VOOR ZANDVOORT EN AERDENHOUT No. 23 ZONDAG 6 OCTOBER 1912 ls*e Jaargang. GODS MAAKSEL, GESCHAPEN TOT GOEDE WERKEN. DE ZONDAGSBODE VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS Per Jaargang1-50 3 Maanden0.50 Afzonderlijke nummers0 05 REDACTIE: G. POSTHUMUS MEYJES - Zandvoort- Jhr. Dr. M F. van LENNEP - Aerdenhout Adres voor de Administratie P. SA AF, Burgemeester Engelbertsstr. 9-13 Zandvoort - Telefoon No. 27 Advertentiën 1 5 regels0.55 Elke regel meer„0.10 Dienstaanbiedingen 1 —5 regels 0.35 Elke regel meer„0 06 Bij abonnement extra korting Zondag 6 October 1912, Ned. Herv. Gemeente, 10 uur Ds. G. BARGER Ez, Predikant-Directeur van de Inrichtingen voor lijders aan vallende ziekte. Extra-collecte voor de Stichtingen te Haarlem en Heemstede. Want wij zijn zijn maaksel, geschapen in Christus Jezus tot goede werken, welke God voorbereid heeft, opdat wij daarin zouden wandelen. Efeze 2 10. Wij zijn Gods maaksel. Dat is een heerlijke gedachte. Zij is waarlijk niet nieuw, integendeel algemeen bekend de kinderen op de zondagschool en op de catechisatie kunnen u deze waarheid reeds vertellen, dat God alle din gen en dus ook ons gemaakt heeft en toch wordt zij nog zoo weinig doordacht en begrepen en genoten. Het woord, hier door „maaksel" vertaald, luidt „poièma", waarvan ons „poëem", werkstuk, dichtstuk. Een werkstuk, een dichtstuk Gods te wezen, welk een eer Wonderbaar is de mensch gemaakt, met wonderbare vermogens toegerust, met een wonderbare bestemming voor zich. Het kunstwerk prijst zijn maker. Een schoon gebouw verkondigt den roem van den bouwmeester, een schoone schilderij van den kunstenaar. En de mensch Ach, wij weten wel beter. Een is er slechts geweest, de Zoon des menschen, die volkomen Gods kunstwerk was en bleef, Gods beeld volkomen uitdrukte. Maar de mensch Wat ziet men in hem van Gods heiligheid, van Gods liefde Wij zijn namaaksels, caricaturen, verminkte, bedorven werk stukken, dichtstukken zonder gloed of maat of vorm of gedachte. Door het slijk der zonde zijn wij bemorst en bezoedeld, en vaak zou men moeten vermoeden, dat in die „maaksels", die menschen heeten, de duivel nog meer de hand heeft gehad dan God. En toch, Gode zij dank, wij blijven zijn maaksel. Gods beeld wordt nooit volkomen uitgewischt. Wij zijn geschapen in Christus Jezus. Dat is ook een heerlijke gedachte. Hij, dien wij als onzen Heiland eeren en liefhebben, is ook de Middelaar der schepping. Alle dingen, en ook wij, zijn in hem geschapen, en kunnen nu ook weder in hem worden verlost en verheerlijkt. In Christus geschapen, maar ook herschapen, vernieuwd. Indien iemand in Christus is, zegt Paulus, die is een nieuw schepsel (eigenlijk staat er: eën nieuwe schepping) het oude is voorbijgegaan, ziet, het is alles nieuw geworden. Bij den ouden mensch, den onbekeerden zondaar, is het centrum zelfzucht dat is het oude. Wordt hij een mensch, in Christus herschapen, dan wordt het middelpunt verplaatst. Niet meer het eigen ik, maar Christus is thans het centrum van zijn leven geworden. Dat is het nieuwe. De bekeering, de wedergeboorte is niet maar een ietwat oplappen en opschilderen van den ouden mensch, maar een sterven en weder opstaan, een opnieuw geboren worden. Kent gij zulk een verandering Bij anderen Bij u zeiven Zij is niet slechts wenschelijk, maar noodig en, Gode zij dank, ook mogelijk. Geschapen tot goede werken. Nu schrikken vele protestanten en zeggen goede werken, dat is roomsch Ach, hoe dwaas Wat is specifiek roomsch? Wat de apostel in vers 9 bestraft het willen zalig worden uit de werken, in plaats van uit genade. Maar goede werken op zichzelf blijven goed en noodig, mits wij er maar niet op gaan bouwen en er ons op gaan verheffen. Wat zijn goede werken Eén is goed, namelijk God. Een goed werk is dus een werk, dat in God gegrond is, dat uit Hem is. En nu gaan wij geen lijstje maken van goede werken om dat af te werken, maar wij zeggen door de genade Gods in Christus, door het geloof zijn wij Gods kinderen, en door den Heiligen Geest kan God nu in ons en door ons werken wat Hij wil, dus wat goed is, tegenover ons zelf, onzen naaste en Hem. Het goede werk bij uit nemendheid, het werk dat God behaagt, is het geloof in Christus, de gehoorzaamheid aan dien Heiland, dien Hij ons gegeven heeft (Joh. 6 28, 29j. Daarmede hebben wij dus te beginnen, en dan volgt de rest, gelijk de vruchten aan den boom. Bij de goede werken hangt alles af van het beginsel waaruit zij worden verricht. Geschapen tot goede werken. Dat is dus het levensdoel van den mensch, van den christen. Ook het onze Of vooruit komen, geld verdienen, rijk worden, pret hebben, genieten Welke God voorbereid heeft, opdat wij daarin zouden wandelen. Weder een rijke en heerlijke gedachte. De goede werken zijn voor ons voorbereid, gereed gelegd, en wij voor de werken. De christen behoeft ze dus niet te gaan zoeken, maar hij vindt ze klaar op zijn pad, en zelf wordt hij door zijn God zoo toebereid, dat hij die werken, die voor hem klaar liggen, volbrengen kan. Als wij dit goed verstaan en telkens bedenken, bewaart het ons voor ontevredenheid, gejaagdheid en moedeloosheid. Wat uw hand vindt om te doen, doe dat met uw macht, zoo goed gij kunt, tot eer

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1912 | | pagina 1