Vragenbus. Allerlei. Vraag. Hoe zou het toch komen dat, wanneer men het vurig verlangen koestert dichter bij den Heer te leven, men daar soms nog zoo ver van af is Ik zou zoo gaarne den Heer Jezus meer liefhebben en juist dan voel ik mij zijn wederliefde door mijn zonden niet waardig. Antwoord. Deze klacht is onder christenen verre van ongewoon, ja, ik durf zeggen dat elk oprecht christen haar telkens uit en met droefheid den Heer belijdt. En eigenlijk is zij ook zeer natuurlijk en de gemoedstoestand door u aangeduid, is veeleer een oorzaak van blijdschap dan van droefheid. Immers, indien wij den Heer in 't geheel niet liefhadden en ook niet de begeerte koesterden dit te doen, zouden wij waarlijk niet bedroefd zijn omdat wij het nog te weinig doen. Maar juist, naarmate wij vorderen in ge nade, toont de Heilige Geest ons telkens dieper en beter onzen zondigen toestand, zoodat ook die zoogenaamd „kleine" zonden ons gaan benauwen en bedroeven, waarop wij vroeger nauwelijks letten. Het is dan ook altijd gezien, dat de heiligste menschen het diepst schuldbesef hadden. Slechts de volmaakt heilige, Jezus, kon geen schuldbesef hebben. En dat ontbreekt ook in zijn leven, hetgeen wel het sterkste bewijs is voor zijn volstrekte zondeloosheid. Want ware hij de heiligste mensch geweest, maar toch een zondaar gelijk wij, dan zou hij ook het diepste schuld gevoel gehad hebben. Laat het u dus niet benauwen en beangstigen, wanneer de Heilige Geest u uw zonden toont en daarnaast meer en meer een blik gunt in de hei ligheid Gods. Belijd telkens uw zonden, bovenal uw ge brek aan liefde aan den Heer, maar zeg het Hem ook „Heer, ik wensch oprecht en ernstig u beter lief te hebben." En blijf dan niet op uzelf en uw zielstoestand te lang staren, want dal maakt moedeloos en blijf evenmin altijd klagen over dien toestand, want dat is ondankbaarmaar zie liever op den Heer en begin te danken en nog eens te danken dat Hij u liefheeft en blijft liefhebben, niettegen staande uw zonden en dat Hij een goed werk aan u begonnen heeft en dat ook zeker zal voleindigen. Vertrouw op Hem vertrouw uzelf geheel en al aan zijn genade toe en denk veel over zijn liefde en over alles wat Hij voor u deed en over het volbrachte, heerlijk volbrachte werk op Golgotha. Dan zal uw liefde ook, misschien onmerk baar toenemen en uw ziel zal gewend worden te juichen en te danken, inplaats van te klagen. Zeiven blijven wij hier beneden altijd onvolmaakt, maar in Christus zijn wij volmaakt en eens zullen wij het in werkelijkheid zijn. M.F. v. L. Uit de Oude Doos van het Kerkelijk Zandvoort. XLV1. Eerste godsdienstoefening met het orgel.* (Slot.) Weder op den predikstoel gekomen zijnde, verkondigde de Leeraar der gemeente hoe zij vooral God moest loven dat ook allen daartoe reden haddenhoe betamelijk het was in deze feesture een lied ook ter eere van Christus te zingen, die ons Gode met zijn bloed heeft gekocht en ons tot Koningen en Priesters maakt; alzoo werd nu het 1ste gedeelte van het 4e deel gezongen Gez. 50:3 en na het 2de en laatste gedeelte van dit laatste deel, waarin allen de beleefde dankbetuiging voor tegenwoordigheid, mede werking enz. enz. gegeven werd, vereenigden zich aller stemmen, zingende Ps. 983. Met het laatste woord hield het orgel optoen sprak de Leeraar „Amen 1 dat zij zoo ja! Amen!" en daarop liet het orgel aanstonds hooren, als opwekkende inleiding tot het nagebed „Engelenzang" van van Bree, 2de gedeelte. Dat sprak liefelijk en zacht en ernstig tot de ziel en was allen eene goede voorbereiding voor het nagebed. Nazang Gezang 96, waarvan het 2de gedeelte, het gebed, met zachte stemmen en