VOOR ZANDVOORT ENAERDENHOUT No. 38 ZONDAG 24 JANUARI 3de Jaargang. Een zalig einde. BODE VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG Abonnementsprijs Per Jaargang voor Zandvoort 1.50 buiten (franco) 2.50 Afzonderlijke nummers005 REDACTIE: G. POSTHUMUS MEYJES - Zandvoort. Jhr. Dr. M. F. van LENNEP - Aerdenhout. Adres voor de Administratie P SA AF, Burgemeester Engelbertsstr. 9-13 Zandvoort - Telefoon No. 27 Advertentiën 15 regels f 0.55 Elke regel meer0.10 Dienstaanbiedingen 1—5 regels 0-35 Elke regel meer0 06 Bij abonnement extra korting Zondag 24 Januari 1915, Ned. Herv. Gemeente: v.m. 10 uur: Ds. N. VAN SCHOUWENBURG, predikant te Amsterdam. En als bij dat gezegd had, ontsliep hij. Hand. 7 60. Van wien is hier sprake Van Stefanus, een der zeven eerste diakenen van de Jeruzalemsche gemeente, en de eersteling van die duizende martelaren, die hun leven gaven voor dien Heiland, welken zij liefhadden omdat Hij hen het eerst had liefgehad en voor hen gestorven was. En wat had hij dan voor dat ontslapen gezegd? Twee gebeden, beiden tot zijn Heiland gericht en van zijn Heiland geleerd. Stervende, spreekt hij de woorden na, ook bij hem uit het diepst van zijn hart voortgekomen, die de aan het kruis geklonken en stervende Heiland zelf had gesproken. „En zij steenigden Stefanus, aanroepende en zeggende: Heer Jezus, ontvang mijnen geest!" Is er heerlijker gebed in het stervensuur denkbaar? „En vallende op de knieën, riep hij met groote stem Heer, reken hun deze zonde niet toe 1" Nadat hij zijn ziel aan den Heiland heeft overgegeven, is zijn laatste gedachte, zijn laatste gebed voor zijn moordenaren. Ook zij „weten niet wat zij doen." Allerminst weet dat de jongeling, ge naamd Saulus, aan wiens voeten de getuigen, die Stefanus beschuldigd hebben en die straks den eersten steen op hem zullen werpen, hun opperkleed neerleggen, opdat hij het bewaren zal. Hij meent Gode een dienst te doen door de discipelen van den gehaten Nazarener te vervolgen en te dooden. Hij weet niet wat hij doet. Straks zal hij tot zijn bittere smart het weten. „En als hij dat gezegd had ontsliep hij." Vriendelijk woord. De harde steenhoop, waarop hij ligt en waaronder hij bedolven is, wordt een zacht bed, waarop hij vredig en rustig inslaapt, als in de armen van zijn Heer, dien hij heeft aanschouwd eer zijn oogen zich voor goed op deze aarde sloten, staande aan Gods rechterhand, om hem te wachten en te ontvangen in het Vaderhuis waar vele woningen zijn en waar Stefanus de naam beteekent krans, kroon de onverwelkelijke krans van den overwinnaar, de onverderfelijke kroon der rechtvaardigheid uit de hand van zijn Heiland en Heer zal ontvangen. Ontslapen. Vriendelijk woord, dat ons doet denken aan rust voor den afgematten strijder, voor den vermoeiden pelgrim. Maar dat ons tegelijk in herinnering brengt, dat het sterven een inslapen is, waarop een ontwaken volgt. Slapen, inslapen om eenmaal door Jezus te worden gewekt. „Het dochtertje is niet gestorven, maar het slaapt!" sprak Jezus van Jairus' twaalfjarig kind. Zij belachten Hem, maar op zijn woord „Talitha kumi „meisje sta op," werd zij wakker uit den doodslaap. „Lazarus, onze vriend slaapt", klonk het later uit Jezus mond tot zijn discipelen, „maar ik ga heen om hem uit den slaap op te wekken.En op het machtwoord „Lazarus kom uit 1" kwam de gestorvene uit het graf waarin hij vier dagen gelegen had. Zoo zullen ook eenmaal, aan het einde der dagen, allen die in de graven zijn, Jezus stem hooren en ontwaken en uitgaan. Uitgaan. Ja, waarheen „Die het goede gedaan hebben, tot de opstanding des levens, en die het kwade gedaan hebben tot de opstanding der verdoemenis (Joh 5 29). Neen, voorwaar, elk sterven is niet een ontslapen in Jezus, elk ontwaken is niet een ontwaken in de heerlijkheid. Er is helaas, een sterven zonder Jezus, er is helaas, een ont waken „tot versmaadheden en tot eeuwige afgrijzing," (Daniel 12 2). En als hij dat gezegd had, ontsliep hij. - Bij het ster ven van Stefanus, roepen wij uit„mijne ziel sterve den dood der oprechten en mijn uiterste zij gelijk het zijne 1" (Numeri 23 10). Maar wenschen wij het leven der op rechten, der kinderen Gods te leiden Het leven met Jezus is de noodzakelijke voorwaarde om in Jezus te ont slapen het ontslapen in Jezus is niet anders dan het noodzakelijk gevolg van het leven met Hem. Dat niemand onzer, die op een zalig sterfbed hoopt, dat vergete. Dat niemand onzer verzuime reeds in het leven zijn ziel aan den Heiland over te geven, opdat in het stervensuur vrij moedig en blijmoedig het „Heer Jezus, ontvang mijnen geest" van onze lippen moge weerklinken. Die nooit zijn hart geloovig in het leven tot den Heer heeft opgeheven, hoe zou hij dit in het sterven kunnen doen „Heer, reken hun deze zonde niet toe!" Ook dit gebed van den stervenden martelaar is verhoord. „Aan het gebed van Stefanus", heeft eens een kerkvader gezegd, „heeft de kerk Paulus te danken." Ja voorwaar, die jonge ling genaamd Saulus, die een welbehagen had aan Stefanus dood, heeft bij dit sterven toch een onuitwischbaren indruk ontvangen. Door met steeds feller woede de christenen te vervolgen, poogde hij dien indruk weg te vagen, maar het gelukte hem niet. Het was hard de verzenen tegen de prikkels te slaan. En eindelijk gaf hij zich met een „Heer, wat wilt gij dat ik doen zal voor tijd en eeuwigheid aan den Heiland van Stefanus over. En als hij dat gezegd had, ontsliep hij. Ik eindig met een treffend voorval uit de zendingsgeschiedenis. In Maart 1872 werd een der uitnemendste zendelingen van W. GERTENBACH - Van Ostadestraat 13 - Telef. 145. Depót van de STOOMVERVERIJ en CHEMISCHE WASSCHERIJ J. LOTTGERING, Groote Houtstraat 5a, Haarlem - Telef. 1561 en 771. Stoomt eo verft alle soorten Dames- en Heeren-Garderobe ving en onberispelijk a*- Speciale inrichting voor bet stoomen van Dekens, Bedden en Matrassen, -g*g

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1915 | | pagina 1