Ingezonden Allerlei. zal nadenkende avondmaalgangers tot navolging opwekken. En wat de gedachteloozen betreft, wat is er tegen als de Voorganger op 't wenschelijke van dit gebruik zijn gemeente ernstig opmerkzaam maakt en er den mannen met zoovele woorden op wijst dat oók het drinken van den drinkbeker met door tabaks-gebruik verontreinigde lippen behoort tot het bnwaardig drinken Zoo zijn er wel degelijk allerlei voorzorgen te nemen. En die voor zorgen vloeïen voort uit gehoorzaamheid aan den eisch Alle dingen dan, die gij wilt dat U de menschen zouden doen, doet gij hun ook alzóó Alleen als wij dien eisch gehoorzamen mogen wij ons de belofte toeeigenen„Al is het dat zij iets doodelijks zullen drinken, dat zal hun niet schaden." Vraag: ls de Predikant verplicht zijn gemeenteleden op te zoeken Wanneer door verschillende omstandigheden deze verhinderd is, zijn dan de ouderlingen verplicht het te doen Hoeveel maal per jaar heeft dat plaats Antwoord: Artikel 24 Syn. reglement voor de Kerkeraden luidt „In de herderlijke zorg voorzien zij, (er is sprake van de predikanten) zoo noodig met raadpleging en hulp van den Kerkenraad, vooral ook door geregeld huisbezoek en getrouw krankenbezoek In het voorgaande, het 23ste artikel, wordt den predikanten toegestaan zich te „richten naar de bijzondere plaatselijke en tijdelijke behoeften der gemeente". In artikel 25 wordt aan de ouderlingen opgedragen onder 3o „het mede toezicht houden op de leden der gemeente, inzonderheid door huisbezoek, zoowel, indien zij daartoe worden,verzocht, in vereeniging met de Predikanten, als ook afzonderlijk naar plaatselijke regeling." Vraag: Wat is in Job 38 vs. 31 bedoeld met „het binden van de lieflijkheden van het zevengesternte of het losmaken der strengen des Orions In vs. 32 met het „voortbrengen van de Mazzaroth in haren tijd" en „het leiden van den wagen met zijne kinderen?" In vs. 37b met „liet nederleggen der flesschen des hemels?" Met Job 40. vs. 10 waar sprake is van de „behemoth die hooi eet gelijk een rund En in vs. 20 met den „leviathan Antwoord: De bedoeling van Job 38 31 is waarschijnlijk deze: dat men zich het zevengesternte, ook de „Pleiaden" genoemd, voorstelde als in een groep samengebonden. De leidsche vertaling heeft in plaats van het woord .lieflijkheden", het woord „banden.- De strengen van den Orion zijn waarschijnlijk de kluisters, waarmede dit sterrenbeeld aan den hemel geboeid werd gedacht, welke boeien geslaakt worden als de Orion 's morgens van den hemel verdwijnt. De vraag komt dus hierop neer: kunt gij het zevengesternte bijeen houden of den Orion doen ondergaan Met de Mazzaroth uit vs. 32 worden wellicht de 12 sterrenbeelden van den dierenriem bedoeld. De Wagen is wat wij noemen de Groote Beer. De kinderen van den wagen zijn de 3 sterren die de staart van den Beer uitmaken. lnplaats van „de flesschen des hemels" in vs 376 moeten wij eigenlijk vertalen de „waterzakken des hemels" waarmede de wolken worden bedoeld, lnplaats van nederleggen, moeten we vertalen omleggen, zoodat die waterzakken leeg loopen De bedoeling van vs. 376 is dus wie kan den regen geven De „Behemoth" uit Job 40 vs. 10 is het een of ander reuzengedrocht, waarvan blijkbaar de dichter dit het allerwonderlijkste vindt dat dit dier. dat zoo geweldig sterk is als in vs 11 13 wordt beschreven, zich vergenoegt met plantaardig voedsel. De „Leviathan" uit vs. 20 is waarschijnlijk een krokodil. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Voor 1200 gulden feestvieren. Mijnheer de Redacteur, De Zandvoortsche werkliedenvereniging „Onderling Hulpbetoon'' zal, ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan, een feest gaan vieren, waarvoor is uitgetrokken de som van twaalf honderd gulden Over dit besluit wordt door vele leden der vereeniging èn door vele buitenstaanders schande geroepen Is het niet onverantwoordelijk al dat geld, dat toch uit de kas. voor zieken gesticht, genomen wordt, te besteden om gezonde menschen feest te laten vieren Wilt U deze zaak in Uw Zondagsbode eens aan een afzonderlijke bespreking onderwerpen? Ddarmede zult U menigeen een dienst bewijzen. U bij voorbaat dankzeggend, Uw abonné, lid van „Onderling Hulpbetoon" X. IJ. Z. Voor eene afzonderlijke bespreking, als door U gewenscht wordt, is deze Zondagsbode de plaats niet. Die valt buiten het bestek van dit blaadje. Maar daarom wil ik hier toch volstrekt geen geheim maken van mijn oordeel over de door U genoemde zaak Volkomen deel ik Uw billijke verontwaardiging 't ls geld wegsmijten. En zoo roekeloos durft men daarmede omspringen, terwijl de winter (wie weet welk- een lange en barre en dus dure wintervoor de deur staat; terwijl ook onze Gemeenteraad, op voorstel van B. en W (let hier vooral op die W, daar o wee 1 o wee - één der W's, als Wethouder, verhooging der opcenten noodzakelijk acht en tegelijk, als Voorzitter van „Onderling Hulpbetoon" voteerde voor 't toestaan van een crediet van f1200— voor een feest!) tot belastingverhooging heeft besloten Met den desolaten toestand der gemeente-finantieën van Zandvoort voor oogen, moest een wijs Bestuur .van zulk een invloedrijke vereeniging als O H is, voorgaan in 't betrachten der grootst mogelijke zuinigheid In de plaats daarvan, verleent het zijn medewerking tot het er-door-lappen zoo maar van eventjes f1200.