VOOR ZANDVOORT EN AERDENHOUT No. 43 ZONDAG 22 FEBRUARI 1914 2de Jaargang Zonder geloof. Voor eiken dag. DE ZONDAGSBODE VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG abonnementsprijs Per Jaargang1.50 3 Maanden0.50 Afzonderlijke nummers005 REDACTIE: G. POSTHUMUS MEYJES - Zandvoort- Jhr. Dr. M. F. van LENNEP - Aerdenhout. Adres voor de Administratie P SAAF, Burgemeester Engelbertsstr. 9-13 Zandvoort - Telefoon No. 27 Advertentiën 1 5 regelsƒ055 Elke regel meer„0.10 Dienstaanbiedingen 1 -5 regels 0.35 Elke regel meer0 06 Bij abonnement extra korting Zondag 22 Februari 1914, Ned. H erv. Gemeente v.m. 10 uur: Ds. G. Posthumus Meyjes. (Extra-collecte voor de Kerk.) ii. Zonder geloof is het onmogelijk Gode te behagen. Hebreen 11 vs. 6a. Maakt God het den mensch moeilijk of gemakkelijk, mogelijk of onmogelijk Hem te behagen Is God goed of wreed, mild of hard, als Hij alléén den geloovige in Zijn gunst doet deelen Sluit God, door geloof te vragen, niet heel veel menschen van Zijn liefde uit Of stelt Hij die liefde juist zóó voor allen verkrijgbaar Laat mij deze vraag eens anders mogen stellen als ik zeg „zonder adem te halen is het onmogelijk te leven", is die levensvoorwaarde dan willekeurig of redelijk Spreekt het vanzelf of niet O, als gelooven was het aannemen van een zekere overtuiging, het aanhangen van bepaalde beschouwingen, het toegedaan zijn van een of andere leer, het behooren tot deze of gene richting, dan is er alle reden om te vragen waarom moet ik gelooven, om een deelgenoot van Gods welbehagen te zijn waarom derf ik Zijn gunst, als en zoolang ik niet geloof, terwijl ik niet gelooven kan Maar immers is gelooven heel iets anders dan het genoem de. Gelooven is I de liefde Gods aannemen. Is het nu om er zich over te verwonderen dat God, die liefde is, geen welbehagen heeft in hem die Zijne liefde verwerpt VHe het doel wil, moet ook het middel willen. Het doei is onze behoudenis. Het eénige middel is geloof Misschien dat gij nu zegtmaar dat is dan toch geen middel dat in ieders bereik ligt Waarom stelt God geen andere voorwaarde Gelooven is toch zoo onnoemelijk zwaar Ik verwijs u naar het bekende Joh. 3 16, waar de Heiland zegt dat niet verderft „een iegelijk die in Hem gelooft Dacht gij dat die toevoeging „die in Hem gelooft" eene beperking van het voorafgaand „een iegelijk" was Dat in die woorden dus met de andere hand weer werd teruggenomen, wat met de eene was gegeven Dat „een iegelijk'' het heil voor allen verkrijgbaar stelde, terwijl „die in Hem gelooft' meteen de meesten daarvan uitsluit? Maar zoo is het niét Het woord „een iegelijk" duidt de algemeene strekking aan van het van God verordende mid del tot behoud. Het daarop volgend „die in Hem gelooft stelt in het licht dat dit middel om niet verkrijgbaar is. Gods liefdegave aan de wereld zou niét „voor een iegelijk" zijn, als Hij iets anders eischte dan „geloof". De gering ste voorwaarde van werk of verdienste zou onmiddellijk tal van menschen uitsluiten van het heil. God zegt niét zonder geleerdheid of beschaving of lichaamskracht of jeugd of rijkdom kunt gij Mij niet behagen. Maar zonder geloof. God wil dus niet dat wij iets moeilijks zullen doenmaar dat wij, hetgeen ónmogelijk is bij de menschen, met ons laten doen door Hem, bij wien alle dingen mogelijk zijn. God vraagt nietgeef Mij iets maar neem alles van Mij Zeg nu zelf heeft God zijn welbehagen binnen ons be reik gesteld, of niet Doet Hij niet juist alles om ons Zijn gunst te kunnen deelachtig maken Is dat te veel gevraagd geloof? enkel en alleen: geloof? Nog op een andere wijze blijkt zonneklaar dat Hij, die „geloof van ons vraagt, de God der liefde is. Herinner u daartoe wat het geloof ons schenkt. Door het geloof daalt in ons hart de vrede neder, de vrede Gods, geboren uit de stellige zekerheid dat onze zonden vergeven zijn. Door het geloof wordt onze ziel van ware blijdschap ver vuld, een blijdschap die ons, ook onder ramp en rouw, „nochtans blijde'' doet zijn. Door het geloof ontvangen wij veerkracht, zoodat wij onder het kruis wel worden neergedrukt, maar niet platgedrukt. Door het geloof bezitten wij de hope des eeuwigen levens, een hope die den dood overwint. Geen geloof, d. i. geen vrede, geen blijdschap, geen kracht, geen stervensmoed. Als God dus zegt zonder geloof kunt gij Mij niet behagen, zegt Hij eigenlijk uw ellende, onrust, droefheid, zwakheid, doodsangst mishaagt Mij, o mensch Kan God wel duidelijker zeggen dat Hij een welbehagen heeft in ons geluk De eisch „geloof" 1 is Gods liefdesverklaring. P. M. Verzameld door C. B. Ik geef er niet om of een zaak populair is, ik vraag al leen of zij redelijk en doelmatig is; populairiteit heeft maar een voorbijgaande waarde. Bismarck. Als ik God ken, ben ik wijzer dan de grootste geleerde als ik God gehoorzaam, ben ik beschaafder dan het fijnste wereldkind. Vinet. Het is een offer der eigenliefde, wanneer men slechts aan zijn talenten gelooft om er God voor te danken. N. N.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1914 | | pagina 1