Zandvoort, Aerdenhout, Bloemendaal en Overveen No. 18 ZONDAG 29 Augustus 1915 4de Jaargang Predikbeurten. Onbillijke toorn. DE ZONDAGSBODE VOOR VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Per Jaargang voor Zandvoort en Bloemendaal 1.50 elders (franco) 2.50 Afzonderlijke nummers0.05 R E D A C T I E G POSTHUMUS MEYJES - Zandvoort Jhr. Dr. M. F. VAN LENNEP - Aerdenhout J. A. VAN LEEUWEN - Bloemendaal Mej. C. BIENFA1T - Aerdenhout Adres voor de Administratie: P. SAAF - Zandvoort - Telefoon No. 27 PRIJS DER ADVERTENT1ËN 1—5 regelsƒ0.55 Elke regel meer0.10 Dienstaanbiedingen, 1 5 regels 0.35 Elke regel meer0.06 Bij abonnement extra korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Ned. Herv. Gem. Zondag 29 Augustus 1915. Zandvoort, v.m. 10 uur: Ds. G. POSTHUMUS MEYJES. Bloemendaal, v. m. 10 uur: Ds. J. A. VAN LEEUWEN. Is uw toorn billijk ontstoken? Jona 44, 9. Jona treedt hier in dit vierde hoofdstuk in een uiterst droevig daglicht. Wij kennen zijn geschiedenis. Na eerst het bevel des Heeren om aan Ninevé het oordeel aan te zeggen, te zijn ontvloden, keert hij na zijn wonderbare uit redding uit de golven der zee, op zijn schreden terug en verkondigt der groote heidensche stad, dat zij om haar zonden na veertig dagen zal worden omgekeerd. En, wat bijkans ongelooflijk scheen, geschiedde. De mannen van Ninevé geloofden aan God en verootmoedigden zich met vasten en berouw, waarbij de Koning zelf het voorbeeld gaf. En God zag hunne werken, dat zij zich bekeerden van hun boozen weg, en het berouwde God over het kwaad dat Hij gesproken had hun te zullen doen, en Hij deed het niet. Hierover nu is Jona ten zeerste ontstemd. Merkwaardig, en droevig tevens, hij verwijt aan God wij zouden het bijna niet gelooven als bet er niet zoo duidelijk stond diens barmhartigheid en genade „Ik wist het wel dat Gij lankmoedig zijt en groot van goedertierenheid, daarom kwam ik het voor, vluchtende naar T arsis". Hij wist wel, dat God zijn bedreiging toch niet zou uitvoeren, waarom moest dat oordeel dan worden aangekondigd En de Heer zeide Is uw toorn billijk ontstoken Jona meent van ja, gaat gemelijk de stad uit en maakt zich een soort van hut of tent van bladeren, waaronder hij gaat zitten om te zien wat er met de stad zal gebeuren. Wie weet, misschien mocht God nog weder eens berouw hebben van zijn genade en de stad to'cb verderven. Welk een triomf zou dit zijn voor den profeet Helaas ja, want wat is eigenlijk de diepste grond van Jonas toorn? Waarom is hij boos op God? Ach, de bron is gelegen in zijn hoogmoed, in zijn zelfzucht, in zijn eigenliefde. Die eigenliefde is gekwetst. God heeft het woord dat Jona gepredikt heeft, niet doen uitkomen en hem dus als profeet niet geëerd. In stede van zich hartelijk te ver blijden dat die groote stad gespaard bleef, is hij boos, omdat, naar zijn meening, zijn aanzien als profeet door deze geheel onvoorziene uitkomst der geschiedenis zal dalen. Is uw toorn billijk ontstoken Wij zouden zeggen indien iemand reden had om niet toornig, maar dankbaar te zijn, dan was het Jona. Om van zijn wonderbare redding nu niet eens te spreken, was ooit de stem van een profeet, die tot boete en bekeering aanspoorde, met zoo heerlijken uitslag bekroond als de zijne Een groote heidensche stad, die zich verootmoedigt met berouw en tot God zich be keert Voorwaar, het is voor iederen profeet en zendeling om te watertanden. Maar aan dien heerlijken uitslag denkt Jona op dit oogenblik niet. Zijn hart is vervuld met wrevel. Een droevig bewijs, dat hem het meest noodige voor den profeet en evangeliedienaar ontbrak de liefde, de liefde tot de zielen. Men kan profeet, men kan evangeliedienaar zijn en de boodschappen Gods misschien getrouw overbrengen, zon der waarlijk bekeerd, wedergeboren te zijn men kan dit doen met een koud hart, dat enkel en alleen vervuld is met de gedachte aan het eigen ik, eigen eer, zelfbehagen. Zoo was Jona. En als straks de wonderboom, dien God Jona had toe- beschikt en in welks schaduw hij zich zeer had verheugd, verdort, en hij onder de brandende stralen der zon bij kans amechtig wordt, vermeerdert nog zijn wrevel en zegt hij „het is mij beter te sterven dan te leven". En weder komt de vriendelijke stem des Heeren „is uw toorn bill ijk ontstoken over den wonderboom?" En het antwoord van Jona is: „Billijk is mijn toorn ontstoken, ter dood toe". Dwaze, zondige Jona Ja, zoo spreken wij en terecht. Maar, is het geslacht der Jonas uitgestorven? Zijn wij zelfmisschien nooitzulkeenjonageweest? Ach, hoe menigmaal treft men ze aan, menschen die boos zijn, wrevelig, uit Kun Humeur, ja diep verontwaar digd, omdat de dingen in de wereld, of in hun huis of in hun zaak of met hun gezin of met hun eigen persoon niet precies gaan zooals zij het hebben gewenscbt. De diepste grond van die boosheid is altijd weer het eigen ik, de hoogmoed, het zelfbehagen. En op wien zijn zij eigenlijk vertoornd Zij beschuldigen de omstandigheden, de men schen, hun naaste omgeving, ja, wat niet al, maar in den diepsten grond beschuldigen zij God. Hij heeft het gedaan, en zij gevoelen zich schromelijk door God verongelijkt. God had hen heel anders, heel wat beter moeten behandelen. Indien God zóó doet, krijgt hij zijn afscheid. Dwaze, zondige menschen Wat vergeten zij Dat zij God nooit hebben gediend. Waarom moest God hen dienen? Met welk recht eischen zij dat van Hem? Ware christenen zullen nooit zoo spreken of denken of, indien zij het mis schien eens, overstelpt door tegenspoed en smart en teleurstelling, gedaan hebben, zij zullen het met bitter berouw beweenen. Neen, zóó spreken altijd die menschen, die God hun geheele leven links hebben laten liggen en tegelijk van God verwachten dat Hij gereed zal staan hen W. GERTENBACH - Van Ostadestraat 13 - Telef. 145 Depót van de STOOMVERVER1J en CHEMISCHE WASSCHERIJ J. LOTTGERING, Groote Houtstraat 5a, Haarlem - Telef. 1561 en 771. Stoomt en verft alle soorten Dames- en Heeren-Garderobe ving en onberispelijk, a*- Speciale inrichting voor het stoomen van Dekens. Bedden en Matrassen, -ma

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1915 | | pagina 1