VOOR ZANDVOORT ENAERDENHOUT Lottgenng,haarlem. zhs%t%it,™. No. 19 ZONDAG 6 SEPTEMBER 1914 3de Jaargang. Het zwaarste moet ook het zwaarste wegen. JT Gr. Houtstraat 5a ROBE, ving en onberispeiyk. DE ZONDAGSBODE VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG Abonnementsprijs Per Jaargang voor Zandvoort 1.50 buiten (franco) 2.50 Afzonderlijke nummers005 REDACTIE: G. POSTHUMUS MEVJES - Zandvoort. Jhr. Dr. M. F. van LENNEP - Aerdenhout. Adres voor de Administratie P. SAAF, Burgemeester Engelbertsstr. 9-13 Zandvoort - Telefoon No. 27 - Advertentiën 1—5 regels0.55 Elke regel meer0.10 Dienstaanbiedingen 1—5 regels 0.35 Elke regel meer006 Bij abonnement extra korting Zondag 6 September 1914, Ned. Herv. Gemeente: v.m. 10 uur: Ds. G. POSTHUMUS MEYJES. (Doopsbediening.) „Het woord dat de profeet Jeremia gesproken heeft tot Baruch, den zoon van Neria, ais hij die woorden uit den mond van Jeremia in een boek schreef, in het vierde jaar van Jojakim, den zoon van Josia, den Koning van Juda, zeggende: Alzóó zegt de Heer, de God Israels van u, o Baruch; Gij zegt: Wee nu mij, want de Heer heeft droefenis tot mijne smarte gedaan; ik ben moede van mijn zuchten en vind geen rust." enz. enz. Jeremia 45. II. Gods plan is altijd heils-plan. Is het zóó onmogelijk, dat Hij nu bezig is te doen, wat geen vredes-congressen en vredes-conferenties en vredes-paleis vermochten: met forsche slagen het militairisme te breken, dat gevloekte militairisme, dat verdoemelijke militairisme, dat de krijgstoerustingen zóó hoog heeft opgevoerd, dat de oorlog wel losbarsten moest het helsche militairisme, dat de milliarden verslond die, besteed aan maatschappelijke en geestelijke belangen, de oplossing van het schrijnende sociale vraagstuk ten goede zouden zijn gekomen Zal de leuze „oorlog aan den oorlog!" het komende geslacht niet vereenigen, juist doof--dezen schrikkelijken oorlog, zoodat het handjevol machthebbers, dat nu de heele wereld in rep en roer brengt, gedwongen zal worden der volkeren commando: „De wapens neer te eerbiedigen? Ik durf niets voorspellen. Maar ik beb den indruk dat het militairisme thans een knak krijgt, waarvan het althans in afzienbaren tijd, niet weder opkomt Zullen dan wij, deze dingen verwachtende, niet stil ons aandeel nemen in de algemeene verdrukking van deze tijden, ons verheugende op het naderen van den nieuwen dag, die uit dezen zwarten nacht zal oprijzen, den dag des heils, wanneer geschieden zal wat geschreven is'. „En zij zullen hunne zwaarden omsmeden tot spaden en hun lansen tot sikkelenhet eene volk zal tegen het andere volk niet meer opstaan en zij zullen den krijg niet meer leeren"? Hosanna! In ieder geval wordt de schrikkelijke onmacht van ons christendom door de dingen die zich nu bezig zijn te ont wikkelen voor aller oogen op de kaak gesteld. Zóóver zijn we dan nu, in de 20ste eeuw onzer christelijke jaartelling, dat de „christelijke" mogendheden van het „christelijk" Europa, na jaren lang tot de tanden toe ge wapend tegenover elkaar gestaan te hebben, zich nu op elkaar geworpen hebben om de meest heidensche gruwelen te bedrijven, zelfs dézen allergruwelijksten gruwel dat zij den God der christenen om een zegen vragen eer zij uit trekken om te moorden en te plunderen. Is het niet ver schrikkelijk Ja, het is dat. Maarhebben de christenen het christendom niet altijd gebruikt om er wereldsch succes mede te behalen? Trokken zij niet in grooten getale op tot den stembus-strijd, waarbij de Naam des Heeren als vlag diende om de lading politieke bedoelingen te dekken Als de wereld nog te redden is, zal ons christendom eerst gered moeten worden van den valschen schijn van vroom heid van al die opvattingen, gebruiken en gewoonten, die zoo duidelijk de diepe, diepe klove openbaren, de klove tusschen schoone christelijke theorieën én leelijke anti christelijke practijken. Men zegt dat eene aan het christen dom vijandige levens- en wereldbeschouwing den invloed van het christendom op de wereld krachteloos heeft gemaakt dat de wetenschap materialistisch is en het veldwinnend ongeloof zijn tienduizenden heeft verslagen. Maar de schade, door dit alles aangericht, is niets, vergeleken bij de on berekenbare schade die de christenen door hun christendom aan het christendom hebben berokkend. In naam der Waar heid hebben zij de Waarheid tegengestaan en, haar predikende aan anderen, hebben zij zelf op allerlei manieren de Waarheid ontdoken. Met al hun kerkelijke instellingen en leerstellingen en reglementen en vereenigingen, neen juist döOY al deze dingen, zijn de christenen hoe langer hoe dieper weggezonken in zelfzucht en kleinzieligheid, zóó diep, dat zij de wereld niet meer aan kunnen, en dus aè wereld niet meer aan durven. Door een schat van rechtzinnigheid en een stapel van vrijzinnigheid en een berg van goede werken en een overmaat van kerkelijke nonsens hebben de christenen trachten te vergoeden wat aan hun christendom ontbrak, en waarvan het gemis door niets te vergoeden is het geloof, het levend geloof, dat de overwinning is die de wereld overwint. Der christenen christendom is een caricatuur van het christendom. Opgeblazen van zelfingenomenheid en dus zwak, dood-zwak, zoo waarachtig als alleen echte ootmoed iemand sterk maakt in God, die den nederige genade geeft. Met welk een glimmende zelfvoldaanheid wordt er, niet het minst onder allerchristelijkste christenen met fortuin, gesmuld van het vette der aarde, terwijl zij den armen broeder met bijbelteksten troosten en hem, als hij daarmee geen genoegen neemt, een aalmoes toewerpen om hem zoet te houden. Ververij en Chemische Wasscherij 8toomt en Terft alle soortei1 DAMES- en HEEREN GARDE-

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1914 | | pagina 1