ENKHUIZER ALMANAK Waar koopt men het voordeeligst KERSTBOEKJES De oorlog en de Zending. Allerlei. voor 1915. Burgerlijke Stand van Zandvoort. 411 December 1914. Getrouwd- J. van der Mije en J. Slagtveld. M. Kuiper en M. A. Hoff. Geboren: Trijntje, dochter van P. J. van Duijn en T. Bieren broodspot. Gerritje, dochter van C. Keur en A. J. Loos. Een wonderlijke combinatie van woorden en begrippen, maar die helaas, in dezen droeven tijd toch niet gescheiden kunnen worden. Alles lijdt onder den vreeselijken oorlog, die de wereld verscheurt, ook de Zending, en deze in velerlei opzicht. Geldelijk Alles is verkeerd in deze zondige wereld. De Heiland zegt: „zoekt eerst het Koninkrijk Gods", maar de mensch maakt daarvan „zoek eerst geld, macht, eer, aanzien, en als er dan een kruimel overblijft, misschien kan die voor Gods Koninkrijk nog dienst doen." En in dezen oorlog is dat beginsel nog veel sterker op den voorgrond getreden. Macht is het hoogste, en macht ver krijgen kost geld, veel geld. Gewapende vrede kost duur, mobilisatie wij weten er nu van mede te praten kost duurder, maar oorlog kost ontzaglijk duur. Engeland betaalt nu twaalf millioen gulden per dag. Duitschland natuurlijk veel meer. Werd dat geld gedurende een paar maanden eens voor de uitbreiding van Gods Koninkrijk gebruikt, hoe heerlijk zou het kunnen vooruitgaan Werd het er voor gevraagd aan de volks vertegenwoordiging van een christelijke natie, met welk een verbazing of hoongelach zou zulk een vraag worden ontvangen Maar wanneer voor oorlog duizenden millioenen gevraagd worden, vindt iedereen dit dadelijk best en heel natuurlijk. Zijn er eigenlijk nog wel christenvolken En als al dat geld voor den oorlog is uitgegeven en de volken zuchten ten gevolge daarvan jaren lang onder drukkende belastingen, wat blijft er dan over voor de Zending? Zij die niet gaarne geven, zeggen al heel spoedig„het spijt mij wel, maar de tijdsomstandig heden, u begrijpt, beletten mij u te geven", en zij, die het gaarne doen, omdat Gods Koninkrijk hun dierbaar is, kunnen vaak werkelijk niet meer zooveel doen als vroeger; het was immers voor den oorlog noodig Alle Zendingsgenootschappen lijden geldelijk onder dezen oorlog. Wij hebben gelezen hoe onze Zendelingen in de Oost maar de helft van hun salaris zouden ontvangen. Gelukkig is dit tot nu toe maar één maand noodig geweestde offervaardigheid der Nederlandsche christenen heeft getoond dat men dezen noodmaatregel zoo lang mogelijk wilde verschuiven, maar het is toch tg voorzien dat de eerstvolgende maanden en jaren, financieel, zeer moeilijk voor de Zending zullen zijn -- De oorlogvoerende landen, Engeland uitge zonderd, kunnen gedurende den oorlog reeds zeer moeilijk geld aan hun zendelingen doen toekomen. De Fransche protestantsche zending, die een jaarlijksch budget van een millioen francs heeft, schreef aan haar zendelingen in Madagascar, Tahiti, aan den Congo, enz. dat zij zich zoo goed mogelijk moesten redden. Gelukkig hebben Engelsche christenen de zorg voor de Fransche Zending in Basutoland en aan den Zambesi beiden Engelsche protektoraten op zich genomen. En de Duitsche Zendingsgenootschappen zijn ook in groote moeilijk heden. Wordt vervolgd.) v. L. Verzameld door C. B. BEMOEDIGING. Een mensch lijdt dikwijls 't A1EEST, Door 't lijden dat hij vreest En dat NOOIT op komt dagen. Dus heeft hij MEER te dragen Dan God te dragen geeft. Het leed dat IS, drukt niet zóó zwaar, Als vrees voor allerlei gevaar. En komt het eens in huis, DAN helpt God ALTIJD mêe En geeft Hij kracht naar Kruis. GULDEN LEVENSREGELEN. Als gij beweging neemt, wandelt dan met rustigen, ge- lijkmatigen stap, maar holt en draaft niet! Als gij uw meening moet zeggen, windt u dan niet op; valt niet over uw eigen woorden, gelijk men dat noemt Zegt, wat gij te zeggen hebt, maar zegt het bedaard, langzaam en duidelijk! Doet, wat uw hand vindt om te doen, en als gij daarbij uw best doet, om sterk en gezond te blijven, dan kunt gij waar dit noodig mocht zijn zwakken steunen KINDERGEBED. Op een nacht, dat het vreeselijk stormde en regende, werd een klein meisje wakker en begon te denken aan de zeelui op zee. „Moeder", zeide ze, „als gij tot den Heer wilt bidden voor de groote schepen, dan zal ik tot Hem bidden voor de kleine bootjes." ELKAAR HERKENNEN. Er was gepreekt over het wederherkennen van de Chris tenen onderling in den hemel. Thuis gekomen, maakte een eenvoudige kerkganger de opmerking: „Ik hoop, dat onze dominé de volgende week eens praten zal over het her kennen van de christenen op aarde. Sedert zes jaar ga ik hier ter kerk, maar buiten, na afloop van de godsdienst oefening, heeft niemand mij nog herkend." NAAR BOVEN ZIEN. Zeker iemand moest, te paard zittend, een bruisenden stroom doorwaden. Hij werd echter nu zoo duizelig, dat het maar weinig had gescheeld of hij zou in den vloed zijn gestort. Plotseling ontving hij een hevigen slag onder de kin; een zijner reisgenooten bracht hem dezen toe, en riep tegelijkertijd: „Zie naar boven!" Hij deed zulks en op hetzelfde oogenblik was de gevaarlijke duizeligheid voorbij. Door te zien op den bruisenden stroom was hij in levens gevaar gekomen, maar zoodra hij naar boven gezien had, was hij gered. Laten alzóó onze oogen zijn op den Heer onzen God; ziet naar boven In SAAF's BOEKHANDEL verkrijgbaar a 15 en 25 ct. ADVERTENTIE N. V gjjUjjg**» De Uitgevers-firma J. M. BREDÉE te Rotterdam heeft ditmaal een collectie Kerstboekjes uitgegeven, welke die van vorige jaren weer verre overtreft wat de uitvoering betreft. Om plaats te maken worden die van vorige jaren tot spotprijzen opgeruimd. Een ieder doe zijn voordeel! De catalogus wordt gratis gezonden door boven genoemde firma of door den boekhandel. Men vrage deze aan.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1914 | | pagina 3