VOOR ZANDVOORT EN AERDENHOUT No. 3 ZONDAG 17 MEI 1914 3dc Jaargang Hemelvaart. Voor eiken dag. DE ZONDAGSBODE VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG abonnementsprijs Per Jaargang1.50 3 Maanden0.50 Afzonderlijke nummers005 REDACTIE: G. POSTHUMUS MEYJES - Zandvoort. Jhr. Dr. M. F. van LENNEP - Aerdenhout. Adres voor de Administratie P SAAF, Burgemeester Engelbertsstr. 9-13 Zandvoort - Telefoon No. 27 Advertentiën 1 5 regels0 55 Elke regel meer0 10 Dienstaanbiedingen I -5 regels 0.35 Elke regel meer„0 06 Bij abonnement extra korting Zondag 17 Mei 1914, Ned. Herv. Gemeente: v.m. 10 uur: Ds. G. POSTHUMUS MEYJES. Donderdag 21 Mei 1914, Hemelvaartsdag: GEEN DIENST. (Zie onder Mededeelingen.) Die nedergedaald is, is dezelfde ook die opgevaren is ver boven alle de hemelen, opdat hij alle dingen vervullen zou. Efeze 410 Paulus beschrijft in dit hoofdstuk in de verzen 8 en volgende den triomftocht van Christus die, eerst uit den hemel op aarde gekomen, tot in het doodenrijk is neder gedaald en, na den dood en hem die het geweld des doods had te hebben overwonnen, als triumphator heerlijk ten hemel is gevaren, van waar hij gaven aan de menschen- kinderen uitdeelt. Door die nederdaling en later gevolgde opvaring heeft hij, zegt de apostel, alle dingen vervuld. Alle dingen vervuld. Eerst deze arme, door de zonde zoo bedorven aarde, met haar boosheid en verdrukking, ziekte en pijn, dood en rouw en tranen. Deze heeft hij vervuld met zijn leer en zijn leven, met zijn machtige en heilige en heerlijke persoonlijkheid, totdat hij haar te zien gaf het meest volmaakte voorbeeld van gehoorzaamheid tot den dood, van zelfovergave en liefde. Nu is Palestina het „Heilige Land" geworden, omdat Jezus daar heeft ge wandeld en met diepe ontroering en heilige aandoening ziet de pelgrim die streken, waar zijn voet de aarde heeft gedrukt. Maar niet slechts Kanaan, neen de geheele aarde is thans „heilig land" geworden. Jezus heeft die aarde uitverkoren om er te wonen, te spreken, te werken, te sterven hij heeft er de doornenkroon gedragen en den vloek weggenomen nu kan zij verheerlijkt worden. De naam van Christus en zijn stempel zijn van zijn komst op aarde aan, in die wereld ingedrukt en niemand kan die wegnemen of uitwisschen. Halleluja Alle dingen vervuld. Ook het graf, het rijk der dooden, waarin Jezus is ingegaan nadat alles volbracht was. Aan doenlijke en heerlijke gedachte. Nu is het graf „de plaats, waar de Heer gelegen heeft." (Matth. 28 6). Hoort het, allen die voor die kille, sombere groeve beeft, waar eens ook uw lichaam zal worden nedergelegd Jezus heeft ook dat graf met zijn heerlijkheid vervuld gij zult er niet alleen zijn. Hij zal uw ziel in het doodenrijk niet verlaten. Hoort het, gij allen, die dien zwaren, onvergetelijken, hartver- scheurenden gang naar het kerkhof hebt moeten afleggen, achter het lijk van hem of haar die u meer lief was dan het leven dat graf is door den Heer vervuld, het is vol van Hem; zijn glans is daar. de macht zijner opstanding; uwe geliefden zijn daar niet verlaten. Halleluja! Alle dingen vervuld. Ook de hemelen, waar Hij thans aan Gods rechterhand gezeten is, als Koning heerscht, als Hoogepriester voor de zijnen bidt en verzoening doet, als Broeder hun een plaats bereidt in het Huis des Vaders met de vele woningen. En als wij thans naar den hemei opzien, ons vaderland waar ons burgerschap is, dan is die hemel niet ver, niet ongenaakbaar, niet vreemd meer im mers daar zijn degenen die ons zijn voorgegaan door de enge poort en de doodsvallei, maar meer nog en heerlijker, daar is Jezus onze Heiland en Koning, die ons den toe gang tot den Vader en den hemel weer heeft geopend, die ons wacht, dien ons oog eens zal zien, dien onze mond eens zal loven. Halleluja Alle dingen vervuld. Nu is er nergens een plaats op aarde of in het doodenrijk of in den hemel, die Hij niet vervult, waar Hij niet is, die Hij niet heerlijk maakt. Jezus is opgevaren. En nu, van dien hemel uit, is Hij sedert den dag zijner opvaring, bezig de aarde, die Hij verliet, meer en meer in werkelijkheid met zichzelven te vervullen. Ziedaar zijn koninklijk, zijn besturend werk. Hij zond zijn Heiligen Geest, Hij zendt zijn dienaren uit, Hij brengt de wereld die Hij aan de macht van den Booze ontweldigd heeft, meer en meer aan zijn voeten, totdat die heerlijke dag aanbreekt, door den apostel op Patmos gezien: „De koninkrijken der wereld zijn geworden onzes Heeren en van zijn Christus en Hij zal als Koning heerschen in alle eeuwigheid Dan is de aarde nieuw, verheerlijkt, met den hemel vereenigd, ja zelve tot hemel geworden. Alle dingen vervuld. Ook ons hart, die kleine wereld daarbinnen Onze Heidelbergsche Catechismus vraagt zoo eigenaardig „Wat nut ons de hemelvaart van Christus En voorzeker, wij mogen onszelven die vraag wel eens stellen, want het is een feit, dat al dat heerlijke, dat wij overdachten, voor ons verloren is, iridien dat laatste, dat ik noemde, nog niet geschied is, indien Christus ons hart nog niet heeft vervuld. Wij kunnen de hemelvaart ge- looven, medevieren in de kerk en toch er vreemd aan blijven omdat wij onbekeerd zijn en nog nooit de kracht en de gemeenschap van den levenden Heer hebben gezocht of genoten. Maar aan Hem ligt het niet Hij wil ons zalig maken, Hij wil ons reeds hier vervullen met zichzelven, Hij wil ons eenmaal deelgenooten maken van zijn heerlijk heid. Heer, doe het ook aan ons v. L. Verzameld door C. B. Ons arm en vluchtig leven zal een goudmijn worden, zoodra wij, de oogen opheffend, gelijk de discipelen op den Thabor deden, niemand meer zullen zien dan Jezus alleen. Lobstein.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1914 | | pagina 1