Zondagsrust versterkt en veredelt den band tusschen ouders en kinderen. Mededeelingen. ar ATTENTIE! Voor eiken dag. FEUILLETON. CHARLES CHINIQUY. Mededeelingen, vragen, berichten enz. moeten, om in het eerstvolgend nummer te worden opgenomen, aan het adres der Redactie worden toegezonden des Dinsdags, vóór 1 uur namiddags. Den 9den September ga ik in vacantie. Gedurende mijn afwezigheid moeten alle stukken voor den Zondagsbode worden geadresseerd aan Jhr. Dr. M. F. van Lennep te Aerdenhout. Zondag 8 Sept. zal het H. Avondmaal in onze gemeente worden gevierd. De Duitsche dienst zal daarom dien Zondag niet om 11 Va uur> maar om 8:i/4 aanvangen. Dan zijn wij, met onze Avondmaalsviering, aan geen tijd gebonden. EVANGELISATIE-ARBEID. Zaterdag 31 Aug. 's av. 8'/.t uur in „Ons Huis" Volks samenkomst. Toegang vrij. Spreker de Hr. R. van Oosten uit Apeldoorn. Zondag I Sept. 's midd. 3 uur. Strandsamenkomst voor Hotel d'Orange. Spreker de Hr. v. Oosten en anderen. Woensdag 4 September, 's av. 8'/i uur Bidstond, Kost- verlorenstraatweg 28, ingang a. d. achterzijde. Ieder is welkom. Van den Hr. J. Koning, mr. bakker, in de Kerkstraat, ontving ik f35.— als opbrengst der bij hem gedeponeerde lijst voor de Diaconie-Armen, terwijl de Heer Klein van „Beau-Site" mij f33.50 overhandigde. Hartlijk dank! 1.1. Zondag werd o a. een rijksdaalder gecollecteerd met bestemming voor de Naaischool. De gift was anonym. Maar ik herkende het schrift dat bovengenoemde bestemming aangaf. Verklap ik 't geheim, als ik zeg dat 't is van een die, overeenkomstig Psalm 92 vs. 14a en 15a, in het Huis des Heeren echt geplant is en telkens bewijst dat zoo iemand in zijn grijzen ouderdom nog vruchten draagt? Attestatie aangevraagd naar 's Gravenhage Pieter Gerten- bacli en Petronella van Zadel. Verzameld door C. B. Ons leed is een druppel in den lijdensoceaan der mensch- heid, ons leven een korte spanne tijds in de eeuwigheid, maar die druppel is voor óns een machtige oceaan, die korte poos een eeuwigheid. L. Mohr, De menschen, die leeren kan men in vier klassen verdeelen. Zij gelijken op een spons, op een trechter, op een filtreea en op een zeef. De spons neemt alles op. De trechter laat aan den eenen kant in, en aan den anderen uit. De filtreer laat den wijn door en behoudt de moer. De zeef echter laat het stuifmeel door, maar behoudt het voedende meel. Talmud. Ik houd nog meer van een kat, dan van een poes! E. Aan het christendom het wonder te ontnemen, dat is de bij den angel uittrekken, maar haar tegelijk dooden. Vinet. Onze tijd blijft niet bij het geloof staan, dat water in wijn verandert; hij gaat verder, en verandert wijn in water. Kierkegaard. Tot uw rust ingaan, kunt gij eerst aan het einde; maar stil worden moet gij onder weg reeds zien te leeren. N. N. 13) Daarom vereenigden zij zich te zarnen om hem te verpletteren, doch wendden nog eerst eene poging aan om hem van zijne dwalingen terug te brengen. Twee oude vrienden van Chiniquy, de priesters Brassard en Desaulnier, werden in naam van alle bisschoppen van Canada naar St. Anne gezonden, om Chiniquy en zijne gemeente op het zondige van hun tegenstand te wijzen, en hen tot onderwerping aan de excommunicatiebul te brengen. De keuze van die beide mannen kon Chiniquy niet anders dan aangenaam zijnhij ontving hen met groote hartelijkheid, en na alles nauw