LEIDSCHE ALMANAK MEID ALLEEN. met Watergetij voor 1915. De oorlog en de Zending. Advertentiën. ELECTR. DRUKKERIJ P. SAAF - ZANDV00RT Diisseldorf (met Oberkassei en Heerdt aan de overzijde van den Rhijn en gemakkelijk te bereiken uit Gerresheim, Eller, Wersten, Himmelgeist, Holthausen, Unterrath en Rath) des Zondags v.m. 97o uur in de kerkBergerstrasse 18; en 's avonds 6 uur Bijbelbespreking in het Gemeinde- haus, Steinstrasse 17door Ds. W. H. de Bode, Karolinger- strasse 88 i. Duisburg (dicht bij Meiderich, Ruhrort, Speldorf, Wan- heimerort, Laar en Beeck) des Zondags v.m. 10 uur en des Woensdags 's avonds 8'/2 uur in de Gemeindesaai, naast de Mariakerk bij de Vrijhavendoor den heer B. Kooyman, Springwall 9 Recklinghausen des Zondags v.m. 10 uur in het Ge- meindehaus, Hohenzoliernstrasse 1 door den heer A. Pennings, Paulusstrasse 22. Gladbeck om de andere week, des Zondags 's avonds 4V2 uur in de zaal achter de Nieuwe Kerk. Door den heer A. Pennings (adres als boven). Crefeld des Zondags 's middags 2 uur in de Kosterij naast de Alte Kirche; door den heer J. Mantes, Nieder- strasse 33. Dortmund (met Horde, Barop, Hornbruch, Dorstfeld, Eving, Derne, Preussen en Scharnhorxt) des Zondags v.m. 10 uur in het Johannëum, Kielstrassebovendien van tijd tot tijd 's avonds 6 uur ter zelfder plaatsedoor den heer W. Pieters, Hammerstrasse 8 i. Schöninghsdorf door den heer C. L. Doornbos, aldaar. Kleef door Dr. A. v. d. Flier, wonende Oranjesingel 53, Nijmegen, zijn adres te Kleef is Brabanterstrasse 38. Allen, die deze mededeeling lezen, worden opgewekt de aandacht van arbeiders die uit ons land naar Duitsch- land trekken, op bovenstaande Hollandsche godsdienst oefeningen te vestigen. Attestatie is aangevraagd naar Schoten door Jan Kwant en Johanna Margaretha Janz. Aanstaande moeders, die luiermandsgoed noodig hebben, moeten zich richten alléén tot Mevrouw D. Driehuizen, Hoogeweg. Burgerlijke Stand van Zandvoort. 15 22 Januari 1915. OndertrouwdN. J. Spoelstra en S. C. Piers. GetrouwdJ. Zwemmer en M. Schaap. Geboren: Clazine Johanna, dochter van K. van der Mije, en J. Stobbelaar. OverledenA. Kemp, 75 jr. M. Paap—Paap, 87 jr. (Slot.) Tot nu toe hebben wij niets dan schaduwen en donkerheid gezien, die voor de zending en de komst van Gods Koninkrijk uit den oorlog voortkwameniaat mij in dit slotartikel ook nog op een paar lichtpunten in deze duisternis mogen wijzen. Waar aan de eene zijde tusschen de elkaar bestrijdende volken haat en nijd openbaar worden, zelfs bij die personen die den Christus zeggen te belijden, daar vinden wij aan de andere zijde, zoowel op godsdienstig als politiek terrein een verblijdende eenheid en verdraagzaamheid bij de burgers van elk volk afzonderlijk. In het aangezicht van den vijand vergeet men de vroegere partij schappen en verdeeldheden en wordt toenadering gevonden, daar waar vroeger slechts vijandschap heerschte of een onverschillig aan elkander voorbijgaan. Een tweetal voorbeelden uit Frankrijk, die mij troffen, wil ik hier vermelden. De opperrabbijn van Lyon, die op een der fotos van een geïllustreerd blad ik meen de „Illustration'' als aalmoezenier bij de troepen broederlijk naast een roomsch-katholieken priester en een protestantschen predikant, die hetzelfde ambt bekleeden, gezien werd, sneuvelde in het begin van den oorlog. Hij was bezig het slagveld rond te gaan, zoekende naar gewonde en stervende geloofs- genooten, wien hij den troost van den godsdienst zou kunnen brengen toen een roomsch soldaat die in hem een katholiek priester meende te zien, hem aanriep. De rabbijn knielde bij den stervende neder en hield hem het kruis voor dat de soldaat bij zich droeg. Op dat oogenblik werd de rabbijn door een kogel doodeiijk getroffen en stierf naast hem, wiens laatste oogenblikken hij