staande werd gezongen. Na den afloop der plegtigheid, werd onzen Leeraar de eer en het genoegen gegeven dat, zoovelen als de pastorie bevatten konde, aan zijne uituoodiging voldeden en het aangeboden ontbijt gebruikten. Des namiddags noch gods dienstoefening, noch concert. Nu mogten allen wederkeeren naar hun huis, prijzende en verheerlijkende God over alles, wat zij gehoord en gezien hadden. De Heer J. P. Schumann, organist van het groote Haarlemsche orgel, heeft het orgel bespeeld en, - als het den grijzen orgelspeler aan lauweren ontbrak, zouden wij hem die gaarne vlechten zijn bespelen van het orgel was allervoortreffelijkst, ver boven onzen lof. De vervaardiger van het speeltuig is de Heer H. Knip- scheer, orgelmaker te Amsterdam. Als het noodig ware, dan zouden wij hem ten sterkste aanbevelenmaar betere aan beveling dan de onze, is zijn werk dat bij het onderzoek door een zeer deskundige, in de hoogste mate geroemd is, als een zeer voortreffelijk gemaakt en zeldzaam welluidend speeltuig. Alzoo de hoogste lof den vervaardiger! Gaarne eindigen wij dit berigt, met de mededeeling, dat de hand der liefde, op den dag waarop het nieuwe Bede huis Gode werd toegewijd (10 July 1849) drie honderd guldens schonk voor het orgel, en de broederlijke hand onlangs nog een gelijke som, opdat het ook aan het oog voldoen zou. Het is dus geschilderd: wit porcelein met goud afgezet, en prijkt met een opschrift nl. „Geschenk". Nog voegen wij hierbij, dat allen, aan wien wij in deze maand het geld moesten aflossen, ons voor den opbouw der kerk, ten vorigen jare, renteloos voorgeschoten, zonder van malkander te weten, die som aan de Kerk hebben geschonken, toen wij in de vorige week het hun aanboden. Deze gemeente heeft zeldzame voorregten bij al den tegenspoed, die haar treftzij mogt en konde toch op den dag van het Orgelfeest „Hallelujah's" zingen, al was zij in het rouwgewaad gekleed. Copie van het handschrift van Ds. Swaluë in de Handelingen van den Kerkeraad van 1849. Verzameld door C. B. RECEPTEN TEGEN „AANVALLEN". In de hoop, dat geen der leden van het geneeskundig toezicht of van de rechterlijke macht of wie anderszins de bevoegdheid heeft, ons zal vervolgen wegens onbevoegde uitoefening der geneeskunst, wenschen wij onzen lezers en lezeressen gratis eenige recepten voor te schrijven in het bijzonder tegen „aanvallen". Tegen een aanval van drift: Ga terstond alleen in de frissche luchtge kunt daar uw gedachten vrij uitspreken zonder iemand te kwetsen. Tegen een aanval van luiheid: Tel een uur lang de tikken uwer huisklok; daarna zult gij blijde zijn weer hard aan het werk te mogen gaan. Tegen een aanval van lichtzinnigheid en dwaasheid Ga naar een gevangenis, spreek met de ongelukkigen, die ge er vindt, en lust tot een en ander zal u vergaan. Tegen een aanval van eergierigheid of hebzuchtBezoek een kerkhof en lees eenige opschriften; ze zullen u het einde van uw aanval leeren. Tegen een aanval van ontevredenheid met uw lot: Zie eens naar blinden, lammen, kreupelenbezoek kranken en zwaarbeproefde!! en gij zult genezen zijn gij zult u schamen over uzelf, dat ge klagen durfdet over uwe geringe weder waardigheden. Tegen een aanval van neerslachtigheid: Denk ernstig na over het goede, dat God u schenkt, let op de bloemen die God de Heer op uwen levensweg strooide en geef ver trouwend uw lot en leven in Zijn hand over. BIJBEL EN ZELFKENNIS. Op zekeren avond kwam tot een zendeling in Zuid-Afrika nog zeer laat een Betschuaan geloopen, met zijn Nieuwe Testament onder den arm. De man was bijna geheel buiten

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1915 | | pagina 4