VOOR ZANDVOORT EN AERDENHOUT No. 30 ZONDAG 24 NOVEMBER 1912 lste Jaargang. PAREL EN SCHELP. Mededeelingen. DE ZONDAGSBODE VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG Abonnementsprijs Per Jaargang1.50 3 Maanden0-50 Afzonderlijke nummers005 REDACTIE: G. POSTHUMUS MEYJES - Zandvoort- Jhr. Dr. M F. van LENNEP - Aerdenhout Adres voor de Administratie P SAAF, Burgemeester Engelbertsstr. 9-13 Zandvoort - Telefoon No. 27 Advertentiën 1-5 regels055 Elke regel meer0 10 Dienstaanbiedingen 1 -5 regels 0.35 Elke regel meer„0 06 Bij abonnement extra korting Zondag 24 November 1912, Ned. Herv. Gemeente 10 uur, Ds. G. Posthumus Meyjes. Extra-collecte voor de Kerk. 7 uur, Ds. G. Posthumus Meyjes. Geen parel glanst er ooit, of eerst is 't schelpdier krank Veredelende smart zij u steeds stof tot dank" Zoo las ik onlangs bij een dichter dezer wereld, naar wiens liederen ik van tijd tot tijd zoo gaarne grijp. Ik bedoel Friedrich Rückert. Spreekt hij ook al niet de taal der Schrift, toch verdient ook de wereldsche wijsheid, dat men naar hare stem luistert, vooral wanneer zij het zoo meesterlijk verstaat om den spijker op den kop te slaan, gelijk zoo menigmaal het geval is bij den genoemden dichter. Waar komen de parelen vandaan Hoe ontstaan die binnen in het schelpdier? Waardoor wordt de slak, die binnen in de schelp woont, geprikkeld, om binnen in hare schaal dat kostbaar kunstgewrocht gereed te maken, dat wij eene parel noemen Eenigen tijd geleden las ik daaromtrent het volgende. Indien er in de schelp een vreemd voorwerp, een steentje, een zandkorreltje of zoo iets inkomt, dan oefent dit op het diertje, dat er binnen inzit, een smartelijken, stekenden invloed uit. Het gevclg van deze smart is dan, dat het diertje dat pijn veroorzakend voorwerp met een bijzonder soort vocht zoekt te omgeven. Is dat opgedroogd, dan is het een kostbare parel. Het gebeurt daarom niet zelden, dat in de streken, waar zich parelmosselen bevinden, de inboorlingen op kunstmatige wijze zulk eene schelp openen en er eenig vreemd voorwerp inbrengen, om zoodoende het diertje, dat zich in de schelp bevindt, door de veroorzaakte pijn te dwingen tot het vormen van eene parel. Is dit niet een schoon, een heerlijk beeld van de wijze, waarop God de Heer menigmaal met ons, menschenkinderen, handelt Brengt Hij ook niet vaak een steentje, een zand korreltje of iets anders, dat storend en smartelijk werkt, in ons hart en huis en leven, opdat er iets kostelijks uit zou geboren worden Wordt de kastijding niet daartoe bestemd en gezonden, opdat zij een vreedzame vrucht der gerech tigheid zou werken Welk een kostelijke parel des geloofs en der hope groeide er op in Abrahams hart, toen God de Heer hem dat smartelijke scherpe steentje in de ziel legde „Neem nu uwen zoon, uwen eenige, dien gij liefhebt, Izaak, en ga heen naar het land Moria en offer hem aldaar tot een brandoffer, op een van de bergen, dien Ik u zeggen zal." Welke kostelijke parelen zijn de psalmen van David! Maar waardoor zijn zij ontstaan Zijn ze niet geboren beide uit uitwendigen en innerlijken nood, uit weedom en smart? Ja, hoe zouden wij Davids psalmen bezetten, als hij niet beproefd en verdrukt was geweest En waar komen Luthers prachtige liederen en Paul Gerhards zoete zangen dan van daan, die edele en kostbare parelen uit den liederenschat der christelijke kerk? Zijn zij niet voortgekomen uit het hart van deze mannen Gods, nadat God de Heer hun velerlei smart en leed had bereid En dit is niet alleen het geval bij de door God bege nadigde dichters en zangers, maar bij alle ware discipelen van den Heere Jezus Christus, bij alle kinderen Gods. Onder den druk der beproeving moeten de parelen groeien, de parelen des geloofs, der lijdzaamheid, der volharding, der stille berusting en des blijmoedigen vertrouwens. Niet zonder reden heeft het spraakgebruik en de voor stelling van zoovele volken parelen en tranen in nauw ver band met elkander gebracht. „Paarlen duiden tranen aan", zegt een spreekwoord en „Wie van parelen droomt, moet spoedig tranen vergieten". Wij willen het liever omkeeren en zeggen, dat tranen parelen aanduiden, indien het namelijk tranen zijn van de soort, welke de Heer bedoelt, als Hij zegt „Zalig zijt gij, die nu weent, want gij zult lachen". „Zalig zijn die treu ren, want zij zullen vertroost worden". „Die met tranen zaaien, zullen met gejuich maaien". En hier past ook zeer wel een ander dichterlijk woord, dat insgelijks door Rückert werd gesproken Aan 't schamel moerbeiblad Moet eerst de zijworm knagen, Zal ooit in rijken glans Een vrouw de zijde dragen. God de Heer moge ons beide ^schenken uit de droefenis en het lijden de parel, en uit den dood het nieuwe schit terende zijden feestkleed van het verheerlijkte ichaam der opstanding. (Naar Dr. G. WEITBRECHT). Mededeelingen, vragen, berichten enz. moeten, om in het eerstvolgend nummer te worden opgenomen, aan liet adres der Redactie worden toegezonden des Dinsdags, vóór 1 uur namiddags. Morgen, Zondag 24 November zal de maandelijksche extra-collecte gehouden worden voor de kerk. 's Avonds om 7 uur zullen de avondbeurten weder aanvangen. Attestatie ingekomen uit Apeldoorn van Geertruida Jo hanna Konijnenberg. Evangelisatie-arbeid. Zaterdag 23 November des avonds 8 uur in „Ons Huis" volkssamenkomst. Spreker: de Heer J. Sevensma van Amsterdam. Maandag 25 November des avonds 8 uur, Dinsdag 26 en Woensdag 27 November, Samenkomsten in „Ons Huis," ter gelegenheid der jaarfeesten v. d. Vrouwenkrans en Evangelisatie-arbeid. Zie verder de rondgezonden uitnoodigingen. in de avond-beurten zal ik, evenals verleden jaar, weer enkele gelijkenissen behandelen.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1912 | | pagina 1