G. KUIPER Mededeelingen. Zending. Vragenbus. Advertentien- VAN geschiedenis, in het bijzonder stilstaande bij de bezoeken van den engel Gabriel aan Zacharias en Maria. Spreker toonde hierbij aan het verschil tusschen Zacharias en Maria in het ontvangen van de heugelijke tijding, n.l. het ongeloof bij den eene en het geloof bij de andere, waardoor Zacharias met stomheid geslagen werd en Maria haren lofzang zong. Nadat nog eenige liederen waren ge zongen, werd de samenkomst onder dankzegging gesloten. De vrouwen van den Krans bleven echter nog even na om haar Kerst geschenk in ontvangst te nemen Milde handen en harten hadden er voor gezorgd dat er ditmaal ruim bedeeld kon worden. Na het zingen van den avondzang gingen de overblijvenden hoogst voldaan huiswaarts. Naast God, brengen wij hierbij onzen hartelijken dank aan allen, die er toe meegewerkt hebben om dezen avond tot een waar feest te maken. v. B. Rekening en Verantwoording der Inkomsten en Uitgaven voor het Kerstfeest van den Zandvoortschen Vrouwenkrans op 29 Dec. 1913 De Kerstlijst bracht op f 50 50. Aan postwissels werd nog ontvangen van mevr. Q. v. U. te H. f2.50; mevr D. v. L. te H. f5 mevr. T. v. B. te H. f 10.— Mevr. de F. te H. f 10.— mevr. d. M. v V. te B. f60.fam. v. d. V. te O. f 10.mej. C. te H f250. Boven dien kwam nog in een gift „in natura" van 20 pond rijst. Totaal: f150 50 De Uitgaven bedroegen f 82 82"' (o. a. brandstoffen, kruideniers waren. manufacturen, vleesch, brood, scheurkalenders en teksten). Er is dus een batig saldo van f 67.67". Daarvan moet nog f 6.50 af voor zaalhuur (feestavond en Kransavonden). zoodat er overblijft f 61.17®. Besloten is voor f25 wol. sajet enz te koopen, om daarvan op den Vrouwenkrans armengoed te maken. De resteerende f35. worden op een spaarbankboekje geplaatst, ten name van „De Zand- voortsche Vrouwenkrans1' Van dat geld kunnen dan de nog tot Mei te betalen onkosten der wekelijksche bijeenkomsten, welke telkens 85 ct bedragen, worden voldaan terwijl hetgeen dan overblijft kan dienen voor de volgende Kerstfeestviering Het aantal leden van den Vrouwenkrans bedraagt nu ongeveer 32. Als Penningmeesteresse dezer Vereeniging is opgetreden: Mevrouw Helweg. Rekening en Verantwoording der Inkomsten en Uitgaven voor het Kinder-Kerstfeest van „De Evangelisatie" te Zandvoort, op 25 en 26 Dec. 1913. De Kerstlijst bracht op f 71.44. De uitgaven waren f 68.52® (o. a. Kerst boom. versiering, kaarsen, zaalhuur f 29.47'en versnaperingen, prijzen f37.74 Het batig saldo, dat gestort wordt in het huur-en hulpfonds der Evangelisatie, bedraagt derhalve f2.91®. Mededeelingen, vragen, berichten enz. moeten, om in het eerstvolgend nummer te worden opgenomen, aan het adres der Redactie worden toegezonden des Dinsdags, vóór 1 uur namiddags. Leest vooral de „Bekendmaking" van den Kerkeraad in ditnummer! Donderdag, 22 Januari, heeft v.m. 10'/, uur de Huwelijksinzegening plaats van Dirk Koper en Hendrika Beekhuis. De Vrouwenkrans vergadert des Maandags, des avonds om 8 uur, in „Ons Huis". Donderdagavond om 8 uur houdt de Heer v. Brummelen een Bid stond bij zich aan huis. Van mevr. v. K. te 's-Gravenhage ontving ik, met grooten dank, een postwissel van f 10.— voor het tekort op de uitgaven van de Kerstfeestviering onzer Zondagsscholen. Nu is het tekort derhalve f 90.— geworden. Dus nog maar negen van zulke postwisseltjes en het tekort is gedekt Van den Heer D. v. d. W. te Zandvoort werd in dank f 5. - ont vangen voor verleende hulp van de Wijkzuster. Mevrouw P. M. ontvangt iederen Woensdagmiddag van 2—5' .uur. Evangelisatie-arbeid. Zaterdag 17 Jan., 's avonds 7 uur. Zangklasse in „Ons Huis". Zondag 18 Jan. 