeartsenijkunde in Nederland hare jaarlijkschc alge- jueene vergadering in de zaal naast den schouwburg te Utrecht. Na afloop der administratieve werkzaamheden werden onder- seheidene practische onderwerpen ter sprake gebragt, als o. a. de runderpest, iniintingen tegen de longziekteafgescheurde hoevenverwondingen van het hart en andereng waarna men overging tot het bespreken van opgegeven onderwerpenzijnde 1°. de °ten onzent bestaande costuum-wetten op het punt van veehandel2°. onderhuidsche inspuitingen van geneesmiddeleu bij dieren 8°. de oorzaken van het slecht boteren der melk; 4". de me'est geschikte tijd tot het doen van inentingen tegen <le longziekte en de kenmerken van goede inentstof; en 5°. de oorzaken van het bruischen der melk. Aan de vergadering werd mededeeling gedaan van een stuk van het lid den heer Luieyn Mazureover de middelcnaan- gewezen tegen het inslepen van besmettclijke veeziekte. Op voorstel van het hoofdbestuur werden de leden Wirtz, Smit en Muller, uitgenoodigd een ad res op te stellen, waarbij aan de hooge regering de spoedige indiening zal worden ver- zocht van een ontwerp van wet op de uitoefening der veeart senijkunde en der veeartsenijkundige politie. Aan het hoofdbestuur werdop voorstel van het lid Bogterom opgedragen den Minister van Binnenlandsche Zaken te ver zoeken gestrenge, volledige en snelle uitvoering te geven aan de onlangs vaslgestelde wet tot onschadelijkmaking van door den veetyphus aangetast en daarvan verdacht vee, en aan alle verdere ten onzent vigerende wetten en verordeningen op het stuk van besmettelijke veeziekte. Tot lid des hoofdbestuurs werd benoemd de heer L. Swart, >te Barendrecht. De toestand der maatschappij is, zoo wel wat betreft hare financien, als ten opzigte van het ledental, allezins voldoende 4e noemen. PRIJS der LANDERIJEN in GRONINGEN. In het voorleden jaar verschenen werk van den heer II. A. Wijtme Ilandel en Ontwikkeling van Stad en Provincie Groningen", geschiedkundig beschouwd, wordt het volgende medegedeeld, omtrent den toenemenden prijs der gronden in die provincie, in de laatste jaren. De waardc van den grondeigendom is, vreemd genoeg, juist begonnen te slijgen toen men meendedat zij haar hoog- ate standpunt bereikt had. Zoo lezen wij in het verslag der Staten van het jaar 1851: de prijzen van den grond, zoo in eigendoiu als van de beklemde landerijcn en die in losse huurzijn in de laatste jaren steeds gestegenja in sommige streken tot eene buitengewone hoogte geklommen zoodat men daar, naar het oordeel van veleninderdaad met met eigen- lijk voordeel den laiulbouw of de vecteelt drijven kan." Daarop volgen eenige voorbeelden. Op de beste klei- en zavelgronden, koo°pprijs per bunder 1000 tot/1 COO. Landerijen bezwaard met eene vaste huur van 10 per bunder 600 tot/ 1200, losse huur 30 tot 80. En toch werd twee jaren later gezegd. De waarde van de landerijen blijft steeds rijzende. Naar den aard van den grond, de plaats en liggiug, den water- stand, het bezit of gemis van goede wegen en kanalen, kan men de koopwaarde van vrijen grond (zonder beklemregt of vaste huur) schatten per bunder klei van COO tot 1800, zand van 400 tot 800". In 1S54 viuden wij die wairde aangegeven op/ 2000 voor de klei- en 1000 voor de zandgronden, doch met de bij- voeging dat die is onnatuurlijk en al te lioog opgedreven wat echter niet wegneemt, dat die een jaar later reeds weder 200 liooger opgegeven wordt, evenwel met de verklaring dat die tot eene ongekende hoogte geklommen was en dat men bij daling van prijzen voor eene groote terugwerking vreesde". Die daling bleef echter uit; immers de volgende jaren wordt medegedeeld, dat de waarde eerder verhoogd dan verlaagd was en dit in weorwil van de hierboven opgegeven merkelijke daling der graanprijzen gedurende het jaar 1857 en de min- dere voordeelcudie de landbouw in 1858 opgeleverd had. Iletzelfde was het geval in 1861, in 't verslag van welk jaar, het maximum van de waarde van vrij land wordt opge geven tot 2300 toe, met de bijvoeging, dat eene vermin- dering der waarde voor de landerijen tot de uitzonderingen behoort, en eindigende met den uitroep: algemeen houdt men het er voor, dat de prijzen te hoog zijn". En toch vinden wij het volgende jaar vermeld, dat de koopwaarde van de landerijen op de meeste plaatsen dezelfde gebleven, of zclfs nog iets geklommen is. De rijkste kleigronden eerste klasse werden geschat op 2300; gemengde grond tweede klasse 1800zandgrond derde