H. J. CARELS. Vragenbus- Advertentien. Zending. Allerlei4 VAN Burgem. Engelbertstraat 12 Jb BOON, BLOEMIST Wie zijn jaargang Zondagsbode nog wil laten inbinden, wachte daarmee niet langer. Op het 51ste Christelijk Nationaal-Zendingsfeest, Woens dag 1 Juli op Middachten te houden, zal de openingsrede worden uitgesproken door dr. A. M. Brouwer, rector der Ned. Zendingsschool te Rotterdam, en de slotrede door dr. F. van üheel Gildeineester te 's-Gravenhage. De verdere sprekers zijn de heer J. A. van Balen, oud-zendelingds D. den Breems, te Rotterdam; ds. C. M. Briët, te Doetin- chem; ds. P. J. Couvée, te Nijmegen; ds. J. Groeneweg, te Doetincliemde heer A. de Haan, director van het seminarie te Depok bij Batavia; ds. J. Heuzel. te Boxmeer; mevrouw J. M. Hofman-Stolk, van Posso (Midden-Celebes); ds. J.J. van Ingen. te Harderwijk; ds. J. Kiiiger, te Silvolde-Gen- dringen; ds. C. J. Muider, te Amsterdam ds W. B Renkema, te Duisburg; ds. N. van Schouwenburg te Amsterdam; ds. A. S. Talma, oud-miuister, te's-Gravenhageds. S van der Werf, uit Holland, Michigan en ds. J H. Wiersma, te Amsterdam. (Niet onderteekende vragen worden niet beantwoord.) Vraag. Wat bedoelt Christus, als Hij tegen den mede gekruisigde zegt: „Heden zult gij met Mij in het Paradijs zijn"? Wat beteekent dat woord "Paradijs" hier? Antwoord. De Ouden stelden zich onze aarde voor als een onbewegelijk vlak. Alleen boven de aarde was de dampkring, de lucht, de hemel. En ónder de aarde was de z. g. n. onderwereld, het doodenrijk, door de Grieken „Hades", door de Israëlieten „Scheool" genoemd. Dit dooden rijk was in twee deelen verdeeld. In het eene „Paradijs" geheeten, huisden de schimmen der afgestorven vromen. In het andere, „Gehenna" genaamd, vertoefden de zielen der afgestorven goddeloozen. Zoowel vromen als onrecht- vaardigen gingen, na hun dood, naar de onderwereld, maar dézen naar het „Paradijs", génen naar de „Gehenna". In onze Bijbelvertaling wordt zoowel de geheele onderwereld, als het eene, voor de goddelooze zielen bestemde gedeelte, „hel" genoemd. Zoo is men er toe gekomen om de woor den „doodenrijk" en „hel" van gelijke beteekenis te achten en eindelijk heeft men met „hel" de gehééle onderwereld aangeduid. In het geloofsartikel „nedergedaald ter helle" wordt niet bedoeld dat Jezus tusschen zijn begrafenis en opstanding in de verblijfplaats der verdoemden is geweest, maar dat Hij heeft vertoefd in het doodenrijk. Wanneer Jezus dus legen dien eenen moordenaar zegt: „Heden zult gij met Mij in het Paradijs zijn", troost Hij hem met de belofte dat hij, gestorven zijnde, niét in dat deel der onderwereld komen zal, dat de verblijfplaats is der verdoemden, maar in het andere, voor de vromen be stemde gedeelte het „Paradijs". Wat de gedachte betreft, mogen wij het bedoelde kruiswoord dus zóó overeenkom stig óns spraakgebruik verklarenHeden zult gij met Mij in den Hemel zijn. DANKBETUIGING Hiermede betuig ik mijnen harte lijken dank aan den WelEd.Zgel. Heer Dr. C. A. Gerke, voor zijne goede en trouwe zorgen, en aan Zuster Dina voor haar liefderijke verpleging, tijdens de ziekte van mijn vrouw, aan haar besteed. J. VAN SLUISDAM. Zandvoort, 31 Mei 1914. De Mac All Zending in Frankrijk. (S 1 o t.) Mac All is reeds vele jaren geleden heengegaan, maar zijn arbeid is na zijn overlijden do"r bekwame en ijverige mannen voortgezet en heeft zich steeds uitgebreid Er zijn ihans 28 