keurig onderzocht te hebben, moesten zij be kennen dat de excommunicatie onwettig en Chiniquy's tegenstand volkomen wettig was. Zij herhaalden die verklaringen zelfs voor de gansche gemeente van St. Anne, en beloofden alles te doen wat in hun vermogen was om de zaak te schikken. Doch helaas, ook die beiden ontvielen hemDesaulnier werd verrader, aan gelokt door de belofte van O'Regan hem de schoone gemeente van St. Anne te geven, en Brassard was te flauw om zich voor Chiniquy te verklaren en stelde zich tegen hem, uit vrees voor den bisschop. De val van deze beide vrienden deed Chiniquy veel pijn, maar maakte tevens de laatste banden los, die hem nog aan Rome bonden. Als een laatste toevlucht, en tevens om zijne gemeente en de overige kolonies van den on dergang te redden, waarin O'Regan hen wilde storten, schreef Chiniquy uitvoerig aan den Paus, om hem alles te klagen, en tegelijk aan Napoleon III om zijne voorspraak te zijn bij den Paus. Dank zij de tusschenkomst van den Franschen keizer ten behoeve der Fransch sprekende Canadeezen, werd O'Regan naar Rome ontboden en ontving in plaats van Chi cago, een episcopaat in partibus. Hij troostte zich met al het geld dat hij gestolen had, en eindigde zijn leven als bankier,in Ierland. De nieuw benoemde bisschop, Mgr. Smith, zond den grootvicaris van Chicago, den heer Dunn, tot Chiniquy om van hem een schrifte lijk bewijs van onderwerping te vragen, opdat men zou kunnen zien dat Chiniquy met zijne gemeente zich niet van de Kerk wenschte af te scheiden. Chiniquy schreef het volgende: Mgr.: Wij wenschen te leven en te sterven in de heilige Katholieke. Apostolische en Room- sche Kerk. en om dit aan U Eerw te toonen, beloven wij het gezag van de Kerk te gehoor zamen, volgens het Woord en de geboden Gods gelijk wij die uitgedrukt vinden in het Evan gelie van Jezus Christus. (get.) C. Chiniquy Hij overhandigde dit stuk aan Dunn en vroeg: „wat denkt gij daarvan?" Deze antwoordde: „Dat is juist wat wij verlangen". „Goed", zeide Chiniquy, „maar ik ben bang dat de bis schop en de Paus het niet zullen aannemen". „Waarom niet?" „Omdat ik vrees, dat de Roomsche kerk niet wil bestaan en handelen volgens het Woord Gods. En daarom juist heb ik dit stuk zoo ingekleed, om te zien of ik, ge hoorzamende aan het Woord Gods, nog in de Roomsche kerk blijven kan". Zij gingen te zarnen tot den bisschop, welke hen uiterst vriendelijk ontving, en Chiniquy met tranen van blijdschap aan zijn hart drukte, nadat hij zijne akte van onderwerping gelezen had. „Wat ben ik gelukkig I wat zullen ook de Paus en de overige bisschoppen van de Vereenigde Staten gelukkig zijn", zoo sprak hij, „want wij vreesden reeds dat gij en uwe gemeente u hadt willen afscheiden" Chiniquy verzekerde hem dat hij niet minder gelukkig was, en beloofde hem dat er in de Kerk geen trouwer priester zou gevonden worden, dan hij met Gods hulp wenschte te zijn. Dan, die vreugde duurde niet lang. De Jezuieten kwamen achterde zaak, en spoedig werd Chiniquy weder bij den bis schop ontboden, die hem ditmaal in grooten toorn en opgewondenheid ontving en hem toe voegde: „Gij hebt mij bedrogen! Dat was niet een akte van onderwerping; ik nam haar toen aan, omdat ik het niet terstond doorzagik verwerp haar thans 1 (Wordt vervolgd.)

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1912 | | pagina 2