- omdat O. II. 20 jaar oud is. Voor ieder vereenigingsjaar een bedrag van f60. tot feestviering! Dat 't besluit al met een kolossale ineerderheid'van stemmen ge nomen is, maakt de zaak natuurlijk maar te erger. Immers: lo. blijkt er, bij zoo'n kolossale meerderheid, een kolos sale luchthartigheid en zorgeloosheid te heerschen in O H. En 2o Het recht is maar hóógst zeiden aan den kant der meerderheid. Met een kolossale meerderheid van stemmen is Jezus Christus ter dood veroordeeld Onze Diakonie scharrelt van alle kanten het geld bij elkaar om de Wijkverpleging en 't Diakonie-huis te bekostigen. Kosteloos helpt zuster Dina alle behoeftige gezinnen, ook van de leden van O. ff. En nu vergoedt men dat door voor f 1200 te gaan feestvieren In ons Diakonie-huis worden behoeftige Zandvoortsche oudjes verpleegd. Menig lid van O. H. komt zoó al erg goedkoop af van de zorg voor zijn ouden vader, grootvader, moeder of hoe de Diakoniehuis- bewoners hem ook bestaaii mogen. Lag 't nu niet voor de hand dat O H. een feest-gave aan de Diakonie had gegeven, uit dankbaar heid, inplaats dat het voor f1200. gaat feestvieren? De kraamvrouwvereenigtng heeft heel wat noodig om alle behoeftige moeders en zuigelingen te helpen. Hoeveel vrouwen van leden van O. H hebben al van deze nuttige instelling geprofiteerd Was het nu niet billijk geweest als O. H., - als 't tóch geld te veel in kas heeft, de kraamvrouwenvereeniging was bijgesprongen met een flinke gift. -Ziekenzorg", dat kostelooze verpleging van Zandvoorters in een ziekeninrichting elders mogelijk maakt, zou m i. ook allerminst af- keerig zijn geweest van eene stijving der kas van de zijde van O. H al was 't maar alleen als blijk van erkentelijkheid voor haar streven. Menige weduwe (ook van vroegere leden van O. H.) weet niet hoe ze aan de kost moet komen en zou het 20-jarig bestaan dier ver eeniging dankbaar hebben herdacht, als haar. bij die gelegenheid, een extra-uitdeeling in geld, kleeren, voedsel of brandstof zou ver strekt zijn En nu noem ik nog maar alleen enkele Zandvoortsche belangen, die door O. H. hadden gesteund kunnen worden Denkt nu nog eens aan de Zending, in- en uitwendige, die tobt met tekorten aan dien ontzettenden krijg, op 't Balkan-schiereiland ontbrand Ook uit ons land zullen, van wege het Roode Kruis dokters met verpleegsters daarheen worden gezonden. Een som van f90 000 wordt daarvoor noodig geacht- Maar er is nog eerst - ingekomen. Op gindsche slagvelden liggen de gewonde zonen van vijf volken. Had 't een vereeniging van werklieden niet tot eere verstrekt, als met een kolossale meerderheid van stemmen 't besluit was genomen om geldelijk de pogingen tot verzachting der smarten hunner gewonde en stervende broederen te steunen Er had dan tóch nog wel eeii feest-avondje voor O. H. afgekund! Maar O. H. doet of er nergens een wolkje aan den hemel is. Ik hoop dat deze vereeniging zich nog intijds bedenkt. Beter ten halve gekeerd, dan ten hcele gedwaald. Alleen domme hoogmoed weigert terug te komen op een ter kwader ure genomen besluit. Mocht deze hoop niet worden vervuld, dan schiet mij niets anders over dan te hopen dat de Donateurs van O. H de tergende million- nairs-manieren dier vereeniging zullen beantwoorden door hun donateurschap op te zeggen Ik zal dat althans- zeker doen Want het is Godgeklaagd, ja waarlijk: God geklaagd zoo roekeloos met geld te smijten. P. M. Verzameld door C. B. KERELS ZIJN DAT! Tachtig jaar geleden dronken de Noorwegers dooreen genomen per jaar 16 liters jenever per kop. Toen waren de jonge soldaten mager, en bleek en verliepen. Zij waren dooreen genomen een meter acht- en zestig centimeters lang. Nu drinken de Noorwegers per kop nog twee liters jenever. Drankhuizen zijn niet meer gekend dan in de groote steden. De Noorweegsche soldaten zijn de schoonste en sterkste kerels van de wereld, en zij zijn dooreen genomen één nieter een en zeventig centimeters lang. LET ER OP. 't ls met begins'len als met heel veel in onze eeuw De minste soort wordt juist gevent met't meest geschreew.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1912 | | pagina 4