lokalen in Parijs en andere groote steden van Frankrijk, waar het Evangelie geregeld wordt verkondigd; bovendien varen er twee Zendingsbooten de rivieren op en af, die bij de dorpen aanleggen en waarin godsdienstige samenkomsten worden gehouden; er is plaats voor vele toehoorders in de groote kajuit, terwijl het gezang door orgelspel wordt begeleid. Het landvolk in Frankrijk, dat in onderscheidene streken nog zeer roomsch is, komt uit nieuwsgierigheid naar die vreemde kerkboot en velen ontvangen er een zegen In het afgeloopen jaar werd door die beide schepen „le bon Messager" en „la bonne Nouvelle" aan de oevers van de Seine en de Loire met de zijrivieren geëvangeliseerd en niet zonder vrucht; het verslag vermeldt daarvan o a het vol gende: „Een gezin sloot zich bij de protestantsche kerk aan en liet de kinderen doopen Een fanatiek roomsche man wilde zijn vrouw en dochter beletten de samenkomsten te bezoeken, maar tevergeefs. Eens kwam hij zelf met vijandige bedoelingen; hij werd door de prediking getroffen zijn vooroordeelen vielen weg en hij legt nu soms verscheidene mijlen af om de samenkomst bij te wonen Een anarchistisch werkman die vijandig tegen allen godsdienst was, wilde toch weten wat wij verkondigen en bezocht de bijeenkomsten; eenigen tijd daarna kwam zijn jonge vrouw ons met een stralend gezicht zeggen: „alles is bij ons veranderd sedert wij naar de boot gaan; ik begrijp mijn plichten beter en mijn man is niet meer onge- loovig; nu zijn wij gelukkig." Deze vrienden lezen en bidden nu dagelijks, en zoo doen ook anderen- En wie zal zeggen wat de verkochte en uitgedeelde Nieuwe Testamenten en Bijbels nog in de harten der lezers zullen uitwerken" Dan zijn er behalve de lokalen en zendingsbooten, nog vier tenten, de „Semeuses" genoemd Ook daarin wordt het goede zaad rijkelijk uitgestrooid en waar zij opgeslagen worden, lokken zij steeds vele bezoekers. Vindt het Woord ingang dan blijft de tent langer op dezelfde plaats terwijl er dan tevens gelegenheid is vele bijbelsche onderwerpen achtereenvolgens te bespreken Zoo is het werk. door Mac AU in nederigheid en in Gods kracht begonnen, heerlijk gegroeid, tot rijken en blijvenden zegen van het in geestelijk opzicht zoo arme Frankrijk De velden zijn ook daar wit om te oogsten maar de middelen om den arbeid krachtig voort te zetten, ontbreken te vaak Wenscht iemand een gave voor de Mac All Zending af te zonderen, hij zende die aan de redactie van den Zondagsbode of aan Mejuffrouw H. Kuss, Gasthuissingel 20 te Haarlem, die reeds sedert vele jaren tijd en krachten geeft om voor dezen door haar zoo geliefden arbeid, geld te verzamelen. v. L. Verzameld door C. B. WAAROM? Waarom vindt menig 't Pausdom niet zoo kwaad, En wacht van Rome heil voor volk en staat? Omdat hij zelf een paus is, min 't ornaat 0) En Roomsch ofschoon hij nooit een kruisken slaat. Het mooie pak, dat hoort bij 't vak. BELASTING. Veel belasting hoor 'k u klagen Moet gestadig opgebracht. 't Zij. Maar toch betaalt gij zeker Meer aan de openbare meening dan aan de openbare macht. LAURILLARD. Eet het Broed Ondergeteekende bericht hiermede dat hij annex zijne kweekerij „FLORA" Zandv. laan 13, en zijne Snijbloemkweekerij te Heemstede, een filiaal heeft geopend tegenover den Watertoren. Beleefd aanbevelend: (heeft geen ander adres). TELEPH. INTERC. 54.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1914 | | pagina 3