Mededeelingen. De oorlog en de Zending. Gelijk God zorgvuldig de komst van Christus heeft voor bereid, om hem tot de volkeren te leiden, zoo gebruikt Hij ook de wisselingen en schuddingen van onzen tijd om de wereld heen te brengen naar dat heerlijk einddoel, waarop alles moet uitloopendat alle knie zich buige in den naam van Jezus en alle tong belijde dat hij de Heer is, tot heerlijkheid van God den Vader. J. van der Veen. Gelijk eenmaal in de volheid des tijds zich aller blik in de wereld naar Israël wendde, verwachtend van daar de ver lossing, de redding van een wereld, die bij al haar uit- wendigen glans in zedelijk opzicht bankroet was, zoo zien ook nu in onze dagen, nu het weer op een volheid des tijds aan gaat, aller oogen naar den zone Davids, want niemand wordt meer besproken dan Hij, niemand feller bestreden dan Hijkan ik ook zeggen van óns: niemand vuriger bemind dan Hij E. Schroder. Velen hooren gaarne de Kerstliederen zingen, liefst vier stemmig; zij zien gaarne de vreugde, die het Kerstevangelie verspreidt, maar meer willen zij niet; zij willen wel naar den Engelenzang luisteren, als zij maar zóó ver mogen blijven staan, dat zij wel de muziek, maar niet de woorden hooren. Haast zou ik zeggen: ik heb liever dat gij er in het geheel niet naar luistert, dan dat gij er zóó naar luistert; liever dat gij zegt: „ik wil van het Kerstevangelie niets weten", dan dat gij glimlachend meent den inhoud daarvan niet noodig te hebben. Dr. J. A. Cramer. Wanneer de Engelenzang juicht: „vrede op aarde!" dan is dat geen mislukte profetie, waarover wel heel licht en lustig te spotten valt, maar dan wordt daar gesproken van vrede in menschenharten, van een inrierlijken vrede, die aan allen anderen vrede toch wel zal moeten voorafgaan. Prof. Is. van dijk. Laat ons toonen dat wij geen Kerstfeest kunnen vieren, zonder dat inde nabijheid van Bethlehems kribbe de eenheid versterkt wordt tusschen al degenen die dat Kindeken in onverderfelijkheid hebben liefgekregen. Prof. Jonker. In den Zoon een welbehagen, dat is niet voor ons. In de engelen een welbehagen, dat is niet voor ons. In de heiligen een welbehagen, dat is ook niet voor ons. Maar: in de menschen een welbehagen, ja, dat trekt ons hart, want wij dragen den menschen en zondaars- naam J. J. Knap. Liefde heeft evenzeer een voorwerp als een onderwerp noodig. God is liefde en dus heeft Hij niet alleen liefde maar geeft zijn liefde. Er kan geen eeuwige Vader zijn zonder een eeuwigen Zoon. zijn beeld en afschijnsel. Fairbairn. Het verhaal gaat, dat een Grieksch beeldhouwer eens in bewondering nederzonk voor het gewrocht zijner eigen hand en een vurig gebed tot de goden deed rijzen om het doode levend te maken. De bede werd verhoordwarm levensbloed stroomde door de aderen van het koude marmer heen. Dit is het verlangen der menschheid: om de idee be lichaamd te zien in het feit. God is aan dit verlangen tegemoet gekomen, maar Hij heeft meer gegeven dan in 's menschen hart is opgeklommen. Niet ons ideaal heeft Hij tot feit gemaakt; het ideaal schonk Hij ons in den Zoon zijnèr liefde. Prof. H. M. van Nes. Om verlost te worden is het noodig dat de Heer tot ons nederdale, want wij kunnen niet tot Hem gaan. Hij moet afdalen in onze hutten, want wij kunnen niet opstijgen tot zijn paleis. In één woord: hij moet geboren worden, hij moet onzer een worden, opdat wij zijns zouden worden. De geheele blijde boodschap ligt daarin, dat hij ons geboren is, dat hij ons niet komt bezoeken, maar dat hij ons geboren is, hij die is de Zaligmaker, de Heer. Prof. D. Chantepie de la Saussaye. Het e. v. nummer van den Zondagsbode verschijnt op den Oudejaarsdag. De 1. 1. Zondag gehouden extra-collecte heeft opgebracht f 13.10. Op den lsten Kerstdag wordt er een extra-collecte ge houden voor de Kerk. Tot Notabelen zijn gekozen de H H. J. Koningjbz. (aftr.), L. H. Schut en T. Paap Jbz. Onderwerp Zondagsschool 20 DecemberLukas 1. Zondag 27 December is er geen Zondagsschool. Zaterdag, 2den Kerstdag, wordt met de Zondagsschool kinderen het Kerstfeest gevierd, 's middags om 2 uur in „Ons Huis." Ingekomen is met attestatie uit Hilversum Dirkje Molen dijk. Mevr. P. M. ontving van den Directeur der Centrale magazijnen van militaire kleeding en uitrusting te Amster dam een dankbetuiging voor de toegezonden wanten en handschoenen en van den Commandant der stelling van Amsterdam een schrijven waarin verzocht wordt ook de vrouwen en meisjes, die medegewerkt hebben aan het geschenk der bivakmutsen, vriendelijk dank te zeggen. Wie zond mij toch op St. Nicolaas dat theekopje van „Saksisch porselein" en wie zond ons 1.1. Zaterdag die heerlijke witte seringen (P. M.) Op verzoek van den evangelisatiekring te Zandvoort, heeft het Bestuur der Hervormde Stads-zending te Haarlem be sloten om Zandvoort op te nemen als buitenpost. Ds. Mon- tijn, die mij dit schriftelijk mededeelde, voegde daar dit aan toe: „Wij hebben besloten dit te doen, indien althans de predikant van Zandvoort geen bezwaren heeft tegen dit werk; en alle schijn of vermoeden dat hier eenige arbeid tegen de kerk wordt ondernomen, is uitgeschakeld. Wij vragen dit opzettelijk, omdat er, naar ik meen, wel eens evangelisatiearbeid in Zandvoort is geweest, die aan dit euvel mank ging." Natuurlijk heb ik aanstonds geantwoord dat ik niet alleen geen bezwaren had, maar dat déze Evangelisatiearbeid op mijn volle sympathie kan rekenen. Van mannen als Ds. Montijn, Ds. van Paassen en Ds. Vunderink uitgaande, is er geen schijn of schaduw van sectarische bedoelingen. Hartelijk verblijd ik mij er in dat zij en gelijkgezinde Broeders mij hier een handje komen helpen. Voor de Zand- voortsche buitenpost is het een echt buitenkansje. Burgerlijke Stand van Zandvoort. 11-18 Dec. 1914. Geboren: Evert, zoon van Jb. Kerkman en J. Schaap. Willemina Adriana Jacoba, dochter van A. Koper en W. van Toombergen. (Vervolg.) Qrooter dan de geldelijke is echter de moreele schade door den oorlog aan de Zending toegebracht. De geschiedenis der Zending telt menige droevige bladzijde, waarin de noodlottige invloed staat opgeteekend, door gewetenlooze blanken, vertegenwoordigers van zoogenaamde christenvolken, op de inboor lingen uitgeoefend. Hoe vaak is de invloed ten goede, na jaren van arbeid en gebed, door den zendeling verkregen, door het slechte voorbeeld van zijn iandgenooten, die na hem kwamen, in korten

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1914 | | pagina 4