2e Blad van „De Zondagsbo de" van Zondag 28 Juli 1912 Uit de Gemeente. Vragenbus. lk huiver wanneer 'k bedenk, hoe weinig er noodig zou zijn om mij te doen haten degenen, die ik nu liefheb. Wat is mijn liefde dan voor een liefde? Vinet. Als wij zelf niet zooveel gebreken hadden, zouden wij er ook niet zoo'n groot behagen in scheppen ze op te zoeken bij de anderen. Rochefoucauld. Als gij het ware licht, Gelijk het is, wilt zien, Zoo wandel in het licht, Opdat het moog geschiên. Silesius. Hoe meer iemand leeft, persoonlijk leeft, zich zelf leeft, des te meer leeft hij voor de gemeenschap. Müller. De eenig goede contributie voor een goede zaak, is de contributie van uzelven. N. N. Uit de Oude Doos van het Kerkelijk Zandvoort. Copie eener aanschrijvingsbrief van den Agent van Nationaalé Op voeding en Oeconomie der Bataafsche Republiek. Ten behoeve van het Hervormd Kerkgenootschap. Word van wegens de Municipaliteit op bovengenoemde Last van Ulieden gerequireerd de naarvolgende opgaaven om te beantwoorden binnen 6 weeken naa den ontfangst dezes. Voor 1 of gijlU in staat bevind, en teffens bereid willig om Uwe behoeftige leden zelve te ondeihouden, met injunctie en onder speciaal verband van aan het Algemeen Armbestuur te bewijzen, dat uwe fondsen tot dat onder houd toereikende zijn. ten 2: dan wel of gijl: bij gebrek aan genoegzaame middelen niet in staat zijt; of om andere oorzaaken niet verkiezen Uwe behoeftige leden te onderhouden, en mits dien U verplicht ziet om uwe Armen als Kinderen van den Staat over te geven, en zulks met afstand van alle fondsen, door giften, Erfmaking, inzameling, aankoop of onder welken Titul ook verkreegen, met authorisatie op voorn. Gemeente Bestuuren, om de Respective Genoot schappen speciaal te injungeeren op deeze aanvraage binnen den tijd van zes weeken, te rekenen van den dag, tot dat desweegens aan dezelve te doene aanschrijving ter uwer kennis zal zijn gekoomen, peremtoir te berigten. ten 3: Ulinjungeerende in UI. respective Functien op den ouden voet te blijven voortgaan totdat, ingevolge het 34 Articul der Publicatie van 15 Julij 1.1. door het ver tegenwoordigend Ifghaam zal zijn gedisponeerd. gegeeven ten Rechthuijze van Zandvoort den 5 Octob. 1800, het 6de Jaar der Bataafsche Vrijheid, Ter ordvan de Municipaliteit, was getd. Hendr. Horstmans Secretaris. Waarop, naa de Mansledematen te hebben opgeroepen op den 9 Nov. 1800, met goedkeuring van alle tegens- woordig zijnden het naarvolgende ter beantwoording dooi de leden des Kerkeraads, volgens begeerte der Gemeente, ondertekend is overgeleverd Aan de leden der Municipaliteit van Zandvoort. Geeven de ondergetekende Leden des tegenwoordigen Kerkeraads van het Hervormd Kerkgenootschap, uit last en van wegens alle bijzondere leden van hetzelve Genoot schap te kennen, Articul 1wat de eerste vraage aanbelangd, of wij in staat, en tegelijk bereidwillig zijn, om onze behoeftige Leden zelve te onderhouden, hierop antwoorden wij allen fa, wij zijn in staat en tevens bereidwillig, om onze be hoeftige leden op dezelfde wijze, als wij tot heden qedaan hebben, te onderhouden. Articul 11door de bovenstaande verklaaring is dus ook het tweede Articul beantwoord. Articul 111wat nu de vraag van het derde Articul aan gaat, Diakenen of Bestuurderen van onze Diaconie Armenkas of Fonds, verkiaaren bereidwillig te zijn om hunne anderzints moeijelijke Post, door de gemeente zelve hen opgedraagen en toevertrouwt, met die behoorlijke activiteit en Liefde (wijl