Wie zichzelf eert, eert deo Zondag. FEUILLETON. Voor eiken dag- Mededeelingen. Verzameld door C. B. Alleen het christendom, geen menschelijke inrichting, geen stelsel, kan zijn volle consequentie verdragen. De uiterste consequentie van wat ook, leidt tot ongerijmdheid. Maar het christendom, volledig toegepast, zou de aarde tot een hemel maken. Geen beter bewijs voor zijn eeuwigheid en goddelijkheid. W. Roscher. Jezus weet hoe gaarne de menschen redekavelen over de zonde in het algemeen, de zonde van Adam. Maar Hij bepaalt hen altijd bij hun eigen zonde. En dat kwetst. Een bundel scherpe punten maakt een effen oppervlakteeen enkele scherpe punt doet pijn. J. Watson. Kan men wezenlijk zichzelf vergeten zonder het geloof in den levenden God? Rothe. Ieder mensch wordt geboren midden in tegenstrijdige stroomingen. Goed en kwaad voeren zonder verpoozen binnen en buiten hem strijd. Hij is terzelfder tijd slagveld en ki ijger er wordt in hem en om hem gevochten en hij moet zich zoo in den strijd mengen, dat hij er de beslissing in geeft. Fairbairn. Scherven van vernietigde, aan stukken geslagen idealen liggen als kenteekenen op den weg dien ik gegaan ben ze lagen vöör mijn voeten en ik was genoodzaakt met mijn voeten te vertrappen, wat eens voorwerp was mijner aan bidding. P. Wikner. De twijfel van het hart wijkt niet voor uiterlijke bewijzen, allerminst voor redeneeringen, ook niet voor het zien. Onder de discipelen waren er die zelfs toen de verrezen Heer voor hen stond, nog twijfelden (Matth. 28 17). Alleen de geest van Hem, wien is gegeven alle macht in hemel en op aarde, overwint den twijfel. N. N. Het christendom bedwelmt niet maar maakt nuchter. Het bezielt maar brengt ons niet buiten onze zinnen, gelijk het menschelijk enthousiasme. Het maakt innerlijk klaar en vrij en is ook niet voor alleen pratende, maar voor werkzame menschen te gebruiken. Hilty. Mededeelingen, vragen, berichten enz. moeten, om in het eerstvolgend nummer te worden opgenomen, aan het adres der Redactie worden toegezonden des Dinsdags, vóór 1 uur namiddags. 1.1. Zondag werd o.a. voor de Armen een bankbilj. van f25.— en een gouden vijfje en voor de Kerk een bankbilj. van f 10.— gecol lecteerd. Diakenen en Kerkvoogden danken de gevers hartelijk. Attestatie is aangevraagd naar 's Gravenhage door Engeltje Paap, Echtgenoote van Andries Nieuman. De Duitsch-Evangelische Godsdienstoefeningen zullen gedurende dezen zomer gehouden worden in de groote zaal van „Ons Huis". Als Voorgangers zijn aangewezen: Dirisionspfarrer Plath uit Halber- stadt en Pastor Dr. Lötze uit Chemnitz. De eerste denkt den 8sten Juli hier aan te komen, zoodat de eerste „Gottesdienst'' zal plaats hebben op Zondag 12 Juli, des voormiddags om 10 uur. Aan andere bladen wordt verzocht dit bericht over te nemen onder vermelding van de bron Verschenen in het programma der Eeuwfeestviering van het Ned. Bijbelgenootschap te Amsterdam. Na de godsdienst-oefening in de Nieuwe Kerk op Dinsdag 16 dezer des voormiddags onder leiding van prof. dr. P. D. Chantepie de la Saussaye te Leiden, oud-voor zitter en buitengewoon lid van het hoofdbestuur, heeft in de Doops gezinde kerk de algemeene vergadering plaats. In een feestelijke samenkomst des avonds in het Concertgebouw zullen sprekenRev. dr. R. Kilgour, van het Britsch en Buitenlandsch Bijbelgenootschap te Londen, prof. Frank Thomas van Genève, Stadt- pfarrer Ludwig van Stuttgart, prol. dr. H. Bavinck van Amsterdam, en de heer L. j. van Wijk. secretaris van het Genootschap. Woensdag en Donderdag is er een Internationale Bijbelconferentie. Prof. dr. K. Meinhof uit Hamburg zal inleiden: voorbereiding van Bijbelvertalingen voor het zendingsveld; Rev. J. H. Ritson M. A. uit Londen: colportage onder Heidenen en Mohammedanen; prof. dr. André Arnal uit Montauban: nieuwe Bijbelvertaling of herziening van bestaande vertalingen; dr. J. Lammerts van Bueren uit A'dam: Wat kan gedaan worden om aan den Bijbel de hem toekomende plaats in het volksleven te hergeven? Vrijdag 19 Juni heeft de sluiting in de Groote Kerk te Alkmaar plaats. Van Donderdag 18 dezer af is er in het Stedelijk Meseum een Bijbeltentoonstelling. Mevrouw Posthumus Meyjes houdt, den 17den Juni te beginnen, weer geregeld