De beste aanbeveling van Zondagsrust isZondagsrust Mededeeiingen. Uit de Gemeente. FEUILLETON. zaaiwerk. Bezorgdheid is wanhoopswerk, omdat 't uitstrooit in den wind, zonder dat de bodem er is van stil vertrouwen. Ziet ge nu, waarom Jezus zegt: zijt niet bezorgd? Wie bezorgd is, is dat altijd over „morgen". Vertrouwt dus God niet. Wie bezorgd is voor morgen, verliest het heden. Bevende en vreezende, gaat schuil de heerlijkheid en genade van wat hij nü heeft en bezit. Zoo heeft menigeen niets gezien van de voorrechten, niets genoten van de liefde, niets gehoord van de roepstemmen, óók in het „kwaad" tot ons komende. En de bezorgdheid zaaiende op den akker zijns levens,heeft hij altijd leege schuren, is zelve ledige schoof. In den strijd des daags, en de stilte van den nachtin de binnenkamer en den arbeid weten wij van zorgen en kwaad, lederen dag genoeg. Maar wij weten oók van God, die wie op Hem leunen durft, niet laat omkomen. O menschenkind, leer van Christus, vooral in dezen tijd vol kwaad, dat ge wezen moet en kuntde naar boven ziende. Dus niet bezorgde voor morgen. BI. J. A. v. L. Zandvoort. Bekendmaking. Door Heeren Kerkvoogden wordt aan de alhier vertoevende Badgasten medegedeeld dat bij den Koster, bij vooruitbetaling, seizoenkaarten verkrijgbaar zijn, geldig voor een zitplaats in de Ned. Hervormde Kerk, tegen den prijs van f2.50 per plaats. Deze kaarten, welke niet persoonlijk zijn, zijn tot ultimo September geldig. Tevens wordt aan de houders(sters) van zitplaatsen in de Ned. Hervormde Kerk alhier medegedeeld „Wanneer de plaats bij den aanvang der godsdienstoefening niet in gebruik is genomen, kan daarover door of ten behoeve van anderen worden beschikt". 7 Juni 1915. De Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. van Zandvoort. Zuster Bronders en Mej. Koning houden eiken Woensdag avond om 8 uur in „Ons Huis" (Dorpsplein) een gezellige bijeenkomst, waar tijdelijk alhier vertoevende jonge meisjes hartelijk zijn uitgenoodigd. Correspondentie. Aan Mej. M. te Haarlem. Anonyme brieven gaan bij mij dadelijk in de prullenmand. De godsdienstleerares, Mej. Bienfait, kan Maandag 14Juni geen spreekuur houden, daar zij dan op een vergadering van den meisjesbond te Haarlem moet spreken. Voor het Steuncomité kwam van het personeel E. S. M. f 12.52 in. Burgerlijke Stand van Zandvoort. 4—11 Juni 1915. OndertrouwdE. van Duivenboden en E. Bol. Getrouwd: J. Wingender en J. Kuik. J. O. Kuik en A. Wingender. H. H. Dalman en F. Nolen. Geboren: Jan, zoon van M. Kuiper en M. A. Hoff. Engeltje, dochter van A. Koper en E. Keur. Catharina Maria, dochter van G. Kramer en G. Stam. Jan, zoon van Jan Zwemmer en M. Schaap. Burgerlijke Stand van Bloemendaal. Geboren Dochter van Ch. E. Broekman en C. Ynzonides Zoon van Ch. de Zwaan en J. de Gans. Dochter van J. E. Dalman en D. Jansen. Ondertrouwd: W. J. Hessels en C. J. Beijerbergen van Henegouwen. Getrouwd: F. Aronstein en A. G. M. Asser. Overleden: T. Bijleveld 29 j. A J. E. Koopman 75 j. S. Abraham 46 j. Zandvoort. Namen der gedoopte kinderen op Zondag 6 Juni 1915. Adrienne Catherine, dochter van Adriaan Nicolaas Honig en Catharina Hermana Coninck Westenberg. Jan Thomas, zoon van Jacobus Anthony Steen en Albertje Meester. Jan Willem, zoon van Jacobus Anthony Steen en Albertje Meester. Leuntje, dochter van Cornelis Paap en Aaltje Paap. Maartje, dochter van Jan Koper en Neeltje Schuiten. Cornelia, dochter van Cornelis Molenaar en Jannetje Paap. Leonor de Cisneros. IV Nadat allen op de voor hen bestemde plaatsen gezeten zijn, houdt een der geestelijken een prediking ter verheerlijking van de inquisitie; dan worden