Voor eiken dag. Mededeelingen. Bij de eerstvolgende strandverpachting worde de bepaling gemaakt, dat de gelegenheid tot baden des Zondags v m. tusschen 9 en 12 uur gesloten is FEUILLETON. Gods genadewerking vastknoopen. Een landman kan het zaad niet laten groeien en vruchten voortbrengen. De was dom is alléén uit God. Maar dat verhindert dien landman niet om den grond goed te bewerken, het onkruid uit te roeien, diepe voren te trekken in de aarde, den bodem te bevochtigen en de vogelen des hemels weg te jagen, die t uitgestrooide zaad zoeken weg te nemen. Zoo kan ook een geloovige bij den naar geloof zoekenden onge- loovige allerlei schadelijke dingen bestrijden en heilzame dingen aankweeken. Hij kan, door woord en daad, den harden korst van het dorre zieleleven omploegen, de door nen en distelen wegruimen, de steenen des aanstoots ver wijderen en het in geloof uitgestrooide zaad beveiligen tegen allerlei schadelijke invloeden Is dit alles verwerpelijk O, de eeuwigheid zal het een maal openbaren, hoe het uitleven van hetgeen wij per soonlijk bezaten, het laten uitschijnen van ons licht, het stil en rustig ontplooien van ons eigen gemeenschapsleven met God, al bracht het niemand direct tot het geloof, er toch wel indirect toe heeft bijgedragen dat de zoekende broeder tot het besluit kwam én tot de uitvoering van dat besluit „Ik zal opstaan en tot den Vader gaan P. M. Verzameld door C. B. Redeneer over de liefde, denk over haar na, tracht haar te vatten in een afgetrokken begrip, gij leert ze niet kennen heb lief, offer uzelven, en gij gaat de blijd schap en de zaligheid der liefde verstaan. Prof. Pont. De grootste macht in de wereld is invloed de grootste beweegkracht is liefde. E. Een koning is wie kan. Carlyle. Onze lieve Heer God gaat wel dikwijls onder de ge slachten der booze menschen rond, zoo zacht alsof Hij ging op wollen zolen, maar dat duurt slechts zoo lang, totdat al zijn donderslagen in eens losbarsten, want de verharde harten schenkt Hij niets. Luther. Ik ben een deel van allen met wie ik in aanraking ben gekomen. Tennyson. Talent wordt gevormd in de eenzaamheid, karakter te midden van de stormen des levens. Goethe. Nooit heeft er een mensch geleefd die ons altijd van het noodige kan voorzien. Emerson. Zandvoort De e.v. Avondmaalsviering is bepaald op Zondag 17 October. Ds. P. M. ontving 1.1. Maandag een Anonym aangeteekend schrijven, blijkens het poststempel uit Barneveld afkomstig, van den volgenden inhoud: „Met f 300.— ter aanwending bij uwen arbeid in des Heeren wijngaard van iemand die zich 's zomers wel eens onder uw gehoor mocht bevinden". Aan deze regelen «as nog toegevoegd „Verzoeke beleefd ontvangst bericht onder advertentie in Amst: Pred Blad." Aan dit verzoek is gevolg gegeven, maar ook in den Zondagsbude zij met groote dankbaarheid van dit geschenk melding gemaakt. Nu kon ik de leden van den Vrouwen- krans meteen gelukkig maken. Hare vereeniging, die mij zóó De Liliputters. „Gullivers reis naar Liliput!" Wie herinnert zich niet dat mooie kinderboek! Ge ziet zeker nog in uw herinnering de plaat, waarop Gulli ver door de dwergen vastgebonden wordt.Zoo lang hij wakker was, hadden de dreumesen hem niets kunnen doenmaar terwijl hij sliep, slopen ze nader en omwikkelden hem met tallooze draden, zoodat hij niet kon opstaan. Precies zoo doen de slechte gewoonten met ons. Het zijn dwergen, die ons boeien, wanneer we niet op onze hoede zijn Zoomin het liegen als het stelen, zoomin de afgunst als de dron kenschap overvallen den mensch plotseling in volle kracht. Neen, klein en ongemerkt sluipen ze naderbij en slingeren zachtjes draad na draad om hem heen. Eensklaps richt hij zich op en merkt, dat hij gekneveld is, dat hij in den slaap overweldigd werd en nu een slaaf der dwergen, der gewoonten wordt. Dan is het meestal te laat. Zoo is het b.v. met de leugen. Men