2e BJad van „De Zondagsbode" van Donderdag 31 Dee. 1914. Mededeelingen. De oorlog en de Zending. Opnieuw komt thans de roepstem tot ons Kiest u heden, men gij dienen zult. (Jozua 24 15a.) Moge het de keuze van ons hart zijn Aangaande mij en mijn huis, wij zullen den Heer dienen. (Jozua 24 15 bg.) Wat ook jaar op jaar verandere, de groote levensvraag blijft jaar in jaar uit dezelfdeWat moet ik doen opdat ik zalig worde t (Hand, 16 30.) Ook het antwoord daarop blijft onveranderlijk hetzelfde: Geloof in den Heer Jezus Christus en gij zult zalig worden. (Hand. 16 31.) Welk een troost, dat de belofte blijftBidt en u zal gegeven wordenzoekt, en gij zult vindenklopt, en u zal opengedaan worden. (Matth. 7 7.) Zij het op den eersten dag des jaars de taal van ons hart: Zie, hier zijn wij, wij komen tot U, want Gij zijt de Heer, onze God. (Jeremia 3 22.) Zoo dan, biddende, met vernieuwde overgave van hart en leven aan God, het jaar begonnen en voortgezet. Hetzij wij het geheel ten einde mogen brengen, of vroeger worden opgeroepen, het zal een goed jaar voor ons zijn, als wij dag aan dag in Gods nabijheid leven. Dicht bij God levende, zijn wij veilig tegen alle macht der zonde, geborgen onder allen nood des levens, geborgen, ook in de ure, waarin alles aan ons en wij aan onszelven ontzinken, maar waarin voor den geloovige waarheid blijft: ImmanuelGod met ons Het e.v. nummer van den Zondagsbode verschijnt Zaterdag 9 Januari. De e.v. Doopsbediening zal plaats hebben Zondag 3 Januari. Aangifte Zaterdagavond. Voor het Steuncomité is ingekomen 18.— van de onderwijzers. De Afd. Zandvoort der N. C. G. O. V. laat bekend maken dat iederen Dinsdagavond tusschen 8 en 9 uur boeken ter lezing kunnen worden afgehaald. De Dinsdagavond-catechisatie wordt 12 Januari hervat. Ook het onderwijs dézer klasse heeft, tijdens de ongesteld heid van Ds. P. M., Mej. Bienfait op zich genomen. De extra-collecte voor de Kerk, op den lsten Kerstdag gehouden, heeft opgebracht f 14.95. Maandverslag van de Wijkzuster. Gedurende November werden 14 patiënten geholpen, in het geheel 328 maal. Tot de Ned. Herv. Kerk behoorden 10 hunner, 3 tot de R. C. en 1 tot de Luth. Kerk. Daarbij werd 1 patiente naar Haarlem vervoerd, aan 1 werd plotseling hulp verleend en 3 overleden patiënten werden afgelegd. Door den krans van Zuster Dina en Mej. Koning werden voor de Kerstuitdeeling 6 wollen rokjes en 3 dassen ver vaardigd op de bijeenkomsten 's Dinsdagavonds. De grond stoffen werden voor eigen rekening aangeschaft. N. BVoorloopig zal de redactie van den Zondagsbode alléén door Dr. van Lennep worden gevoerd. Ook met hun vragen voor de „Vragenbus" moeten de abonnés zich tot zijn adres richten: „Dunewalde", Aerdenhout. Berichten, die onder de rubriek „Mededeelingen" vallen, moeten evenwel toegezonden worden aan Ds. P. M. vóór Dinsdagmiddag 12 uur. Voor den Evangelisatiekring hoopt Ds. van Paassen 8 Januari en Ds. Vunderink 15 Januari op te treden,'s avonds 8 uur in „Ons Huis". De Zondagsschool heeft vacantie tot 10 Januari 1915, Dan worden tevens nieuwe leerlingen aangenomen, behalve in de laagste klas. Daar is vooreerst geen plaats meer. Mevrouw P. M. kan in Januari haar ontvangdag niet houden. Burgerlijke Stand van Zandvoort. 