klasse 1400. Schreef men in 1841 de toenmalige waarde der landerijen toe aan dc wet van 29 December 1835 beweerde men in 1851, dat prijzen van 1600 voor een bunder best kleiland en van 800 voor zandgrond zoo buitengewoon waren, dat men den landbouw of de veeteelt niet meer met wezenlijk voordeel drijven kon, werd in 1854 gezegd, dat een prijs van 2000 onnatuurlijk was, het blijkt nu, dat al die be- weringen en voorspellingen zonder grond gevveest zijn. Dat de prijs echter hoog is zal wel door niemand worden ontkend. Wij voegen er bijals de Staten bij het opstellen van een nieuw verslag de vorigen eens hadden doorbladerdhadden zij zich zeker die uitroepen van verwondering bespaard en daaruit leeren kennendat het in waarde stijgen van den grond een vasten loop volgt, onafhankelijk van de prijswis- seling der voortbrengselen, wanneer de welvaart van een streek of land slechts in het algemeen toeneemt. Alle ontwikkeling van welvaart tochverbetering van wegen en middelen van vervoer, toenemende bevolking en vermeer- dering van den volksrijkdom doen de waarde van den grond aanhoudend stijgen, en daarentegen zijn zeer algemeene ram- pen, en vermindering van volkswelvaart gedurende langeren tijd'noodig om in die waarde eenen merkelijken teruggang te weeg te brengen. Men verwondert zich dat de grond veelal tegen zoo lage rente, 2 a 3 pet. zelfs, wordt gekocht, als men op andere wijze zooveel meer van zijn geld kan maken maar men ver- geet daarbijdat in landen waar welvaart lieerscht, de rijzing in waarde der gronden gerust op la 2 pet. 's jaars kan worden aangenomen. Men ziet dat echter over hot algemeen niet inalthans het beweren, dat de prijs der gronden nu wel zijn hoogste stand punt zal hebben bereikt, is nu, zoowel als vroeger, zeer al gemeen, doch wordt ook geregekl door ervaring der latere jaren gelogenstraft. voor die afdeeling een cursu3 zal komen houden over de we- tenschappelijke liehandeling en het snoeijen der vruclMoomen. Tot de bijwoning dezer voordragten worden alien uitgenoo digd, die in de vruchtenteelt belang stellen. Daar het te verwachten is dat vele leden der Maatschappij zullen verlangen die voordragten bij te wonenzullen deze waarschijnlijk ge- houden worden te 's Gravenhage; terwijl de aanwijzing op de vruchtboomen zelven onder Loosduinen zal geschieden in de open lucht in den boomgaard. AmstCour.) Ondanks het slechte weder, werd de eerste paardenraavkt te Waalwijk den 21sten September zeer druk bezocht. Aan- gevoerd waren p.m. 500 paarden, waaronder zeer schoone en de handel was vrij levendig. Onder de opkoopers vond men velen uit het buitenland, en dit had eene niet ongun- stige uitwerking op de prijzen terwijl verschillende premien werden uitgeloofd zoowel aan de aanvoerders der sehoonste als aan de aankoopers van het grootste aantal paarden. Ook te Zalt-Bommcl waren den 22sten September, niet- tegenstaande het ongunstige weder, tusschen de 500 a COO paarden aan de lijn. Vele vreemde kooplieden waren aanwe- zig en het duurstc paardzijnde eene 4jarige merrie, werd voor 600 verkocht. Overigens varieerden de prijzen van 300 tot ruim 500 voor de beste paarden. Op de paardenmarkt te Gorinchem, den 24sten September gehouden, waren circa 300 paarden aan de lijn, welk aantal voor een nieuwe markt bevredigend mag genoemd worden. Men zag er onderscheidene vreemde of buitenlandsche koop lieden. Er werden vele koopen gedaandoch er was minder goede prijs te maken. Voor fransche rekening werden zoowel middelmatige als extra goeden genomen. Op dc den 21sten September j. 1. te Amsterdam, in het voor een De Hoornsche Courant meldt, dat haar uit goede bron wordt verzekerd, dat bij de dijksbesturen in Eriesland en Noord- Holland zoo veel bezwaren bestaan tegen het Ontwerp van gedeeltelijke droogmaking der Zuiderzeedat het voornemen be- staat de belnnghebbenden bijeen te roepen om gezamenlijk hunne belangen te verdedigenen pogingen aan te wenden om op meer afdoende wijze dan de zoogenaamde proeve van den inspecteur Beijerinck aangeeftde gevaren en schaden af te wenden, waarmede hunne dijken iederen winter worden bedreigdzoolang de Zuiderzee onze kusten bestookt. De belangstelling die dit onderwerp ondervond, zoowel in de laatste vergaderingen der Staten van Eriesland en Noord- Holland als in die der Ileemraadschappen, die bereids gel- den toezonden voor het opmaken van een plan tot afsluiting der Zuiderzee, doen met grond verwachten, dat een dergelijke vereeniging van