Kleine uitzonderingen zijn de grootste vijanden vaw Zondagsrust. Zending. FEUILLETON. Zaterdagavond 1.1. vond ik in mijn brievenbus een couvert, inhoudende f6, tot opschrift hebbende: 2°/0 van het verhuren voor de Ned. Zending, Rotterdam." Deze verrassing komt jaarlijks terug, maar dit is de eerste keer, dat ik er in dit blaadje van gewag kan maken. Nu komt het bericht onder de oogen van velen uit onze gemeente, die ook verhuren, maar er misschien nog nooit aan gedacht hebben om een deel van de opbrengst daar van te bestemmen voor het werk der Zending. Het verhuren is nu voor eerst weer achter den rug, ik ga nu geregeld iederen avond mijn brievenbus onderzoeken. A.s. Donderdag 7 Nov. v.m. 11 uur zal de Huwelijks inzegening plaats hebben van Willem Drayer en Aaltje Paap. Prof. A. van Veldhuizen, kerkelijk hoogleeraar te Groningen, heeft, bij het hervatten van zijne colleges, een toespraak gehouden, getiteld„de gezondheid van den Evangelie dienaar". Daarin komen o.a. deze woorden voor„Wat voor rust dag moet de Predikant hebben? Één per week komt hem toe. Als hij zelf 7 dagen zwoegt, klopt dat niet met wat hij de gemeente voorhoudt. Velen nemen den Maandag als zij afgemat zijn van de Zondagsinspanning." Tot die velen heb ik ook altijd trachten te behooren. Ik zeg trachten, want het is mij maar zelden gelukt lk wil het nu nog eens probeeren en rioht daarom tot allen het vriendelijk en dringend verzoek om mij, tenzij dan in ernstige, spoedeischende gevallen, het „Maandag-houden" mogelijk te maken. Evangelisatie arbeid. Zaterdag 2 Nov. 's av. 8 uur in „Ons Huis" volkssamenkomstspr. A. J. Bosch van Haarlem. Maandag 4 Nov. 's av. 8 uur Vrouwenkrans in „Ons Huis." En Woensdag 6 Nov. 's avonds 8 uur. Bidstond, Kostver- lorenstraatweg 28. De extra-collecte 1 1. Zondag voor de Kerk gehouden, heeft opgebracht f36.60. Aan de banken-rekening kwam nog te kort f 10.89. De nieuwe som van f 1000. (zie Zondagsbode van 20 Oct. 1.1.) is reeds verminderd door de gift van N.N. ad f100.en de collecte van 1.1. Zondag Er is dus nog maar f875 nootlig. Nog een paar van die N.N's én nog een paar extra-collecten, en we zijn er! De nieuw opgerichte krans van Zuster Dina en mej. Koning vangt a,s. Maandagavond om 7uur in „Ons Huis" aan. De melaatschen op Suriname. Vervolg) Met dergelijke gedachten komt men onwillekeurig op Bethesda, maar die gedachten worden teruggedrongen als men de vlaggen ziet, die aankondigen dat het feestdag is voor de zieken; als men, op het terrein gekomen, lustig liet fanfarekorps hoort blazen ter verwelkoming en als men de gelukkige gezichten ziet van al die ongelukkigen, die om de blijdschap van een feestelijke afwisseling alle eigen leed voor eenige uren schijnbaar vergeten zijn. De bewo ners van Bethesda beschouwen het altijd als een feest wanneer het Bestuur overkomt, en vooral nu ditmaal medekwam de ondervoorzitter van het Bestuur uit Holland, die jarenlang voorzitter van de Commissie van toezicht in Suriname was geweest. Van de landingsplaats, buiten het melaatschen-terrein gelegen, loopt de weg naar Bethesda langs de directeurs woning, waar, sedert den bouw van het Emmahuis de diakonessenwoning de directeur van Bethesda met zijn gezin alleen woont. Van deze woning af loopt een vrien delijke, beschaduwde weg naar het terrein der zieken. Bij aankomst voor de kapel werden wij verwelkomd door het muziekkorps der verpleegden, bestaande uit een achttal in witte uniform gekleede jonge mannen, die met' grooten ijver hun muziekinstrumenten bespeelden. Aandoenlijk was het, schoone koralen en marschen te hooren spelen door zieken, die van de buitenwereld voor het leven zijn afge zonderd en hen vroolijk onzen dank in ontvangst te zien nemen, nadat hun spel geëindigd was. Wonderlijke samenloop van het lothun leeraar is de vroegere kapelmeester van de militaire muziek te Paramaribo, een gewezen sergeant majoor, die nu portier is van het gouvernements-gesticht en vroeger steeds de gezonde jeugd op de maat van de muziek om zich heen zag springen. Daarna nam de ommegang een aanvang. Eerst betraden wij de kapel, die overdag