VOOR ZANDVOORT EN AERDENHOUT No. 47 ZONDAG 22 MAART 1914 De geweigerde drinkbeker. Voor eiken dag. 2de Jaargang. DE ZONDAGSBODE VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG Abonnementsprijs Per Jaargang1.50 3 Maanden0.50 Afzonderlijke nummers0.05 REDACTIE: G. POSTHUMUS MEYJES - Zandvoort- Jhr. Dr. M. F. van LENNEP - Aerdenhout. Adres voor de Administratie P SAAF, Burgemeester Engelbertsstr. 9-13 Zandvoort - Telefoon No. 27 Advertentiën 1—5 regels0.55 Elke regel meer„0.10 Dienstaanbiedingen 1—5 regels 0.35 Elke regel meer0 06 Bij abonnement extra korting Zondag 22 Maart 1914, Ned. Herv. Gemeente V.m 10 uur: Ds. G. POSTHUMUS MEYJES. n.m. 7 uur Zanguitvoering. Doopsbediening. Zie onder („Uit de Gemeente".) En als Hij dien gesmaakt had, wilde Hij niet drinken. Mattheus 27 vs. 34b. Alles is op Golgotha voor de voltrekking van het dood vonnis in gereedheid gebracht. De kruispaal staat opgericht. De touwen, waarmede de Nazarener aan den dwarsbalk zal worden vastgebonden, liggen gereed. En hier zijn de scherpe nagelen, die men Hem straks door de handpalmen zal drijven. Het is Vrijdag, de derde ure in den morgen, naar ónze tijdrekening negen uur. Eer men Jezus echter aan het hout hangt, reikt men Hem een beker, een drank inhoudende, wiens bedwelmende in vloed het kruislijden moet verlichten. De „edik met gal gemengd" benevelt het bewustzijn en tempert den doodsangst. Jezus strekt de hand uit naar den Hem toegereikten beker en Hij zet dien aan de dorstende lippen. Jezus drinkt. Maar nauwelijks bemerkt Hij dat Hem geen verkoelende teug is bereid nauwelijks heeft. Hij den „gemirreden wijn" geproefd, of aanstonds geeft Hij den beker terug. Nu zegt men Hem dat dit de bedoeling niet is. Niel één énkele teug is voor Hem. Hij mag den beker ledigen, Hij moét den beker ledigen, anders heeft Hij er geen baat bij. Maar Jezus weigert. Van den drinkbeker, Hem door den Vader gegeven, zegt Hij: „zal Ik dien niet drinken Van den drinkbeker, Hem door den Duivel toegereikt, zegt Hij beslist„dien zal Ik niét drinken Ja, het is de Duivel die Jezus op Golgotha dien beker heeft bereid. Van den wakenden Jezus heeft de Booze alles te vreezen Hem heeft hij nooit overmocht. Van den be dwelmden Jezus heeft hij daarentegen weinig of niets te vreezen Hem zal hij binden. Daarom drink, Nazarener Gij hebt lang genoeg gewaakt. Nu moogt gij slapen gaan Drink Jezus wil niet drinken. Hij waakt, ook op Golgotha. Hij doorziet het listige plan van den Booze. Hij weet dat het er nu, meer dan ooit, op aan komt helder wakker te blijven. De overwinning kan Hem nóg ontgaan. Als Hij aan Zijn kruis zijn bewust zijn verliest, is er kans dat alles, wat Hij tot dusverre heeft gedaan, tevergeefs is gedaan. Zijn pijnen wegdrinken en zijn angsten wegdrinken is Zijn weerstandsvermogen laten verzwakken Zijn levensdoel prijsgeven Zijn God loslaten. Daarom wil Jezus niet drinken. Zooals Hij Petrus van zich afstiet, toen deze Hem bad om zichzelven genadig te zijn en niet te lijden, weigert Hij gehoor te geven aan de stem van den Verzoeker, die Hem den wijn inschonk om Zijn trouw tot in den dood te verijdelen. Jezus drinkt niet. Hij is bereid om te sterven, om gepijnigd te worden, om dood te bloeden. En om al die smarten te voelen, te door voelen van oogenblik tot oogenblik. Maar Hij is niét bereid om het verlorene verloren te laten. Hij kwam om het te zoeken en zal het zoeken totdat Hij het gevonden heeft. Hoe zal Hij het echter vinden, als Hij zich laat brengen in een toestand van verdooving Daarom wil Hij niet drinken. Nu is het oogenblik der kruisiging gekomen. Nu spijkert men Jezus vast aan Zijn slavenhout. O, duldelooze pijn Zie Hem daar hangen tusschen hemel en aarde Het bloed vloeit uit de brandende wonden. Welk een weer galoos wee 1 Maar wat zijn al die lichaamsfolteringen, vergeleken bij de zieldoorvlijmende spotterij, bij het gesar en de lastertaal waarmede men Hem hoont 7 Als Hij den bedwelmenden wijn had gedronken, Hij ware ongevoelig geworden voor al deze dingen en buiten kennis zou Hij zijn gestorven Nu maakt Hij het alles door in volkomen helderheid. Nu lijdt Hij bij volle berustheid alles wat men Hem lijden doet. Van 's morgens negen uur tot drie uur in den middag. Zes uren lang Man van smarten en dat deedt Gij alles voor mij Trouwe Wachter! Goede Herder! O Jezus, Gij weigerdet den drinkbeker der bedwelming, ofschoon die U van veel pijn had kunnen verlossen, opdat ik, den beker der verlossingen opnemende, daaruit drinke en mij niet dorste in eeuwigheid P. M. Verzameld door C. B. Arabische spreuken over Kinderen. Kinderen zijn eene gift van God. Een kind is eene bloem, die uit 't Paradijs is neergedaald. Niets is liever dan een kind, behalve een kleinkind.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1914 | | pagina 1