VOOR ZANDVOORT ENAERDENHOUT No. 49 ZONDAG 11 APRIL 1915 3de Jaargang BERICHT. Een groot gevaar. DE ZONDAGSBODE VERSCHIJNT EL KEN ZATERDAG Abonnementsprijs Per Jaargang voor Zandvoort 1.50 buiten (franco) 2.50 Afzonderlijke nummers 0.05 REDACTIE: G. POSTHUMUS MEYJES - Zandvoort. Jhr. Dr. M. F. van LENNEP - Aerdenhout. Adres voor de Administratie P. SAAF, Burgemeester Engelbertsstr. 9-13 Zandvoort - Telefoon No. 27 - Advertentiën 1—5 regels0 55 Elke regel meer0.10 Dienstaanbiedingen 1—5 regels 0.35 Elke regel meer006 Bij abonnement extra korting Met het begin van den nieuwen jaargang op 1 Mei, treden tot de redactie toe: Ds.J. A. van Leeuwen, predikant te Bloemendaal en Mejuffrouw C. Bienfait te Aerdenhout. Deze laatste heeft, gelijk den meesten lezers bekend zal zijn, reeds sedert het eerste nummer van ons blad, wekelijks haar zeer gewaardeerde medewerking onder de letters C. B. ons verleend. De Zondagsbode zal dan voortaan den naam dragen van „De Zondagsbode voor Zandvoort, Aerdenhout, Bloemendaal en Overveen". De drie predikanten-redacteuren zullen beurtelings het hoofdartikel schrijven, terwijl Ds. Posthumus Meyjes. als voorheen de mededeelingen uit Zandvoort, en Ds. van Lennep het feuilleton en de zendings rubriek voor zijn rekening neemt. Mej. Bienfait schrijft weder „Voor eiken dag" en „Allerlei". Ook de vragenbus blijft voortbestaan; ieder der drie predikanten houdt zich voor vragen aanbevolen. Ds. j. A. van Leeuwen hoopt alle mededeelingen en aankondigingen voor Bloemendaal te geven en wacht die gaarne tijdig elke week in. Bovendien wenschen wg nog een nieuwe rubriek te openen, onder den naam „Leestafel", waarin boeken, die ter recensie aan ons blad worden toegezonden, zullen worden aangekondigd en besproken Ten einde meer ruimte voor deze nieuwe rubrieken te winnen, is het ons voornemen zoo vaak dit noodig mocht zijn, nog twee bladzijden aan den Zondagsbode toe te voegen. Dit zal echter slechts mogelijk wezen, indien het aantal abonnementen klimt, daar de drukkosten in dat geval aanmerkelijk worden verhoogd. De abonnementsprijs wordt nu voor Bloemendaal en Overveen, evenals voor Zandvoort en Aerdenhout, 1.50 per jaar; voor andere plaatsen 2.50. DE REDACTIE. Zondag 11 April 1915, Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur: Ds. P. E. BARBAS, pred. te Haarlem. (Doopsbediening). En Jezus zeide: Ziet toe en wacht u van de gierigheid; want het is niet in den overvloed gelegen, dat iemand leeft uit zijn goederen. Lukas 12 15. Om den zin goed te verstaan, moeten wij eerst de ver taling verbeteren. Er staat eigenlijk„Ziet toe en wacht u voor alle hebzucht, want al heeft iemand overvloed, hij heeft toch het leven niet uit zijn goederen De gierig heid waartegen Jezus waarschuwt, is niet die ondeugd, welke bij ons gewoonlijk met dien naam wordt aangeduid een onzinnig sparen en schrapen, en zichzelven nauwelijks het noodige gunnenneen het is liefde tot het geld, de begeerte, de zucht om te hebben, steeds meer te hebben. Komt het eerste, wat wij gierigheid noemen, betrekkelijk zelden voor, ten minste in die overdreven mate, het tweede is helaas, zoo algemeen, dat een bekend roomsch geeste lijke eens zeide in zijn lange loopbaan van biechtvader nog nooit een biechteling te hebben aangetroffen, die er zich van beschuldigde. Dit klinkt paradoxaal, maar het komt omdat die algemeene ondeugd in ons arglistig hart maar al te gemakkelijk vergoelijkt, ja met den naam van deugd gesierd wordt. Die liefde tot het geld, die heb zucht is toch een groot gevaar Waarom? De Heiland zegt het ons in de gelijkenis die op deze woorden volgt: Zij maakt ons in de oogen van God, den heiligen God, den kenner der harten tot een dwaas, terwijl wij misschien meenen o zoo voorzichtig en zoo wijs en zoo verstandig te zijn, en de wereld dit ook van ons zegt. Welke was de dwaasheid van den rijken man uit de gelijkenis? Zij was tweeledig: ten eerste, dat hij meende zijn leven in zijn macht te hebben en lange jaren te kun nen vroolijk zijn en genieten van zijn goederen, terwijl zijn ziel in dienzelfden nacht van hem afgeëischt wordt, en ten tweede en deze dwaasheid is veel ernstiger dat hij, hoewel rijk naar de wereld, niet rijk was in God, zoo dat hij meende het leven te hebben uit zijn goederen, en daaraan genoeg te hebben. Daarom zegt de Heiland in onzen tekst„al heeft iemand overvloed, hij heeft toch het leven niet uit zijn goederen", noch het leven des lichaams zijt gij één enkel oogenblik van dat leven zeker? noch bovenal dat der ziel, dat gansch andere goederen noodig heeft om van te leven. Deze waarschuwing geldt niet slechts voor de rijken naar de wereld, hoewel dezen haar wel bijzonder ter harte mogen nemen; immers rijkdom brengt maar al te vaak hebzucht, liefde tot den rijkdom mede en als gevolg daar van een willen houden van dat geld, een niet kunnen af staan en geven van het zijne, een afschuwelijke zaak, die door den apostel afgoderij genoemd wordt. Ik zeide straks, dat gierigheid in den zin van overdreven, ziekelijke schraap zucht niet zoo heel vaak voorkomt; deze hebzucht, het niet willen en kunnen „geven" komt helaas, ontzaglijk veel voor, juist bij rijken. Hoe weinigen zijn waarlijk mild en overvloedig in het gevenEn deze zonde vindt men evengoed bij kerkgaande, belijdende christenen als bij die genen welke men gewoonlijk wereldsche menschen noemt. Deze waarschuwing, zeide ik, geldt niet slechts voor W. GERTENBACH - Van Ostadestraat 13 - Telef. 145. Depót van de STOOMVERVERIJ en CHEMISCHE WASSCHERIJ J. LOTTGERING, Groote Houtstraat 5a, Haarlem - Telef. 1561 en 771. Stoomt en verft alle soorten Dames- en Heeren-Garderobe vlug en onberispelijk. Speciale inrichting voor het stoomen van Dekens, Bedden en Matrassen. -sug

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1915 | | pagina 1