Voor eiken dag. Uit de Gemeente. Mededeelingen. En zijt daders des woords, en niet alleen hoorders, uzelven met valsche overlegging bedriegende. jacobus i 22. FEUILLETON. Verzameld door C. B. Gods liefde wandelde eens de wereld door. Gij weet noe het er mee ging, nietwaar? Eerst zwierf die rond: „Er was geen plaats in de herberg" Met vermoeide voeten, zonder een plek waarop het hoofd kon neergelegd worden. Die stierf dakloos „zij verstieten haar, de stad uit", en de menschen hadden geen rust voor zij haar doorboord hadden en geloofden dat zij gedood was. Waarom Omdat zij voelden, dat die Liefde nooit genoegen zou nemen met minder dan die inhield: niet te eischen, maar te brengen dat die nooit tevreden zou zijn met weinig, of half te geven. O! had Gods liefde toch alleen maar met een hongerende, dorstende, ontevredene, begeerige menschheid te doen, een menschheid, die al haar leege schalen toonde en haar oneindigen drang om die eindeloos te laten vullenAnders verlangt die Liefde in het geheel niet; er staat: „Doe uwen mond wijd open en Ik zal hem vervullen". Gods Liefde heeft te doen met een treurig bescheiden, een jammerlijke menschheid, die met alles tevreden is, die vergeten is wat hooge eischen beteekenen, wat een groot verlangen is, een menschheid die Gods Liefde het grootste lijden berokkent: die ongebruikt te laten. Een van de eerste teekenen dat men zijn hart voor Gods Liefde geopend heeft, is dat men zelf behoefte heeft om die liefde te toonen, dat men voelt welk een groote schuld men tegenover zijn naaste heeft, hoe koud men tegenover hem gestaan heeft, hoe vijandig en ongevoelig. Niets geeft meer kracht en meer levensmoed dan het bewustzijn aan hooge eischen te moeten voldoen. Ik wil gelooven aan Hem, die mij ontnomen heeft aan dat leven, waartoe Hij mij zelf de roeping en het talent gegeven had, en die mij dwingt een andere, onverschillig welke, plaats te zoeken, waar ik nooit mijn taak vervullen kan, nooit mijn verlangen voldaan zal zien en nooit mijn persoonlijkheid tot haar recht kan laten komen. Want dat Hij van mij eischen kan iets te doen wat geheel met mij zelf in strijd is, wat de grootste ongerijmdheid genoemd kan worden,is voor mij een bewijs dat Hij bestaat, persoonlijk bestaat en het leven in Zich heeft. Zoo durft slechts iemand nemen, die oneindig veel meer te geven heeft. Of we het leven ook al onder den een of anderen vorm opgeven, of dat we het in vrede mogen behouden, het harteleven wordt altijd van ons geëischt. (Uit „Ina" door Ingeborg Maria Sick) Namen der Kinderen gedoopt Zondag 14 Februari 1915. Albert, zoon van Arend de Wid en Elisabeth Groen. Jacob Elias, zoon van Willem Volkert van Petegem en Elisabeth Louisa Johanna Loos. Hendrik, zoon van Huig Paap en Saartje Schaap. Arie, zoon van Cornelis Paap en Johanna Judith Kulk. Volkert, zoon van Pieter Paap en Krijntje Schaap. Klara, dochter van Jacob Kemp en Adriana Paap. Evert, zoon van Jacob Kerkman en Jacoba Schaap. Steun-Comité. Het geld is op De kas van den penning meester is leeg! Dat zou een inderdaad verschrikkelijke werkelijkheid zijn, als daartegenover niet een andere werkelijkheid stond, geruststellend genoeg om de verschrik king te verslinden tot vertrouwen, déze werkelijkheiddat er in Zandvoort en omgeving nog genoeg geld is om de financieele Commissie in staat te stellen met de wekelijksche uitkeeringen voort te gaan. Hoe echter dat beschikbare geld in te zamelen? Deze vraag heeft het punt van bespreking uitgemaakt in de ver gadering van het Dames-Comité, 1.1. Maandag ten Raadhuize gehouden. Besloten is toen om een loterij te houden en met de opbrengst daarvan den met-zijn-handen-in-'t-haar- zittenden penningmeester uit den brand te helpen. De loten kosten slechts 25 ets. per stuk en zijn bij de leden van het Dames Comité verkrijgbaar. Intusschen: de prijzen kunnen natuurlijk niet gekocht worden. De gehééle opbrengst der loterij moet ten bate