als konversatie-lokaa! gebruikt wordt en waar de meisjes werden bezig gehouden met handwerk of wel rustig met hun poppen zaten en daarna kwamen wij over een met „welkom" versierde brug op het oude terrein, thans geheel ingericht tot vrouwenafdeeling. Al die verschillende huisjes, van twee of drie kamers Een Apostel van de Zuidzee Eilanden. l) Zóó waarlijk mag loeli Bulu wel genoemd worden, de inlandsche prediker van koning Thakombau op Fidji Onder de vele uitnemende inlandsche predikers en zendelingen van de Zuidzee-eilanden, was hij een der uitnemendste. Hij was geboortig van de Tonga eilanden en een der eersten van zijn stam, die het Evangelie geloofde, toen de zendelingen daar landden Zijn heidensche bloedverwanten verzetten zich natuurlijk met alle kracht tegen zijn overgang, en waren van plan hem, op aansporen van hun priesters, te dooden als de gemakkelijkste wijze om alle moeilijkheden op te lossen. Later, toen joeli zich met een machtigen christelijken stam in de nabijheid verbonden had veranderden zij van meening en richtten een groot godsdienstig feest aan. waarbij zij hem plechtig aan de „Lotu", dat is de Christenen, overgaven. Na zijn bekeering begeerde Joeli. brandende van liefde voor zijn Heer, voor dien Heiland te arbeiden, en zeilde daarom naar de Fidji eilanden. Daar waren onlangs de eerste zen delingen geland en Joeli hielp hen trouw in hun uiterst moeilijk werk onder die woeste menscheneters. Vreeselijke tooneelen heeft hij daar dag aan dag bijgewoond, eer die wilden door het Evangelie veranderd waren in de rustige, oprechte christenen, die wij daar thans aanschouwen. In die dagen was er voortdurend strijd tusschen de verschillende stammen, ter wijl de verslagenen en gevangenen in groote kuilen aan het strand werden gebraden en door de overwinnaars verslonden. Zelfs vrouwen en kinderen namen aan die afschuwelijke maal tijden deel en vochten onderling en met de mannen om de beste stukken. Welk een verandering heeft het Evangelie op die eilanden gebrachtMaar de strijd was zwaar en lang, eer het kruis van Christus overal geplant was en overwonnen had. Eens werd Joeli naar een verwijderd eiland gezonden om daar het Evangelie te verkon digen en zeilde er, met andere inlandsche pre dikers, in een groote kano heen Toen zij eenigen tijd gevaren hadden, stak er een zware storm op, die weldra zoo hevig werd, dat allen in het grootste gevaar verkeerden en spoedig alle hoop om behouden te worden, opgaven. Na het zeil gestreken en stevig aan den mast vastgesjord te hebben, zeide Joeli: .Komt. laat ons bidden. God kan ons redden, maar indien wij sterven moeten, kunnen wij niet beter sterven dan in gebed tot den Heer'. Daarop knielden zij allen neder en joeli bad. Zijn gebed werd later door een zijner makkers opgetee- kend en aan een zendeling medegedeeld. Hij bad dan „Heer, indien het uw wil is, dat wij dezen dag allen rusten van onzen arbeid, dan is het goed maar indien gij ons nog een tijd lang gebruiken wilt, doe dan den storm beda ren en laat de golven stil zijn. Wij zijn zwak, maar onze verwachting is van U; kom tot ons o Heer, over de wateren, gelijk Gij eenmaal tot uw discipelen kwaamt De storm woedde toen ook, maar Gij zeidetZwijg, wees stil en er was groote stilte, want Gij zijt de Almach tige en alle dingen zijn u onderworpen". Toen Joeli het amen had uitgesproken, zagen allen elkander met verbazing aan, want met het eindigen van het gebed was ook de storm bedaard, niet langzamerhand, maar in één oogen- blik En er was groote stilte. „Wij zagen rond, waar de wind gebleven was zoo ver haalde later een der medereizigers, „maar er was geen wind meer en langen tijd zaten wij stil neder, met harten te vol om te spreken, totdat eindelijk een onzer uitriep: „Waarlijk, nu zie ik wat de Heer doen kan en hoe goed en heerlijk het is om Hem te dienen". „De Heer heeft ons gered", zeide Joeli, „laat ons Hem loven voor zijn genade!" En dat deden wij met tranen in de oogen en eene van ont roering trillende stem. V. L. Wordt vervolgd).

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1912 | | pagina 2