VOOR ZANDVOORT EN AERDENHOUT No. 27 ZONDAG 3 NOVEMBER 1912 lste Jaargang Herdenking der Kerkhervorming. Mededeelingen. DE ZONDAGSBODE VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG Abonnemhnts.pr ijs Per Jaargang 1.50 3 Maanden0.50 Afzonderlijke nummers0.05 REDACTIE: G. POSTHUMUS MEYJES - Zandvoort- Jhr. Dr. M F. van LENNEP - Aerdenhout Adres voor de Adm.inistratie P SAAF, Burgemeester Engelbertsstr. 9-13 Zandvoort - Telefoon No. 27 Advertentiën 1-5 regels0.55 Elke regel meer0 10 Dienstaanbiedingen 1 -5 regels 0.35 Elke regel meer,.0 06 Bij abonnement extra korting Zondag 3 November 1912, Ned. Herv. Gemeente, 10 uur Ds G POSTHUMUS MEYJES. Wanneer de volheid des tijds gekomen is. Gal. 4. vs. 4. Het optreden van Maarten Luther heeft plaats gehad in de volheid des tijds. De kerkhervorming is geen gebeurtenis, die evengoed een paar eeuwen vroeger of later had kunnen plaats grijpen. God heeft alles langen, langen tijd te voren zorgvuldig voorbereid. Toen Zijne ure gekomen was, bleken allerlei omstandigheden en verhoudingen te hebben samengewerkt om het werk der Reformatie te bevorderen en te doen slagen. Ik begin met er op te wijzen hoe opmerkelijk het is dat de Reformatie juist in het keizerlijk Duitschland is aange vangen. Was Duitschland destijds een koninkrijk geweest, dan had de Hervorming gemakkelijk onderdrukt kunnen worden. De regeerende vorst had maar behoeven te ge bieden, en de Reformatorische bewegingen waren in zijn land gestuit. Denkt b.v. hoe het gegaan is met de Her vorming in Frankrijk. Tot aan den dood van Frans I in 1 547 konden de Evangelischen het nergens zoover brengen, dat ze welgeordende gemeenten vormden. Duitschland vormde echter een bondgenootschap van vrije staten onder een keizer, zoodat de waarheid, tegenstand en vervolging ontmoetende in den éénen staat, een gunstige ontvangst vinden kon in den andere. Een tweede omstandigheid voor de Hervorming van de grootste beteekenis, was de binnenlandsche rust in den tijd van Luther's optreden. Geen twisten hielden de harten gesloten voor hoogere belangen geen strijd tusschen Paus en Keizer werd gevoerd. Overal werd gesproken over den Augustijner monnik en kennis genomen van zijn geschriften. Denkt voorts aan de uitvinding der Boekdrukkunstwaar door Luthers stellingen in zoo korten tijd. n 1, in ééne week, in heel Duitschland bekend zijn geworden. Ook de verovering van Constantinopel door de Turken in het jaar 1453 was gunstig voor de kerkhervorming. Geleerde Grieksche vluchtelingen kwamen daardoor naar Italië en brachten de schatten van Grieksche beschaving naar het Westen mede. Een algemeene geestdrift voor de liefde der oude talen ontwaakte. De Heilige Schrift werd in den grondtekst gelezen en bestudeerd. Dat de tijd voor de Reformatie was rijpgeworden, blijkt ook als we denken aan die mannen, die wegbereiders der Hervorming geweest zijn. Daar zijn allereerst de Waldenzen. De kerk heeft hen als ketters uitgeworpen en getracht hen te vuur en te zwaard te verdelgen. Maar het bloed der martelaren was ook nu het zaad van het Evangelie. De overal heen verstrooide Waldenzen ver breidden alom hun geloof, dat door hun godvruchtigen levens wandel werd bekrachtigd. En toen nu straks de Hervorming doorbrak, bleken reeds duizenden ontvankelijk te zijn voor haar beginselen. Daar is voorts Johannes Wickleff. Hij stierf wel zijn natuurlijken dood, maar de kerk gelastte de beenderen van dezen ketter op te graven en in den wind te verstrooien, maar zijn aanhangers verspreidden zich in grooten getale in verschillende landen, voort arbeidende in den geest van Wickleff en zoo baan brekend voor de Hervorming. Door het lezen van Wickleffs geschriften zijn ook van Johannes Huss, die genoemd is de Johannes de Dooper van de Reformatie, de oogen opengegaan voor de misbruiken in de Roomsche kerk Helaas, hij moest zijn getuigenis met den brandstapel boeten, evenals de profeet van Florence, Savonarola maar vergeefs hebben ook zij niet geleefd. Elk op zijn wijze heeft krachtig meegewerkt tot het welslagen van Luther's optreden. De meest invloedrijke voorlooper der Hervorming in ons land was Johannes Wessel Gansfoort, een tijdgenoot van den vromen Thomas a Kempis. Gansfoort is bekend als de „Reformator voor de Reformatie". Uit zijn geschriften, die vooral in beschaafde en geletterde kringen ingang vonden, blijkt dat deze groote denker was gekomen tot het aanvaarden dezer beginselen dat de Bijbel de eenige bron is der waarheid boven priesters, pausen en doctoren en dat de rechtvaardiging van den zondaar alleen is „uit genade door het geloof in Christus". Zoo openbaarden zich in vele landen de voorteekenen van een groote en grondige omwenteling der geloofsvoor stellingen. De worstelstrijd was nog niet aangevangen, maar de schermutselingen aan de voorposten kondigden toch reeds de op handen zijnde ontknooping aan. P. M. {Slot volgt) Mededeelingen, vragen, berichten enz. moeten, om in het eerstvolgend nummer te worden opgenomen, aan het adres der Redactie worden toegezonden des Dinsdags, vóór 1 uur namiddags. De Zondagsschool-c«rs«s wordt gehouden Donderdags avonds om 7'/2 uur in „Ons Huis." Na afloop daarvan Zondagsschool-^rro/is. De Mar.tha-krans vergadert Dinsdagsavonds 7s/4 uur in „Ons Huis." Van den lieer A. Koper pension „Paula" ontving ik f50.— als opbrengst der bij hem gedeponeerde Diaconie-lijst. En uit „Adriana Clasina" f6.— Vriendelijk dank!

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1912 | | pagina 1