van het Steun-Comité komen. Daarom wordt den lezers dezer VIJF MINUTEN. Bij gelegenheid van het jaarfeest eenerjonge- lingsvereeniging te New-York werd aan ieder spreker slechts vijf minuten voor zijne toespraak gegund. De docter in de godgeleerdheid Irenaeus Prime opende het feest met de volgende woorden „Mijne jeugdige vrienden! ik ben uitgenoodigd u gedurende vijf minuten en niet langer toe te spreken. In vijf minuten kan weinig gezegd, veel gedaan worden. In vijf minuten kan een geheele stad aangestoken, een schip in den grond geboord, een ziel verloren worden. De verkeerdheid van één oogenblik veroorzaakt de smart van een heel leven. Legt deze ge dachte in uwe harten weg. en mijne taak is in één minuut volbracht in plaats van vijf. Menig jong mensch heeft in een onbewaakt oogenblik, of in groote verzoeking ellende over zich gebracht, welke het langste leven niet weder hersteilen kan. Eéne misdaad, ééne zonde, één gebrek, of slechts één verzuimde plicht, en de gevolgen blijven niet uit! In één oogenblik van honger verkocht Ezau zijn geboorterecht; duizenden knapen verdartelen het hunne voor minder. Een oneerlijke daad, een onheilig woord bevlekt de ziel zoo, dat de oceaan haar niet rein kan wasschen Bedenkt, wanneer gij tot zonde ver zocht wordt, dat gij in vijf minuten uwen goeden naam verliezen, uwe ziel levenslang met ge- wetenspijn belasten, en uwe ouders door hart zeer een vroegtijdig graf bereiden kunt. Kan er nu in vijf minuten zooveel kwaad gesticht worden, er kan in denzelfden tijd ook veel goeds gedaan worden. Gij kunt het voor nemen opvatten, een nuttig en deugdzaam leven te leiden. Alles staat in uwe keuze, en dit voornemen laat zich evengoed in vijf minuten als in vijf jaren opvatten. Let op de centen, en de guldens zullen voor zich zelf zorgenge bruik de minuten en de uren zijn de uwe. Aldus schreef ik eens een klein geschrift. In de ont bijtkamer bevonden zich pen, inkt en papier, en als op den bepaalden tijd het ontbijt niet gereed was, schreef ik eenige woorden of regels, al naar dat ik wachten moest. Lang zamerhand kwam het boekje gereed, en nadat het eene week het licht zag, vernam ik van den zegen, dien het reeds gesticht had. die weldra zich verder verbreidde. Het kostte mij geen minuut, die ik op andere wijze nuttig had kunnen gebruiken. Kleine droppels water. kleine korrels zand, Vormen d'Oceanen en het vaste land. John Bradford zegt: „Ik reken het uur verloren, waarin ik door mijn pen of door mijn tong niet iets goeds verricht heb", en Seneca leert, dat de tijd de eenige schat is, waarbij gierigheid een deugd kan genoemd worden. Wanneer ik al de vijf minuten tot nuttig studeeren had kunnen gebruiken, waarvan ik door langdradige menschen ben beroofd, of die ik door anderen verloren heb die op vergaderingen niet tijdig verschenen, ik zou heden meer zijn dan ik ben, meer weten dan ik weet. Verspilt nooit vijf minuten van uw eigen tijd en ontrooft ze niet aan anderen door het wachten op u. Vijf minuten 's morgens en vijf minuten 's avonds kunnen u in twee. drie jaren tot kennis eener vreemde taal brengen. Verloren geld kan terug gevonden, verloren vermogen herwonnen, ge zondheid door geneesmiddelen en voorzichtig heid herkregen worden, maar verspilde tijd keert nimmer weder. Minuten zijn kostbaarder dan juweelen, het geheele leven bestaat uit oogenblikken. Zij vormen den diamanten drempel tot wijsheid en bekwaamheid niet alleen voor dit leven, maar zij zijn ook de ladder naar boven. Maar ik moet eindigen voordat de hamer des voorzitters mij beschuldigt den bepaalden tijd overschreden te hebben. Mijne vrienden, acht vijf minuten nooit gering; niemand heeft vijf minuten noodig om eene goede daad te verrichten; en eiken dag een goede daad ver richt, verzekert u een eervol en nuttig leven op aarde en is van beteekenis voor de eeuwig heid". V. L.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1915 | | pagina 2