1829 December 1914. Geboren: Leendert, zoon van Jacob Paap en Maartje Bol. Johannes Jacobus Wilhelm, zoon van Johannes Göbel en Geertruida Elisabeth Pleging. Jan, zoon van Leendert Koper en Trijntje Kerkman. Johanna, dochter van Hendrik Groen en Klaartje van der Niet. Klara, dochter van Jacob Kemp en Adriana Paap. Johanna Maria, dochter van Gijsbertus van der Meij en Anna Catharina Nieuwlaat. Overleden: G. Kraaijenoord, 10 mnd. A. Kerkman, 1 jaar. Vervolg.) Ware Zending is internationaal. Zij vraagt niet: zijn het Duitsche, Fransche, Engelsche of Amerikaansche zendelingen, die de boodschap des heils brengen; niet: uit welk land komt gij? maar welke bood schap brengt gij nietwelken aardschen Koning of Keizer erkent gij als uw vorst? maar: is Jezus Christus uw Koning, Hij de Koning der Koningen? Ware Zending wil van de inboorlingen niet Duitschers of Engelschen of Franschen of Amerikanen, maar Chris tenen maken. Dat is vaak vergeten, daartegen is vaak gezondigd, waar de bej langen van het aardsche vaderland waartoe de zendeling behoorde, te veel werden behartigd en op den voorgrond geplaatst. Zoo schrijft de Duitsche Zendings-inspector Witte in zijn pas verschenen boek over „Ost-Asien und Europa': „Wie geven het geld voorde Duitsche Zending? De Duitschers. Welnu, dan is het ook eenvoudig plicht der dankbaarheid voor de zending steeds tegenover de Aziaten te doen uitkomen, dat het Duitsche christenen zijn, die het werk steunen en op haar beurt mede te helpen, dat het Duitsche karakter gekend wordt. Neutraliteit bestaat hier niet. 't Is onmogelijk zich aan zuiver godsdienstig werk te wijden. Dat is zelfbedrog, en de poging daartoe is reeds onrecht. Want de zending, die zoo doet, geniet wel de zegeningen, verbonden aan het aanzien dat het vader land heeft, maar doet niets om dat aanzien te vergrooteri. „En wanneer men de belangen van zijn eigen volk niet bevordert, versterkt men eigenlijk tegelijk den invloed van andere volken. Het gaat er heelemaal niet meer om of de volken van Oost-Azië de westersche kuituur en het christendom zullen ontvangen of niet, maar het gaat om de vraag door wie ze beiden zullen krijgen, alleen door de Engelschen en Amerikanen of ook door ons. Duitschers.''— (Aangehaald in den Nederl. Kerkbode van 12 Dec. 1.1.) Zie, dat is een gevaarlijke, zeer verkeerde weg. Men krijgt dan voor de zending misschien wel het geld van niet-geloovige vader landers, handelsmannen, firma's of regeeringspersonen, die het uit stekend vinden dat hun aardsche belangen in de heidenlanden of onder de mohammedanen worden bevorderd, maar er niets om geven of Christus er Koning wordt, ja dit misschien liever niet ziendoch het hoofddoel, het hoogste doel der zending gaat er mede verloren. Het zout wordt smakeloos. De aardsche belangen komen boven de hemelsche te staan. En de zendelingen worden dan te recht voor politieke agenten en handlangers van een Europeesche mogendheid aangezien. Zoo beschuldigden vroeger de Boeren in Zuid-Afrika soms te recht of ten onrechte de Engelsche zendelingen van te veel de belangen van hun vaderland te behartigen en zoo wenscht Witte dat de Duitschers thans in Oost-Azië zullen doen. (Wordt vervolgd). v. L.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1914 | | pagina 3