door den blik op het kruis had pogen te verzachten. Treffend, niet waar? De joodsche rabbijn, stervende met het kruis, het zinnebeeld der verlossing, den joden een ergernis, in de hand Een tweede voorbeeld van verdraagzaamheid op godsdienstig gebied, is het volgende. Na de beschieting en gedeeltelijke vernieling van de kathedraal te Reims, schreef de predikant van die plaats, Louis Gouin, den volgenden brief aan den kardinaal-aartsbisschop Lu?on Monseigneur! de kerkeraad der evangelisch-hervormde gemeente te Reims, voor de eerste maal vergaderd na de rampen, die onze stad hebben getroffen, maakt zich tot tolk van de protestantsche gemeente te dezer plaatse om Uwe Eminentie haar gevoelens van verontwaardiging uit te drukken, over het bombardement van onze kathedraal Immers, de kathedraal van Reims behoort aan de geheele christenheid. Meer dan éen lid onzer gemeente heeft in de schaduw van haar gewelven, in stille overpeinzing, rust en kracht gevonden. Op hetzelfde oogenblik dat de kathedraal door het vuur beschadigd werd. ging ons kerkje geheel in de vlammen op; hoe klein en bescheiden ook, het was toch een huis des gebeds. Het is daarom dat, bij gemeenschappelijk lijden, de kerkeraad zich, bij monde van mij haren voorzitter, veroorlooft U van zijn oprechte, christelijke deelneming en eerbiedige hulde te verzekeren. LOUIS GOUIN. Het antwoord van den aartsbisschop luidde als volgt: -Mijnheer de predikant! De betuigingen van deelneming mij door U, namens den kerkeraad der hervormde gemeente te Reims en namens die gemeente zelve, gezonden, hebben mij zeer getroffen. De kathedraal was, allereerst, het huis Gods het huis der zielen, het huis des gebeds. Hoevele zielen en geslachten hebben daar, gelijk gij zegt, kracht en geestdrift gezochtOm al die redenen had zij buiten onzen menschelijken strijd moeten blijven, en allen die in God gelooven moeten dan ook den aanslag betreuren, waarvan zij het voorwerp is geweest. ..Zij was, tegelijker tijd, het prachtige gedenkteeken van onze heiligste nationale herinneringen, waarom dan ook de wonden die haar geslagen zijn, het hart van alle inwoners van Reims en van alle Franschen mede verwond hebben; onze burgers hebben de verwoesting van hun kathedraal meer betreurd dan die van hun eigen huizen. Moge God ons helpen haar uit haar puin te doen herrijzen Ik neem zeer hartelijk deel in het leed dat U de brand van Uw kerk heeft aangedaan. -Het behage God spoedig een einde te maken aan onze gemeen schappelijke beproevingen en ons gedurende langen tijd de onschat bare weldaad van den vrede te schenken. „Aanvaard, mijnheer de predikant, de uitdrukking van mijn hoog achting en godvruchtige deelneming. Kardinaal LUQON, aartsbisschop van Reims. De tijden zijn toch wel veranderd in Frankrijk sedert de gods dienstoorlogen der zestiende en de vervolgingen der zeventiende eeuw. Men kan zich moeilijk een kardinaal-aartsbisschop uit de dagen van Lodewijk XIV voorstellen, na de herroeping van het Edikt van Nantes, toen de protestantsche kerken op last der regeering en op aanstoken der roomsche geestelijkheid werden verwoest, die een predikant over die verwoesting zijn deelneming zou komen betuigenIn het leed wordt de broederschap en de verdraagzaamheid geboren. Zoo blijve het, ook na den oorlog v. L. Onze hartelijke dank voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Man, Zoon, Broeder en Behuwdbroeder Dr. JOB POSTHUMA, overleden te C r o y d e (Engeland). Uit aller naam, C. J. POSTHUMA, Aerdenhout, Groot Bentveld. GEVRAAGD voor 1 Februari een nette, flinke Brieven fr., met opgave van leeftijd en goede get. onder lett. H. Z., Bureau Zondagsbode. BELEEFD AANBEVELEND. In SAAF's BOEKHANDEL verkrijgbaar a 15 ct.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1915 | | pagina 3