haar Ontvangdag, des Woensdag van 21/,—5'i2. Woensdag 17 Juni beginnen de gezellige avondjes, met tijdelijk hier vertoefende meisjes wekelijks te houden in „Ons Huis".'s avonds om 8 uur, onder leiding van de Wijkzuster en Mej. N. Koning. Ouderling van Brummelen houdt eiken Donderdagavond om 81/2 uur een Bidstond bij zich aan huis, Kostverlorenstraatweg 28. De Knapenvereeniging vergadert eiken Zondagavond van 7—8 uur in .Ons Huis". Bladzijden uithet leven van een Chris ten door Don Camilo Calamita. (Vervolg'.) Vol blijdschap over zulk een onverhoopten uitslag onzer bespreking, wachtte ik de aan kondiging af van den door hem te bepalen dag onzer gemeenschappelijke gebedsvereeniging, want de eerste zou in de doopsgezinde kapel plaats hebben, maar die aanzegging kwam nooit; en terwijl mijn pogingen tot toenadering en vriendschappelijken omgang met dien voor ganger vruchteloos bleven, vernam ik van lieverlede het een en ander omtrent hem, dat mij met smart vervulde en mij deed inzien, dat ik niets van hem te wachten had voor de heilige zaak des Evangelies. Later vernam ik zelfs, dat hij als een andere Judas zijn Heer voor wereldsch voordeel heeft verkocht en tot de R. K. kerk is teruggekeerd, welke hij nimmer had moeten verlaten, om een Evangelie te prediken, waarin hij niet geloofde. Hoe pijnlijk mij die teleurstelling was, laat zich niet uitspreken, temeer, daar het mij door Gods zegen was gelukt, die leden mijner ge meente, die voor mijn komst tegen mij waren ingenomen, volkomen te winnen, zoodat wij thans met eensgezindheid en liefde te zamen werkten en hoezeer had ik gewenscht dit met allen te doen Destijds mocht ik evenwel op merkwaardige wijze de ontfermende liefde en trouwe zorg van mijn Hemelschen Vader ondervinden. Schier alle avonden, als de godsdienstoefening geëindigd was, wilden twee of drie onzer broeders mij thuis brengen, ofschoon juist hun woningen het verst van de mijne verwijderd waren. Daarin bewilligde ik dan ook niet zonder protest, en eens, toen ik er op aandrong, dat zij zich die moeite zouden besparen, zeiden zij „Laat ons hierin begaan, wij hebben goede redenen voor hetgeen wij doen". „Welke dan?" „Dat zult gij wellicht later te weten komen". „Mijn lieve vrienden, het is mij niet moeilijk te raden wat gij meent. Gij zijt bevreesd, dat mij iets zal overkomendoch wat ik u bidden mag, laat mij alleen mijn weg vervolgen, want ik stel mij onder de bescherming van mijn Hemelschen Vader, die voor mij zorgen zal." Mijn vrienden zagen elkander veelbeteekenend aan, en een hunner antwoordde: .Zooals gij wilt. Gij weet beter dan wij wat het zegt zich volkomen op den Heer te verlaten, en wij zullen u verder alleen laten gaan, hoewel wij toch een wakend oog over u zullen houden, opdat gij niet vallen moogt in de lagen uwer vijanden." „Hartelijk dank, lieve vrienden! Enkele voor vallen uit mijn zendingsleven staan mij steeds levendig voor den geest, en daarvan zou ik u gaarne iets mededeelen eer wij uit elkander gaan dan zult gij zeiven zeggen of ik al dan niet reden heb om mijn vertrouwen alleen, maar dan ook volkomen, op God te stellen. „In de maand Juli van het jaar 1870 deden eenige geloovigen eiken Zondag kleine uit stapjes rondom Madrid om het zaad des Evan gelies in de naburige plaatsen te brengen. In een van die dorpen werden zij de beide eerste malen goed ontvangen, maar in de daaropvol gende week had de pastoor de gemoederen van den kansel zóó bewerkt en het volk zóó tegen hen ingenomen, dat de ontvangst geheel anders was. Desniettemin kwamen er nog velen naar hen hooren. Dien dag waren zij tnet hun drieën, van wie een het woord voerde, toen opeens de pastoor met den koster der R. K. kerk onder de werklieden verscheen, blakende van woede, het geweer in de hand, en gereed, gelijk weldra bleek, om tot dadelijkheden over te gaan. Na heftig schelden en razen, namen zij de geweren op en schoten die op onze broeders af, die on verwijld de vlucht namen en door Gods goed heid ongedeerd bleven. De kogel, die door den koster was afgeschoten, was rakelings langs het hoofd van een hunner gegaan, terwijl deze over een lagen muur heensprong.'' Wordt vervolgd). v. L.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1914 | | pagina 2