De Europeesche Oorlogsbrand. „ONS HUIS". ZONDAGSSCHOOL. Mededeelingen. Burgerlijke Stand van Zandvoort. Zending. De Medische Zending in Noord-Afrika. Ad verten tien. BOTER- EN EIERHANDEL De aangekondigde ontruiming van „Ons Huis" door de militairen is, volgens besluit van den Brigade-commandant, nog uitgesteld totdat een beter logies is gevonden Jammer voor de verschillende vereenigingen, die nu nog een tijdje dakloos moeten blijven. Maar men moet zich dit tijdelijk gemis van „Ons Huis" maar getroosten in de hoop dat zoo het duurzaam bezit den Zandvoorters gewaarborgd blijve. De financiën der Stichting staan er slecht voor. Alleen in Augustus werd, door den oorlog, f 1000.— minder ontvangen dan verleden jaar in die maand. En toén was het met de geldmiddelen al zoo treurig gesteld. Giften komen er nu natuurlijk ook niet. Misschien dat de vergoeding die het Rijk ons geeft, de stichting „Ons Huis" in staat stelt 0111 het hoofd boven water te houden. De Zondagsschool, die in school A wordt gehouden telt 5 klassen, waaraan verbonden zijn de Onderwijzeressen Mej. S. v. d. Mije, Mej. A, van der Werff, Mej. Keetje Zwemmer en Mej. Geertje Koper, Mej. N. Koning', Mej. K. van der Werff en Mej. Christine Teekman, Mej. T. van der Mije en Mej. J. Zwaan. In schoot B zijn evenzoo 5 klassen, waarin les wordt gegeven door de Onderwijzeressen Mej. A. van Zadel en Mej. Coba Zwemmer, Zuster Dina Bronders en Mej. A. Bakelsen door de Onderwijzers: de H.H. M. C. Draijer en F. Koper, P. Witkop en H. Keesman, M. Dees en E. Bol. In de Consistoriekamer komen de jongste kinderen bijeen, onder leiding van Mej. Eva Bol en Mej. D. Schaap. Nieuwbenoemd zijn: Mej. C. Teekman en de H.H. E. Bol en F. Koper. Zondag 27 Sept. wordt in al de klassen het 100-jarig bestaan van het Bijbelgenootschap gevierd, dat niet kon geschieden op den eigenlijk daarvoor bestemden datum, daar er toen vacantie was. Aan al de leerlingen zal het uitnemende, fraai geïllustreerde boekje „Eeuwfeest" door Aletta Hoog worden meegegeven als presentje. Nieuwe leerlingen worden alleen na Kertmis aangenomen, tenzij hun ouders zich eerst sedert kort hier in Zandvoort hebben gevestigd. Attestatie is aangevraagd naar Krimpen a/d IJssel door A. van Walsum. De Diakonie ontving van Mej. C. A. v. W. C. te B. een gift van f 100. Naaischool. De inschrijving van nieuwe leerlingen is, daar „Ons Huis" nog niet vrij is, tot nader bericht uitgesteld. Zondagsschool-cursus. Deze wordt Donderdag, 1 Oct., 's avonds om 8 uur gehouden in de Consistorie-kamer. Daarna in dezelfde locaiiteit, Zondagsschool-krans. De e.v. Doopsbediening is bepaald op Zondag 4 October. Voor het Steun-Comité is nog ingekomen f 10.van „De Sierkan", f6.— lijst mevr. v. R. en f 5.lijst mevr. P. M. Het huisbezoek in Wijk 1 wordt a.s. Dinsdag en Vrijdag voortgezet. Maar zij, die de vragenlijsten weigerden in te vullen, worden overgeslagen, tenzij zij alsnog zulk een lijst aanvragen en behoorlijk ingevuld inleveren. 