het een Liefde Post is) als hun dezelve is aanbevoolen, door hun aanvaard en waar genomen, te zullen blijven waarnemen, verklaarende zij echter genegen te zijn, en zig te onderwerpen, om (des gerequireerd zijnde) daar, waar het behoorlijk gevordert word, nader te zullen aantoonen dat zij in staat zijn om bovengemelde behoeftige Leden op de gewoone wijze wel te kannen onderhouden. Hiermede meenen zij tot dusverre aan de meening dier vraagen, en ulieder verzoek voldaan te hebben, en ondertekenen zig naar toewensching van alle Heil, uit naam en last der gemeente, Zandvoort den J. VOGEL, Predikant. 16 November 1800. Engel KOOPER n WiLm. v. dr.WERFF) Ouderlingen. VOLKERT KONING Djakenen Roocus SWEMMER) ulaKenen- (Niet onderteekende vragen worden niet beantwoord.) Vraag. De uitdrukking: „hij weet wel waar Abraham den most aard haalt", ziet dat op den aartsvader Abraham en hoe is dat te verklaren Antwoord. Wanneer dit gezegde werkelijk op den aartsvader ziet, wat niet zeker is, dan is dat gezegde en in den vorm en in de toepassing een verwrongen gezegde. In de eerste plaats is dan mostaard gemaakt uit mutsaardevenals in het woorddat riekt naar den mostaard. Zulk een verandering ligt wel in de gewoonte des volks. Als het volk een woord niet goed verstaat, dan gebruikt het daarvoor een ander, van eenigszins gelijken klank, dat het beter begrijpt. Doelt nu het aangehaalde gezegde op Isaak, die wel weet waar Abraham den mustaard of brandstapel van daan heeft, maar niet weet, hoe hij aan een offerdier zal komen (Genesis XXII 7), dan zou er deze zin in behooren te liggenhij weet wet iets van de zaak, maar juist het voornaamste weet hij niet Maar door eene zekere grilligheid van het spraakgebruik is het gezegde van die beteekenis afgeweken, en men bezigt de uitdrukking: hij weet wel waar Abra ham den mostaard (mutsaard) haalt, om aan te duiden, dat iemand met iets maar al te bekend is Vraag. Waar zijn in ons land Christelijke Normaalscholen? Antwoord. Men vindt ze te Nijmegen, Zetten, Doetichem, 's Gravenhage. Amsterdam, Arnhem en Franeker, terwijl de Christ. Geref Kerk haar Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs heeft te Kampen- Vraag. Kunt ge mij ook zeggen van wie het gedicht is: Houd de Hoop in het hartWaar de hoop is, is God? Antwoord, ik denk dat U het gedichtje meent van 3 verzen van J J. L. ten Kate, te vinden o.a. in het boekje „Op 's Levens Tweesprong", uitgegeven door D. B. Centen te Amsterdam. Vraag, lk zag verleden een afbeelding van een schilderij eener „Heilige Brigitta", weet U waarom zij heilig verklaard werd? Antwoord. Ge z uit een afbeelding gezien hebben van de H. Brigitta van Zweden. Zij was verwant aan het Koninklijke Huis van Zweden, getrouwd met Nef Gudmarsson en de moeder van acht kinderen. Na den dood van haar man stichtte zij het klooster van Wastein voor zestig nonnen en vier en twintig monniken, onderden Regel van den H. Augustinus. De nonnen zijn altijd „Brigitten" genoemd. Naderhand trok zij naar Rome, waar zij den Paus overhaalde hervormingen in te voeren en haar beroemde werk „Hemelsche Openbaringen" dicteerde Na een pelgrimstocht naar het Heilige Land, stiei f zij te Rome in 1373, werd in 1391 heilig verklaard en werd van dien tijd af als déne van de Beschermheiligen van Zweden beschouwd. Gewoonlijk is zij afgebeeld in de kleeding van een non, ze draagt den staf van eene abdis en soms den pelgrimsstaf en knapzak.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1912 | | pagina 3