's avonds 7 uur Openbare Samen komst in „Ons Huis". Dinsdag 20 en Vrijdag 23 Jan., in School A, Houtsnijcursus, 's avonds 6 uur, klasse I 7 uur klasse 11 Woensdag 21 Jan 's avonds 7 uur, Handwerkklasse in „Ons Huis" Vrijdag 23 Jan 's avonds 6'/a uur, in „Ons HuisOpenbare Kindersamen komst; 's avonds 8 uur, Cursus Eerste Hulp bij Ongelukken, onder leiding van den heer F. de Stoppelaar, arts. De Islam en de Christelijke Zending op Java. (S I o t.) De heer Crommelin sprak daarna over den plicht en het goed recht der Christelijke zending. Als Crhistenen hebben wij vierkant partij te kiezen tegen den Islam. Van een opdringen der Christelijke zending aan Islamieten mag geen sprake zijn en dat gebeurt ook niet. Het wordt hun niet gemakkelijk gemaakt, Christen te worden; eerst na langen tijd van voorbereiding worden ze onder de Christenen opge nomen ln dit verband wordt gesproken over de veel verbreide mee ning dat de zending fanatisme kweekt. Alen zegt: een hadji is fanatiek van nature en dat fanatisme wordt aangevuurd als hij komt te staan tegenover een Christen-zendeling. Spreker noemt liet onwaar. Een Javaan is zeer gemakkelijk tot fanatisme te brengen, maar fanatieke bewegingen hebben er altoos bestaan buiten eenige Chris telijke actie en ook de tegenwoordige relletjes, uitgaande van den Sakirat Islam, staan geheel buiten eenige Christelijke inwerking. Daartegenover mag geconstateerd worden de belangrijke invloed ten goede, door de zending bewerkt. Is het niet mogelijk na te gaan en uit te drukken welken zegen zij bracht in veler hart. allerlei uiterlijke dingen zijn daar om dien goeden invloed te bewijzen. In tal van voorbeelden liet de heer Crommelin het zien, hoe de nabijheid van christendessa's gunstig werkt op de Mohammedanen. Hij besluit dan ook met te zeggen: de Christelijke zending moet voortgaan en haar werkwijze moet zoo goed mogelijk zijn. Wat dan te doen? 1". de bestaande Christengemeenten (25000 zielen) moeten zoo goed mogelijk in stand worden gehouden. Zij moeten in geestelijk en in oeconomisch opzicht versterkt worden zoodat zij eep voorbeeld kunnen zijn. 2" Er moeten steeds meer wegen gezocht worden, die ons in aanraking brengen met de buitenwereld (bijv. door ziekenhuizen en bovenal door het onderwijs). Bij alles is evenwel in het oog te houden: de zending moet het Christendom niet opdringen maar men moet het Christendom vóór- doen, vóór-leven. Zij moeten uit hun gewone sfeer geraken, maar, waar men hen doordringen wil van den geest van Christus moet men zich aanpassen aan hun behoeften en gewoonten. Zoo zal men werken met de beste kans van slagen. Het zendingswerk is moeilijk werk. Het eischt de beste krachten op. Wij hebben daartoe noodig menschen met liefde en bekwaamheid. v. L. (Niet onderteekende vragen worden niet beantwoord.) Vraag. Kunnen wij een grens trekken tusschen eigen wil en leiding van God? Hoever strekt de laatste? Antwoord. God leidt ons in alle dingen, niet alleen in buiten gewone gevallen. Maar eerst als wij bekeerd zijn, zien wij in alles leiding Gods en zijn wij gewillig ons door Hem te laten leiden; en de vrees voor het leven maakt plaats voor het veilig gevoel dat wij nooit verlaten zijn. Ten opzichte van de vraag of „eigen wil" en „leiding van God" elkaar niet uitsluiten, zou ik den vóllen nadruk op het woord „leiding" willen leggen. Hij sleurt ons niet mede. maar leidt ons. Dat woord geeft meteen te kennen hoe ónze houding wezen moet; zal God ons kunnen leiden, zal Zijne leiding aan het doei beantwoorden, dan moet bij óns aanwezig zijnde ware volgzaamheid. Ondergeteekenden betuigen hunnen dank voor de vele blij ken van deelneming, ontvangen bij het overlijden van hunne geliefde Echtgenoote en Moeder. J. H. GESELSCHAP Wz„ Pred. te Vaassen. C. L. P. OLYMPE GESELSCHAP. Zandvoort, Jan. 1914. Vleeschhouwerij en Varkensslachterij' Kerkstraat 14 Telefoon 102 Beslist 1ste kwaliteit. VRAAGT PR IJS-COURANT. Het Varkensvleesch, door mij verkocht, staat onder geregelden keuringsdienst van het Abattoir te Haarlem. Eet het H. J. CARELS

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1914 | | pagina 3