VOOR ZANDVOORT EN AERDENHOUT No. 12 ZONDAG 21 JULI 1912 lste Jaargang. GELOOFS-VERMEERDERING? DE ZONDAGSBODE VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG Abonnementsprijs Per Jaargang1.50 3 Maanden0.50 Afzonderlijke nummers0.05 Adres voor de Redactie G. POSTHUMUS MEYJES - Poststraat 3 Adres voor de Administratie P. SAAF, Burgemeester Engelbertsstr. 9-13 ZANDVOORT - TELEFOON No. 27 Advertentiën 1 5 regels0.55 Elke regel meer„0.10 Dienstaanbiedingen 1—5 regels 0.35 Elke regel meer0.06 Bij abonnement extra korting Zondag 21 Juli 1912, Ned.-Herv. Gemeente v.m. 10 ure Ds. G. POSTHUMUS MEYJES. Extra-collecte voor de Kerk. v.m. 1 I Vü ure Deutsch-Evangelischer Gottesdienst (i. d. Prot. Kirche) Pfarrer BRASSE aus Annen in Westfalen, En de Apostelen zeiden tot den Heer: Vermeerder ons het geloof. En de Heer zeide: Zoo gij een geloof hadt als een mosterdzaad, gij zoudt tegen dezen moerbeziënboom zeggen: word ontworteld, en in de zee geplant! en hij zou u gehoorzaam zijn. Lukas 17 vs. 5 en 6. II. De bede der Apostelen: „Heer, vermeerder ons het geloof!" is door Jezus, als niet voor verwezenlijking vatbaar, afge wezen. Met een kleine hoeveelheid geloof kunnen wij volstaan. Let wel: niet met een klein-geloof. Want klein-geloof is, evenals bijgeloof, niets anders dan ongeloof. Maar: met een kleine hoeveelheid geloof. Daarmede doen wij wonderen. Misschien zegt iemand: „als wij met een kleine hoeveel heid geloof al zóóveel uitrichten, wat laat zich dan niet van een groote hoeveelheid geloof verwachten! En daarom: ik zal tóch maar blijven bidden om geloofsvermeerdering." Nu, gij moet weten wat gij doet. Of 't raadzaam is iets te doen wat de Heer heeft afgekeurd. Maar bovendienwat wilt gij toch? Nog grootere dingen doen, dan moerbeziën- boomen in de zee overplanten? Dat vermag een geloof als een mosterdzaadje. Zijt gij met zulk een geloof soms nóg niet tevreden? Wilt gij méér doen dan een wonderIk zou zoo zeggen- 't is al wél zoo. Indien gij een geloof als een mosterdzaadje hebt, tracht dan niet naar nóg hoogere dingen. Begin liever met de u geschonken hoeveelheid geloof aan te wenden. Woeker met het talent, gebruik het, zet het om in kracht. En gij zult de verrassende ontdekking doen dat gij aan uw geloof genoeg hebt, beide in leven en in sterven. Dat is de weg om overtuigd te worden van de verbazing wekkende kracht van het echte geloof. Vraag niet: wat zou ik met Veel geloof kunnen doen? Maar wend het weinige geloof, waarover gij te beschikken hebt, dankbaar aan. Dan zult gij ervaren dat ge daarmede alles vermoogt. Of denkt iemand bij zich zelf: „ik gevoel toch zoo n behoefte aan dagelijksche versterking van mijn geloof Maar dat gevoelen alle geloovigen. Doch vermeerdering is niet hetzelfde als versterking. Deze laatste ontvangt gij alleen, als gij het geloof, dat gij hebt, gebruikt. Een geoefend geloof is een sterk geloof. Wilt gij waarlijk een krachtig geloof bezitten? Wilt gij de kracht van uw geloof kunnen vertrouwen? Neem er dan de proef mede! En, als uw geloof waarlijk „geloof" is, dan zal geen ding u onmogelijk zijn! Vreest gij die proefneming? Zijt gij bang dat uw geloof niet proefhoudend zal blijken? Maar dan is 't dus geen geloof. En dan is 't beter om, liever nog vandaag dan morgen, die ontdekking te doen. Nü kunt gij nog geloof ontvangen. Morgen misschien niet meer. Morgen is het mogelijk te Iaat. Wat zou dat vreeselijk zijn als gij u zelf te laat moest bekennen dat gij hebt trachten te leven van een surrogaat-geloof. Dat gij u hebt aangesteld als waart gij rijk, en gij zijt arm, dood-arm! Waarschijnlijk antwoordt iemand: ik heb die proefneming al meermalen gedaan. Bergen bevolen zich te verzetten en boomen gesommeerd zich te verplaatsen. Maar er gebeurde niemendal. De bergen bleven op hun plaats en de boomen bewogen zich niet. Zou ik dus geen geloof genoeg hebben? Mijn lezer, ik heb u iets heel ernstigs te zeggen. Gij moet niet toezien om mcer geloof te ontvangen. Gij moet inzien dat gij nog beginnen moet om geloof te verkrijgen. Niets, tot in 't oneindige vermeerderd, is en blijft: niets. Gij moet beginnen God te bidden dat Hij u geloof geve. Zoo'n gebed is een zwaar gebed. Want bidden om geloof is: zijn geloof van totdusverre verloochenen. Erkennen dat het als goud aangemerkte, waardeloos verguldsel is. Geen kleinigheid! Vooral niet als dat verguldsel, zelfs in de oogen dergenen die voor keurmeesters doorgaan, blonk als goud! En toch: er is geen andere weg. Een ander geloof dan een athletisch geloof is er niet. Bidt er God om. Hij is de Eenige, die 't u geven kan; én wil én zal. Bidt en gij zult ontvangen! Goed verstaan, behelst Jezus' antwoord op de vraag der Apostelen een waarschuwingonderzoek de echtheid van uw geloof! Voor de hoeveelheid zijt gij niet aansprakelijk. De een ontvangt tien talenten, de ander vijf, een derde één. Dat is de zaak van den Heer der talenten. Maar de hoe danigheid is voor allen gelijk. Het ééne talent is evengoed talent als de tien of de vijf talenten dat zijn. Er zijn menschen die een groot geloof bezitten. Er zijn er die maar een geloof als een mosterdzaad ontvingen. Maar, als het goed is, dan is, zoowel 'teen als 'tander: geloof. Is uw geloof „geloof?" Is 'tal „geloof?"

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1912 | | pagina 1