J. Lottgering, VOOR ZANDVOORT ENAERDENHOUT No. 24 ZONDAG 11 OCTOBER 1914 3de Jaargang De lofzang der stilheid. DE ZONDAGSBODE VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG Abonnementsprijs Per Jaargang voor Zandvoort 1.50 buiten (franco) 2.50 Afzonderlijke nummers0.05 REDACTIE: G. POSTHUMUS MEYJES - Zandvoort. Jhr. Dr. M. F. van LENNEP - Aerdenhout. Adres voor de Administratie P. SA AF, Burgemeester Engelbertsstr. 9-13 Zandvoort - Telefoon No. 27 Advertentiëu 1—5 regels0-55 Elke regel meer0.10 Dienstaanbiedingen 1—5 regels 0 35 Elke regel meer006 Bij abonnement extra korting Zondag II October 1914, Ned. Herv. Gemeente: v.m. 10 uur: de Heer M. L. FOEKEN, Hulpprediker te Haarlem. De lofzang is in stilheid tot U, o God, in Sion. Psalm 65 vs. 2a. I. „De lofzang klimt uit Sions zalen tot U met stil ontzag", zóó zingen wij met de woorden van den berijmden 65sten Psalm. En zeker mag dat „stil ontzag" wel wat meer tot zijn recht komen in de samenkomsten der gemeente dan doorgaans het geval is. Ook bij het gemeenschappelijk lied. Wij zingen in het Huis des Heeren niet maar tot verpoozing der aandacht, maar tot verheerlijking Gods. Daarom behoort het dan ook nooit anders dan met den diepsten eerbied te geschieden. Evenwel, in den ónberijmden Psalm lezen wij niets van dat „stil ontzag" waarvan de dichter spreekt. Is ontzag trouwens niet altijd stil? Doen niet juist ontzag wekkende gebeurtenissen ons zwijgen? Scheppen menschen die ontzag inboezemen geen plechtige atmosfeer van stilte om zich heen? In onze Statenvertaling luidt de tekst zóó: „De lofzang is in stilheid tot U, o God, in Sion". Het woordje „ontzag" ontbreekt derhalve. Maar in den oorspronkelijken tekst staat er nóg een woordje minder, het woordje „in". Zóó zingt de Psalmist: „De lofzang is stilheid tot U, o God, in Sion", hetgeen beteekent: voor U, o God! is stilheid een lofzang; ons zwijgen is U een lied. Natuurlijk is het niet de bedoeling dat een lofzang, Gode in hoorbare klanken toegezongen, Hem niet welbehagelijk zoude zijn. Er is óok een tijd om overluid te zingen. Soms vloeit de mond vanzelf over van hetgeen waarvan het hart vol is. Dan moéten wij hardop zingen, van blijdschap en geluk en dank. Maar: ook de stilheid heeft hare ure. Ook door te zwijgen kunnen wij God loven. Hij hoort ook het voor de menschen onhoorbare. Hij luistert als ons hart den Psalm der stilheid zingt. U, o God, is stilheid een lofzang. Doch niet elke stilheid. Er is ook een stilheid van doffe stompzinnigheid van slappe gedachteloosheidvan mokkenden en wrokkenden wrevel van rustige zelfvoldaanheidvan schijnvrome berusting. In het hart dergenen die zóó stil zijn, is het allesbehalve stil. Het gist en kookt en bruist van binnen. Er is ook een zwijgen, dat de beenderen doet verouderen en het levenssap doet veranderen in zomerdroogte. Welke stilheid dan voor God een lofzang is De inner lijke stilheid, de in de ziel neergedaalde vrede Gods, die alle verstand te boven gaat. Deze stilheid kan en moet bewaard blijven ook wanneer onze mond wordt vervuld met lachen en onze tong met gejuich. Het is de stilheid waarvan de dichter van den 62sten Psalm spreekt, als hij zingt: „Immers is mijn ziel stil tot God." De lofzang is stilheid tot U, o God, in Sion. De stilheid der overgave aan God. Vóór het daartoe komt, moet er heel wat gebeuren. Aan tal van rumoerige, oproerige stemmen moet het zwijgen zijn opgelegd. Een mensch moet zich zelf geheel hebben losgelaten en, zonder eenige terughouding, alles in de hand Gods hebben gesteld. Maar, is dat waarlijk geschied, dan daalt ook, met de overgave, een diepe en weldadige stilte in het hart dat Augustinus' woord nu verstaat: „Gij hebt ons voor U en tot U geschapen, o God daarom vindt ons hart binnenin ons geen rust, eer het rust heeft gevonden in U Zulk eene stilheid klinkt in Gods ooren veel schooner dan de jubelliederen Hem toegezongen met de lippen, ter wijl men het hart verre van Hem hield, zoo waarachtig als God een God is die niet aanziet noch aanhoort wat voor oogen of ooren is. Hij ziet en hoort het hart aan. Alleen het hart. De lofzang is stilheid tot U, o God, in Sion. De stilheid des vertrouwens op God. Hij is ons vertrouwen waard. Maar: geven wij Hem ook wat Hem toekomt Ach, wat zuchten en zorgen en bekom meren wij ons over vele, vele dingen Wat een vragen en jagen wat een pogen om te zien dat het inderdaad goed gaat, zooals het gaat. Wat een kansberekening, een vrees achtigheid en kleingeloof. En de gevolgen van dit alles voor ons-zèlf Agitatie, onrust, angst, slingering. Vrede is er alleen, als wij ons kinderlijk door den Vader laten leiden Hem blindelings volgen alles aan Hem overlaten, verzekerd dat Hij als Vader zal zorgen. Heilige kalmte is er alleen voor het Abrahams-geloof: de Heer zal het voorzien Is het wonder dat God in deze stille gelatenheid der ziel zich een lofzang hoort toezingen? Wordt een vader niet het meest verheerlijkt door zijn kind als het, in onbepaald vertrouwen, zijn kleine en zwakke handjes neerlegt in vaders groote en sterke hand om aan die hand hem rustig te volgen De lofzang is stilheid tot U, o God, in Sion. De stilheid der gehoorzaamheid aan God. Gelooven is nietzeggen. Gelooven is altijd doendoen den wil des Vaders, die in de hemelen is. En hoe minder ophef en drukte wij daarbij maken, des te beter. Echte gehoorzaamheid gaat stil haar gang. Zooals Jezus, die het Ververij en Chemische Wasscherij stnoml en Terfl allB SDOrte11 1 DAMES- en HEEREN GARDE ROBE, vlug en onberispelijk. ZANDVOORT, Telef. 145. HAARLEM, Tel. 1561 en 771. Gr. Houtstraat 5a HAARLEM.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1914 | | pagina 1