VOOR ZANDVOORT EN AERDENHOUT No. 46 ZONDAG 21 MAART 1915 3de Jaargang Onvervulde Wenschen. ff 1< DE ZONDAGSBODE VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG Abonnementsprijs Per Jaargang voor Zandvoort 1.50 buiten (franco) 2.50 Afzonderlijke nummers0 05 REDACTIE: G. POSTHUMUS MEYJES - Zandvoort. Jlir. Dr. M. F. van LENNEP - Aerdenhout. Adres voor de Administratie P SAAF, Burgemeester Engelbertsstr. 0-13 Zandvoort - Telefoon No. 27 Advertentiën 1—5 regels 0.55 Elke regel meer0.10 Dienstaanbiedingen 1—5 regels 0.35 Elke regel meer.0 06 Bij abonnement extra korting Zondag 21 Maart 1915, Ned. Herv. Gem., v.m. 10 uur: Dr. L. HELDRING, pred. te Amsterdam. Doch dit alles baat mij niet, zoo langen tijd als ik den Jood Mordechai zie zitten in de poort des konings. Esther 5 13 Ons tekstwoord is genomen uit dat boek, dat door som mige joodsche rabbijnen, samenstellers van den kanon des Ouden Testaments, een plaats in dien kanon onwaardig gekeurd werd, omdat de naam van God er nergens in voorkomt, door anderen daarentegen met recht verdedigd, omdat die naam er op elke bladzijde tusschen de regels te lezen staat. Immers het geheele boek is één doorloopend getuigenis van Gods leiding, Gods Voorzienigheid. De booze Haman, de vijand der Joden, is door den koning met gunstbewijzen overladen eer en heerlijkheid zijn over vloedig zijn deel. Maar als hij al die heerlijkheid en groot heid voor zijn vrienden en zijn huisvrouw opsomt, is de eindconclusie, waartoe hij komt „doch dit alles baat mij niet, zoo langen tijd als ik den Jood Mordechai zie zitten in de poort des konings."Die Jood was hem een doorn in het oog, die Jood, dien hij haatte omdat hij zich niet voor hem nederboog. Hij zou niet rusten totdat hij dien Jood uit den weg had geruimd en het zien van dien Jood vergalde hem al het genot dat hij anders uit zijn hooge positie en de gunst van den koning had kunnen putten. Gaat het niet nog dikwijls zoo Eén onvervulde wensch kan al de andere vervulde wenschen ongenietbaar maken, doen vergeten, het genot er van vergallen. Soms is die onvervulde wensch een dwaze, zondige, slechts getuigende van nooit te verzadigen geld- of eer- of genotzucht. Daar is een mensch, die een groot vermogen verzameld heeftde wereld benijdt hem, maar hij zegt„wat baat mij dit alles, zoolang er anderen zijn, die rijker zijn dan ik." Daar is een mensch die een prachtige positie zich heeft veroverd de wereld benijdt hem, maar hij zegt„wat baat mij dit alles, zoolang ik het hoogste niet heb ver kregen, de hoogste sport op de maatschappelijke ladder niet heb beklommen Zie, dit is dwaas en zondig. En de straf die die zonde zelve medebrengt bestaat hierin, dat de mensch die zoo denkt, nooit eenig genot van het verkregene kan smaken. Het verlangen naar het nooit bereikte belet hem te ge nieten van datgene wat God hem schonk en in ontevreden heid en ondankbaarheid leeft en sterft hij. Soms echter kan dat stil gedachte en stil uitgesprokene „wat baat mij dit alles 7" een diep weemoedige, voor de wereld misschien verborgene droeve werkelijkheid openbaren. Menig rijke, door velen benijd en met wangunst aan gezien, moet bij zich zeiven zeggen „wat baat mij dit alles, zoolang de verborgen kwaal, waaraan ik lijd, mij alle levens genot ontzegt Menig hooggeplaatste, door de wereld voor een gunste ling der fortuin aangezien, zucht bij zich zeiven „wat baat mij dit, zoolang er geen vrede in mijn huis woont, mijn eigen kind mij het hart breekt O hoe menig bitter, voor de wereld soms onzichtbaar kruis, werpt zijn zwarte schaduw over het leven en neemt er al den zonneschijn uit wegWat doet de christen daarmede Hij wil niet morren, niet er tegen vechten, niet trachten het af te werpen hij brengt het tot God. Paulus had een scherpen doorn in het vleesch, die hem pijn deed, hem belemmerde in zijn arbeid voor den Heer. hem veel levensgenot en werkgenot wegnam. Hij gaat er mede naar God hij bidt herhaaldelijk „Heer, neem dien doorn weg En de Heer verhoort, maar op andere wijze. De doorn wordt niet weggenomen, maar de genade wordt zóó vermenigvuldigd, dat Paulus aan die genade volkomen genoeg heeft, en in den doorn leert roemen. Gods kracht wordt in zijn zwakheid volbracht en wel verre dat de doorn voortaan hem belemmert in zijn arbeid voor den Heer, wordt die arbeid door de beproeving, door het lijden, zóó gedragen, zóó aanvaard, des te gezegender. Wanneer en in welken zin mag de christen dit woord van Haman „dit alles baat mij niet, zoolang overnemen Wanneer God hem zegent met voorspoed in zijn zaken, zijn gezondheid, zijn gezin, dat hij dan tot zich zeiven zegge „dit alles baat mij nog niet, zoolang ik voor dien zegen niet dankbaar ben, zoolang die zegen mij niet tot den Heer gebracht heeft, zoolang mijn hart onbekeerd en onweder geboren is, zoolang ik den strijd nog niet heb aangebonden tegen de zonde, zoolang ik Jezus Christus nog niet ken als mijn Heiland, zoolang ik niet geleerd heb alle aardsche goederen en winsten als niets te achten tegenover de paarl van groote waarde." En wanneer God hem zegent met tegenspoed, met teleurstelling, met ziekte want ook dat alles is zegen dat hij dan zegge„dit alles baat mij nog niet, zoolang dat lijden niet de vrucht heeft voortgebracht, die God wil dat het zal voortbrengen, zoolang ik de lessen niet heb geleerd die de Heer mij wilde leeren, zoolang ik niet dichter tot Hem ben gekomen en dan zelfs voor het lijden heb leeren danken. Lijden kan soms te vergeefs geleden zijn, wanneer de ziel zich verhardt en verbitterd wordt. Bewaar mij daarvoor o Heer!' Die zóó denkt, die zóó bidt, hem wordt alles ten eeuwi gen bate. v. L. W. GERTENBACH - Van Ostadestraat 13 - Telef. 145. Depót van de STOOM VERVERIJ en CHEMISCHE WASSCHERIJ J. LOTTGERING, Groote Houtstraat 5a, Haarlem - Telef. 1561 en 771 Stoomt en verft alle soorten Dames- en Heercn-Gariierobe vlug en onber'speljjk. a*- Speciale inrichting voor het stoomen van Dekens, Bedden en Matrassen.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1915 | | pagina 1