VOOR ZANDVOORT ENAERDENHOUT No. 45 ZONDAG 14 MAART 1915 3de Jaargang. Een Vraag en zijn Antwoord. DE ZONDAGSBODE VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG Abonnementsprijs Per Jaargang voor Zandvoort 1.50 r buiten (franco) 2.50 Afzonderlijke nummers0C5 REDACTIE: G. POSTHUMUS MEYJES - Zandvoort. Jhr. Dr. M. F. van LENNEP - Aerdenhout. Adres voor de Administratie P SAAF, Burgemeester Engelbertsstr. C-13 Zandvoort - Tei.efoon No. 27 Advertentiën 1—5 regels0.55 Elke regel meer0.10 Dienstaanbiedingen 1—5 regels 0.35 Elke regel meer,0 06 Bij abonnement extra korting Zondag 14 Maart 1915, Ned. Herv. Gem., v.m. 10 uur: Ds. J. M. CONRAD1, ëm. pred. te Haarlem. Wat is waarheid JOH. 18 38 Ik ben de waarheid. JOH. 14 6 Die uit de waarheid is. hoort mijne stem. JOH 18 37 Jezus staat voor Pilatus en verzekert dat hij een koning is, en dat hij geboren dit ziet op zijn aardsche geboorte en in de wereld gekomen dit op zijn gezonden zijn door den Vader is, opdat hij der waarheid getuigenis zou geven. Daarop antwoordt de stadhouder: „wat is waarheid Wij kunnen in het hart van Pilatus niet lezen en daarom ook slechts met eenige waarschijnlijkheid gissen in welken zin hij dat „wat is waarheid?'' bedoelde. Vele uitleggers van den ouden tijd hebben daarin de uitdrukking willen lezen van een ernstig zoeken naar de waarheid. Daar hij het antwoord van den Heiland echter niet afwacht, maar zich terstond verwijdert, is deze uitlegging niet waarschijnlijk. Zocht hij waarlijk ernstig naar waaarheid, dan was het nu of nooit de gelegenheid om die te vinden. Maar daartoe doet hij geen moeite. Anderen zien in zijn woord met meer waarschijnlijkheid de belijdenis van den sceptischen werelddienaar, die, zelf de waarheid niet kennende en haar ook niet begeerende te kennen, zich niet kan voorstellen dat zij ergens bestaat of gevonden wordt, en Jezus beklaagt en bespot als een armen dweper, die zutlc een dwaas doel zich heeft voorgesteld; der waarheid getuigenis te geven! Immers met waarheid komt men niet ver, wordt men niet rijk of machtig, in een wereld van zonde en leugen en bedrog en geweld. .Pilatus weet er van mede te spreken. Is het niet veel voordeeliger onwaar, oneerlijk te zijn, om te koopen en zich te laten omkoopen, waar men kan? En gelijk de onreine zich niet kan voorstellen dat ergens reinheid zou bestaan, zoo meent Pilatus ookwaarheid, gerechtigheid, zij worden nergens gevonden. Wat is waarheid? Deze vraag kan nog heden ten dage in verschillenden zin herhaald worden. Daar is de agnosticus, die zich met een ongeloovig schouderophalen afkeert van ieder die meent dat de waarheid gevonden kan wordendaar is de zondaar, die de waarheid niet wil zien, noch dienen, en zich dus spottend over haar uitlaat, als bestond zij nietdaar is eindelijk ook de ernstig zoekende ziel, die naar waarheid dorst en alles zou willen geven om haar te bezitten. Behooren wij tot deze laatsten? Gode zij dank, er is een antwoord. Jezus heeft gezegd „Ik ben de waarheid". (Joh. 14 6). Wij zouden misschien een ander antwoord verwacht hebben, bijv.: „ik breng, ik verkondig de waarheid". Natuurlijk is dit ook waar, wat Jezus betreft, maar zijn woord is hooger en dieper. Hij is de waarheid zelf, de levende openbaring der waarheid, degene die ons God toont, uitlegt, met God vereenigt, het beeld des Vaders. Indien wij dit goed voor oogen houden, zal het ons be waren voor een fout, waarin zoovele christenen vallen, om namelijk de waarheid te gaan vereenzelvigen met de een of andere belijdenis of met een stel geloofsartikelen of een kerkleer of zelfs met den bijbel. Men versta mij wel: ik zeg niet dat de bijbel niet waar is, of de kerkleer of belijdenis of geloofsartikelen geen waarheid kunnen bevattendal zij verre. Ik geloof van ganscher harte in de waarheid van den bijbel, maar de waarheid zelve is toch nog hooger, is toch nog iets anders. Immers, bet kan maar al te licht voorkomen, dat iemand den ganschen bijbel en de leer zijner kerk als waarheid gelooft en erkent en toch nog niet, naar het woord van Jezus, „uit de waarheid", een dienaar, een kind der waarheid, een discipel des Heeren is. Zuiver in de leer te zijn is goed, maar dit maakt ons nog niet tot een bekeerde, een kind van God. Men kan de waarheid verstandelijk aanhangen, orthodox zijn en op de modernen afgeven en toch zeer verre staan van het konink rijk Gods. Dit is altijd de groote fout van de roomsche kerk geweest, dat zij de kerkleer met de waarheid is gaan vereenzelvigen. En wij moeten, als protestanten, zorgen niet in diezelfde fout te vervallen. Neen, de waarheid, is een zaak des hartenwaarheid is gelijk heiligheid, gerech tigheid. Jezus zeide: „Ik ben de waarheid". -Om dus de waar heid te bezitten, moeten wij tot hem gaan, hem aannemen, in hem gelooven', ons door hem laten vernieuwen, bekeeren. De wedergeborene ziet, heeft de waarheid, omdat hij Jezus heeft. De niet wedergeborene heeft de waarheid niet, al kende hij ook den ganschen bijbel van buiten en al streed hij voor de zuiverheid van de leer zijner kerk. Dit is een hoogst ernstige en heerlijke zaak. Die in Jezus ingeplant is, als de rank in den wijnstok, leeft uit zijn leven, en ontvangt van hem kracht tot waarheid, dat is tot heiligheid. „Die uit de waarheid is, hoort mijne stem", heeft Jezus nog tot Pilatus gezegd. Dat is, hij, wiens hart werkelijk naar waarheid, heiligheid, gerechtigheid uitgaat, komt tot Jezus, omdat hij in dien Heiland de vervulling van zijn begeerte erkent. Jezus toont hem de verdorvenheid van zijn hart, Jezus verzekert hem de vergeving van zijn zonden, Jezus schenkt hem kracht tot waarheid en heiligheid. Die dorst heeft, kome tot hem en drinke 1 Tot Jezus, altijd weer tot hem! v. L. W. GERTENBACH - Van Ostadestraat 13 - Telef. 145. Depót van de STOOMVERVER1J en CHEMISCHE WASSCHERIJ LOTTGERING, Groote Houtstraat 5a, Haarlem - Telef. 1561 en 771. Stoomt on verft alle soorten Dames- en Heeren-Gardernbe vlup en onberispelijk, a*- Speciale inrichting vcor het stoomen van Dekens, Bedden en Matrassen. -*a

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1915 | | pagina 1