krachten tot goede uitkomsten zal kunnen leiden en veel zal kunnen bijdragep tot verwezenlijking van het grootsche ontwerp. Men verneemt dat de heer JJ, de Beuclcerleeraar in cle plantenkundetuin- en landbouwkunde te Antwerpenop uit- noodiging van den voorzitter der afdeeling „Westland" van de Ilollaridsche Maatschappij van Landbouw, in dit najaar lokaal „de Eensgezindheid"gehouden Verkiezing Iloofd-ingeland van den Haarlemmermeerpolderwerden uit- gebragt 197 stemmen waarvan op den heer P. Knaap Gzn. 110,° op den heer C. J. O. de Booij 83, en op P. Knaapeu 4 stemmenzoodat de heer P. Knaap Gzn. tot Iloofd- ingeland van den Haarlemmermeerpolder is verkozen. Aan het rapport van den Iloofdopzigter over de maand Augustus 1866 (dd. 18 September), ontleenen wij het volgende A. OMTRENT DE WERKING DER STOOMTUIGEN In werking zijn geweestvermogen urcn. pomp, kctels. slagen slag.p.min. in paard.kr. Leeghwaler. 75 met 9 en 5 makende 25.038 of 5.564 met 300 Cruquius ,.47^»C»8 18.562 6.513 312 I.ijnden7l£ 6 8 30.661 7.147 343 Waarbij verbruikt is mudd. steenkol. pd. talk. kann. olie. Eng. Bclg. Ruhr. gallipoli. patent. Leeghwaler. 860 44 6 11£ Cruquius426 24 4 4 Lijnden166 86 8 13 Gedurende deze maand zijn geleverd 9047 mud Ruhrkolen. Aan hot einde der maand bedroeg de voorraad 709 mud Engelsche en 38,112 mud Ruhrkolen, te zamen 38,821 mud. B. OMTRENT IIETGEEN AAN DE STOOMTUIGEN VERR1GT IS: A. Leeglnvater. Tijdons don stilstandzijn door het personeel de drie laatsle pompzuigers herstcld en van nieuwe houten en Iederen randen voorzien. Voorts zijn de beide machinisten en een stoker werkzaam ge weest met het stellen en cementen van een ijzeren bevel over don ring- dijk bij Leimuiden. De werking is op 22 Augustus gedurende twee uren gestaakt moeten worden, ten govolge van bet uitspringen der henmppak- king van een der hydraulique polen. B. Cruquius. Den 6den Augustus is het personeel aangevangen met hot herstellen der pompharten en zuigers. Zes pompharten zijn daartoc geheel uit de buizeu gcligt geworden, ten einde zoover noodig van nieuwe beukenhoutcn beddingen te worden voorzien. Do houten beddingen der andere pompharten waren slechts wcinig bescbadigd. Een der pomphar ten, dat geheel verscheurd was, is door een nieuw hart vervangen geworden. De herstellingcn aan de pompzuigers bestonden in hot vooruitbrcngcn der afgesleten houten randen, bet aanbrengen van enkele nieuwe gclci- dingsmetalen en nieuwe Iederen randen. De benoodigde schroef-, spij- en klinkkouten voor deze hcrslellingen zijn door het personeel van den Cruquius in de smederij aldaar vervaar- digd. Voorts zijn nog de rookkanalen schoongcmaakt. C. Lijnden. Bij den stilstand van den Lijnden zijn door hot personeel de metalen geleidingsstukken aan de pompzuigers bevestigd, voor zooveel die nog ontbrakon, waarmede de herstellingcn aan pompharten en zuigers zijn voltooid. Door de stokers zijn cenige machinedeelendie daarvour vatbaar waren, met koolteeilak geverwd; overigens waren zij werkzaam met het schoonmaken der stoomketels n°. 3 en 4. C. OMTRENT ANDERE WERKEN De wegwerkers zijn voortgegaan op sommige wegen de graskanten af te steken. De wegen vordcren veel grind ten gevolge van den vcclvul- digen regen. Door den leverancier Quack, is thans in het geheel gele verd 5615 kub. ellen grind. Het vervoer van grind en pum heeft gerc- geld plaats door de aannemers van dezen arbeid. De gebouwen, bruggen, enz. verkeeren in goeden staat van onderhond; de aanbesteedde herstellingcn en vernieuwingen voor het jaar 1866 zijn voor 5 perceelen geheel afgeloopen, terwijl die van de twee overigen hinnen een paar dagen zullen zijn voltooid. Met hot herstellen on vernieuwen der ringvaartsboorden over I860 is de aannemer gcregeld voortgegaan, thans is hij bczig met bet maken der steenglooijingen aan den Lisserweg o. z. en aan de zuidzijdc der aanlcg- plaats voor den Sloterweg bij Huigsloot. De ponten en roeibootcn zijn thans alien gehellingd cn do over 18G6 daaraan bepaalde herstellingen verrigt. Dc hooten, behoorende hij den Leeghwaler, in gehruikbij de militairen belast met het waken tegen de veeziekte, hebben daarbij weder veel geleden. Bii eene naderc peiling der ICruisvaart, eenige dagen geleden gedaan is gebleken, dat de reden tot aanmerking op dit werk, gevallen b.j eene vorige peiling, door den aannemer zijn opgeheven, zoodat hij thans aan zijne verpligtingen heeft voldaan.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1866 | | pagina 2