18—25 September 1914. Ondertrouwd: H. Schaap en A. Molenaar. Geboren: Zoon van E. Paap—Koper. Zoon van A. B. Paap Smit. Dochter van E. DekkerWestendorp. Zoon van M. J. KolDuivenvoorden. Overleden: G. H. Kol, 1 dag. (Vervolg.) Het sterkst is Marokko bezet; in dit land waren voor enkele jaren drie zendingsartsen, nu zijn er Dr. Wilson en een vrouwelijke arts, Dr. Breeze, in de stad Tanger bevindt zich het Tulloch-ziekenhuis met twintig bedden en daarnaast een polikliniek, die veel bezocht wordt (jaarlijks 5000 patiënten). Naast dit ziekenhuis bestaat ook sedert 1895 een vrouwenhospitaal met polikliniek. Beide zieken huizen zijn altijd vol en er worden veie operaties verricht. De toestand, waarin de patiënten dikwijls in de ziekenhuizen gebracht worden, is verschrikkelijk en toont voldoende aan op welk een laag peil de bevolking staat, waar het aankomt de smarten en nooden van zieken te lenigen en te heelen. Menigmaal duurt het dagen eer een nieuwe zieke zich aan het ziekenhuis en zijn nieuwe omgeving zoo ver gewend heeft, dat hij deze met nieuwsgierigheid en belangstelling gade slaat. Velekranken zijn bijzonder stomp van verstand. Een veertienjarige knaap, door zijn vader in het hospitaal gebracht, lag dagenlang onder zijn deken in elkaar gedoken, meer een levenlooze, dan een levend mensch gelijk. Langzamerhand werd zijn belangstelling grooter in dedingen, die om hem heen gebeurden, hij zat schuchter op in bed en zag schuw en verwonderd om zich heen. Na eenigen tijd begon hij heimelijk aan de zijde van den zendeling te sluipen, wanneer deze de huisgodsdienstoefening hield en het verlangen te toonen om naar de bijbelsche geschiedenissen te luisteren en de liederen mede te zingen. Toen hij kwam, was hij zeer ziek; mettertijd herstelde hij en toen de dokter hem eens zeide„uw vader zal u niet herkennen", antwoordde hij: „dat kan mij niet schelen, gij zijt nu mijn vader". Na zijn herstel vertrok hij weder naar zijn woonplaats als een flinke en vroolijke jongen. Naast hem lag een andere knaap, Abd es Salaam genaamd, d.i. knecht des vredes. De arme jongen was zeer ziek geweest, was drie maal geopereerd en ten slotte had men hem den voet moeten afzetten. Zijn oude oom die hem gebracht had. had beloofd hem na eenige weken weer af te halen, doch de weken werden maanden en reeds dacht de dokter dat de knaap voor goed in het ziekenhuis zou moeten blijven, toen eens zeer vroeg in den morgen de oude oom verscheen. Toen de geneesheer hem vroeg waarom hij nu eerst zijn zieken neef bezocht, zeide hijIk had gehoord dat hij gestorven was en wij hebben een grooten rouw over hem gehouden, maar eerst toen de gezondgeworden knaap terugkwam, hebben wij gehoord dat mijn neef nog leefde. Toen heb ik terstond mijn ezel bestegen om hem te halen." De lamme jongen, die ten gevolge van zijn lijden niet kon werken, werd op den ezel gezet en keerde naar zijn woonplaats terug, om aan zijn dorps- genooten van alles te vertellen wat hij in het ziekenhuis beleefd en gehoord had. Wordt vervolgd.) v. L. „DE GEKROONDE BEETWORTEL" W. SCHAAPMAN - LEMELERVELD. Prima Grasboter: per kistje van 9 pond f5.85 5 f3.40 FRANCO THUIS REMBOURS Teeken in bij Uwen Boekhandelaar op liet Mooie Volksboek: Prof. D r. P. J. MULLER Compleet in 12 afl. ad 20 ct. VRAAG HET PROSPECTUS.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1914 | | pagina 3