de verschillende vonnissen voor gelezen, waarna van allen, ook van het volk dat in grooten getale om het schavot aanwezig is, een plechtige eed wordt afgenomen, dat zij de roomsche leer en de inquisitie steeds zullen verdedigen. De boetelingen ontvangen nu de absolutie echter niet van de hun opgelegde, vaak zeer zware straf en worden naar de gevangenis teruggevoerd, terwijl de ter dood veroordeelden aan den overheidspersoon die de wereldlijke macht vertegenwoordigt, worden overgeleverd. Men weet dat de kerk zoogenaamd, geen bloed vergiet, ja aan bloedvergieten een afschuw heeft; vandaar dat de inquisitie, als geestelijke rechtbank nadat zij de ketters had ter dood veroordeeld, tot de afschuwelijke komedie de toevlucht moest nemen van hen aan de wereldlijke macht over te leveren, die hen ter dood zou brengen. De kerk had dan immers geen schuld aar. hun dood! Ja, de inquisiteuren verzochten daarbij nog dringend aan die wereld lijke macht „om de veroordeelden met groote barmhartigheid te behandelen, geen been van hen te breken en hun bloed niette vergieten". Bittere en lage spotternij, wanneer men hen overgeeft om verbrand te worden! Dan, het wordt tijd dat wij, na deze uitwei ding, tot Leonor de Cisneros en haren echtge noot Antonio de Herrezuelo terugkeeren. Wij verlieten hen toen zij hun akelige gevangenis binnentraden; wij zien hen weder op het auto de fe aan het einde van hun donkeren lijdensweg. Een jaar was nauwelijks sedert hun gevangen neming verloopen en reeds werden toebereid selen gemaakt tot het plechtige auto de fe waarop zij moesten verschijnen. Dit had plaats op Zondag 21 Mei 1559, Triniteitsdag, op de Plaza Mayor te Valladolid. Op genoemd plein werd een groot schavot, in den vorm van een grieksche Y opgericht. Het stond aan de eene zijde tegenover het stadhuis, aan de andere tegenover hetFrancis- kaner klooster. Ronde banken waren voor de veroordeelden bestemd, terwijl er verder twee spreekgestoelten op geplaatst waren, een voor den prediker en een voor het voorlezen van de vonnissen. Een lager driehoekig platform diende voor de beambten der inquisitie; in het stad huis achter de geopende vensters waren zit plaatsen gereed gemaakt voor het hof en de aanzienlijken, terwijl nog meer dan tweehonderd tribunes voor het publiek waren opgericht, dat in grooten getale verwacht werd en ook ver scheen; de zitplaatsen werden reeds te midder nacht ingenomen en duur betaald. Zij die op de tribunes geen plaats meer konden vinden, klommen op de daken en in de vensterbanken, waar zij zich, naarmate de dag vorderde en de zomerhitte heviger werd, met doeken en tenten tegen dien brand trachtten te beschutten. Het schavot werd reeds sedert den vorigen dag door soldaten bewaakt daar men vreesde dat de vrienden van Dr. Agustin de Cazalla,, een der Lutheranen, gelijk wij vroeger zagen, het in brand zouden steken. Geheel Castilië scheen, ter eere van de plechtigheid, naar Val ladolid verhuisd Zeervelen konden geen onder komen vinden en sliepen in het open veld. „Het scheen een algemeene wereldvergadering, een voorbeeld van het laatste oordeel", aldus een geschiedschrijver van dien tijd. Velen zagen van het auto zelf niets hoegenaamd, doch kon den zich ten minste verlustigen in den aanblik van zoo veel volk en van de schoone en rijk uitgedoste dames aan de vensters. Meer dan tweeduizend menschen bleven den geheelen nacht op de Plaza wachten. En dat alles om onschuldige broeders en zusters, ja wat meer is, vrome, heilige kinderen Gods te zien vonnissen en sterven! Wordt vervolgdM. F. v. L.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1915 | | pagina 2