wordt niet op stel en sprong een leugenaar. Als dat zoo plotseling ging. dan zou men het ook licht weer kunnen afwerpen. Neen, het zijn de duizend draden, waardoor men langzamerhand vastgebonden wordt; het duurt vaak heel lang, eer de slaaf klaar is. Men begint met heel kleine onnauwkeurigheden en overdrijvingen. Paul blijft ondanks het strenge verbod bij het naar huis gaan voor de winkels staan. Einde lijk gaat hij verder. Daar komt hij zijn tante tegen, die hem verzoekt in den fruitwinkel wat geld voor haar te wisselen. Wanneer hij nu thuiskomt en moeder hem al met kamerarrest wil straffen, zegt hij„Tante heeft mij opge houden; ik heb een en ander voor haar ge daan". Daar hij nog nooit gelogen heeft, ge looft zijn moeder hem, en hij is in zijn schik, dat hij zoo'n eenvoudige uitvlucht heeft ge vonden. Dezen keer was er tenminste nog waarheid in een volgende maal zal hij misschien al voor den dag komen met iets dat van a tot z gelogen is, b.v.„Ik moest mijnheer nog met het opruimen van de schoolkast helpen". Als iemand hem de voorstelling van Gulliver kon laten zien, zouden hem misschien nog bij tijds de oogen opengaan en zou hij de dwergen aan het werk zien. Evenzoo gaat het met de drankzucht. Niemand begint de drinkersloopbaan met een roes. Lang zaam. o zoo langzaam wordt het drinken en de prikkel van den alkohol hem tot een ge woonte, en op eens bespeurt hij tot zijn ont zetting dat hij slaaf geworden is, dat de zucht naar den drank sterker is geworden dan hij zelf. Fritz Reuter was zooals men weet, uit wanhoop gedurende zijn lange gevangenschap aan den drank geraakt en kon later zijn noodlottige ge woonte niet meer opgeven. Hij heeft zijn slavernij in het volgende gedicht geschilderd. Daarin laat hij de drankzucht optreden; zij zingt: Ik ben 't verderf, ik ben de pest, Ik ben de oude ziekte. Wien 'k eenmaal beet heb, houd ik vast, Ik ben de oude ziekte Zij kiemt zich stevig aan mij vast En grijpt mij als met klauwen. Ja, weer' zich, wie zich weren kan, Zij moet toch van mij hou'en „Kom hier, mijn schat, kom hier, mijn kind, Laat onbevreesd me u naad'ren Er gloeit me een giftig hellevuur In hersenen en aad'ren". Hoe vreeselijk klinkt dat„Ja weer' zich, wie zich weren kan", ja, dat is de hel op aardezich zelf zoo te moeten verachten en toch niet anders te kunnen, omdat de gewoonte onzen wil gekneveld heeft. Nu zult ge misschien vragen: Waarom wordt ons dat verteld? Wij loopen toch geen gevaar dronkaards te worden. Wel, hoe weet ge dat eigenlijk? De dwergen beginnen niet eerst met hun werk, als men volwassen is. Integendeel Zij weten, dat men in de jonge jaren het gemakkelijkst overrompeld wordt. De menschen, die op lateren leeftijd drinkers werden, waren voor het meerendeel reeds in hun jeugd personen, die zich willoos door hun maag en hun tong lieten beheerschen. De smaakzenuwen zijn de plaats, waar het vast binden onverhoeds begint, heel in het klein, eerst met den suikerpot. Dan kan al menig kind zingen „Ja, weer' zich, wie zich weren kan!" We kunnen daarom niet genoeg op onze hoede zijn tegen al deze pogingen om ons te binden, en wanneer we den banketbakkers winkel binnengaan om snoeperij te koopen, moeten we bij tijds tot ons zelf zeggen: O ja, de Liliputters. Vergeet nooit, dat de maag graag de baas zou willen spelen zij zegt„Ik ben de Heer, uw Godgij zult geen andere goden voor mijn aangezicht hebben". Daarom is het goed, haar van tijd tot tijd een beetje te laten vasten en door zich zelf iets lekkers te ont zeggen, waarop ze zich al gespitst heeft, haar eerbied af te dwingen. Probeert maar eens, welk een heerlijk gevoel van kracht over den mensch komt, wanneer hij ook maar een heel kleine overwinning op de maag heeft behaald. (Slot volgt) M. F. v. L. (Uit Foerster's „Karaktervorming").

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1915 | | pagina 2