2e Blad van „De Zondagsbode" van Zondag 12 December 1915 Voor eiken dag. Mededeelingen. vergoten. Ook in óns vaderland is de bodem gedrenkt van het bloed der martelaren. En, blijft het zwaard inderdaad rusten in de scheede, Rome beschikt nog over tal van andere middelen om het streven naar zelfstandigheid te fnuiken. Den tegenstanders van het dogma der Pauselijke onfeilbaarheid, vastgesteld op het Vaticaansche Concilie van 1870, is de mond gesnoerd. Niet minder dan 88 prelaten hadden den moed hun „non placet" te doen hooren. Maar toen met meerder heid van stemmen het besluit was gevallen, zijn die hooggeplaatste geestelijken tot een zedelijken zelfmoord gedwongen, eeniglijk en alleen „ad majorem ecclesiae gloriam", opdat de eenheid der Kerk naar buiten toch vooral zou gehandhaafd blijven. „Er zal eenheid zijn" zegt Rome. Maar die knechtelijke eenheid benijden wij Rome niet! Ze is door-en-door önbijbelsch. In flagranten strijd met het woord van Christus „Gij weet dat de oversten der volken heerschappij voeren over hen en de grooten gebruiken macht over hen doch alzoo zal het onder U niet zijn Van het „niet-heerschappij-voeren", waar van Petrus spreekt (1 Petr. 5:1—3), is de hiërarchieke eenheid der Pauselijke Kerk precies het tégenbeeld. Het Protestantisme is een groot waagstuk. Het komt óp voor persoonlijke vrijheid. Het heeft in zijn vaandel geschreven: „Het is niet geraden iets tegen het geweten te doen". Het handhaaft de individueele verantwoordelijkheid voor God. Het beaamt Augustinus' woord: „Heb God lief en doe dan wat gij wilt". Het bedoelt het aankweken van eigen geestelijk leven en eerbiedigt dus eigen denken en eigen karakter, erkennende „Eén is uw Meester", nl. Christus. De Roomsche Kerk is feitelijk één kolossale „crèche", een kinder-bewaar- plaats. De Protestantsche kerken beschouwen hun leden als geroe penen om, óók in geestelijk opzicht, op eigen beenen te staan. Hier is het ideaalde mondigheid van volwassenen. Nóg eens: het Protestantisme is gevaarlijk. Htt leidt licht tot anarchisme. Het Roomsche systeem schijnt aanbevelingswaardiger. Maar God, die het aangedurfd heeft vrije menschen te scheppen, heeft Zélf de vrijheid met haar gevaren verkozen boven de slavernij met haar bedriegelijke veiligheid. In den dood, den strakken, killen dood, is eenheid. In het leven, het bonte, rijke, zwellende leven, heerscht de grootste verscheidenheid. Roomsch of Protestant? Die vraag is, in verband met ons onder werp, ook zóó te stellen: Wat kiest gij: kerkhofs-eenheid óf levens veelheid? Sneeuw-landschap of zomer-weelde P. M. Verzameld door C. B. Hoe verder de mensch zich nog van de volkomenheid verwijderd weet, des te meer is hij haar nabij. Geert Groote. Sommigen doen hun uiterste best om hun gedachten af te trekken van het verdriet, dat God hun zendt, in de hoop het te kunnen vergetenZij begrijpen niet dat een „vergeten" kruis, een „verloren" kruis, en een „verloren kruis" een verloren „genade" is. Bodley. De kussen der wereld zijn de dood voor het verborgen leven. Manning. Als gij uw naaste gezien hebt, dan hebt gij God kunnen zien. Clemens Alexandrinus. Beoordeel toch niet de sneeuw naar wat ze wordt op onze straten 1 Beoordeel evenmin het Evangelie van Jezus naar wat de kerken en de menschen er van gemaakt hebben. N. N. De liefde, die niet offert, en niet lijdt, is liefdeloos. Lavater. In den Bijbel vinden wij voorbeelden van vromen, die gevallen zijn, en van gevallenen, die zich bekeerd hebben opdat de rechtvaardigen zich niet in hoogmoed en valsche gerustheid zouden verheffen, en opdat de boozen niet uit wanhoop in de zonde zouden volharden. Augustinus. Zandvoort. Donderdag 16 December, zal de Huwelijksinzegening plaats hebben van Dirk Keur met Aagje Terol en Cornelis Weber met Aaltje Schaap. Den 2en kerstdag wordt 's avonds 7 uur in onze kerk een Engelsche dienst gehouden, geheel op Engelsche leest geschoid, onder leiding van Dr. H. T. Oberman, predikant te Heemstede. Ds. Oberman was, eer hij als Herv. Pred. te Heemstede kwam, voorganger van de Engelsche gemeente te Middelburg en Vlissingen. Alle Engelsch-sprekenden, of die taal verstaanden, zijn vriendelijk tot bijwoning van dezen Kerstmis-Dienst uitge- noodigd. De te zingen Engelsche liederen liggen, met de melodie, gedrukt in de kerkbanken. Een Dames-koor zal dien avond vierstemmig een Engelsch kerklied zingen. Hier volgt de inrichting van den dienst: English (Nonconformist) Service. Order of Service 2nd Christmas-day. 7 P. M. Hymn (27) „Hark the herald angels sing." Confession of sins, fsom the Anglican Prayerbook. O. T. lesson lsajah 63 19. Hymn (61 'st tune) om. vs. 3 4 „Who is he that comes from Edom." N. T. lesson: St. Luke 2 1 14. Choir (346) „The day Thou gavest Lord is ended." Hymn (21) „O Come all ye faithful." Collection and intimations. Address by the Rev. Dr. H. T. Oberman, from Heemstede. Hymn (246 2nd tune) „Lead kindly Light, amid the encircling gloom." Benediction. The numbers of the humns are taken from the Scottish Hymnal. Printed orders of service with music and words of the hymns wil be provided in the church. Mevr. P. M. zou graag, voor 't a.s. Kerstfeest met de zondagsschoolkinderen wollen rokken, jongensbroeken en sporthemden ontvangen voor kinderen van 612 jaar. In de week van Kerstmis en Oudejaar is tr geen gelegen heid tot huwelijksinzegening door Ds. P. M. Openbare Evangelische Samenkomst op Vrijdag, 17 Dec. 's avonds 8 uur in „Ons Huis". Spreker: Ds. van Paassen, uit Haarlem. Verkiezing van twee Notabelen der Ned. Herv, Gem. op Vrijdag 17 Dec. a.s., 'savonds van 7—9 uur, in de kerkekamer. Periodieke aftredende leden zijnJb.KoningCz.enJn.KoningEz. Burgerlijke Stand van Zandvoort. 3—19 December 1915. OndertrouwdA. Paap en J van der Mije. P. E. Schaap en L. van den Bos. Geboren Grietje,dochtervanM. Woudaen M.J. Kingma. Cornelis, zoon van C. Terol en E. Bol. Overleden: P. Paap, 78 jr. J. Bisenberger, 52 jr. Bloemendaai. Bij de morgengodsdienstoefening te Bloemendaai zal een collecte worden gehouden voor de Vereeniging „Kinderzorg" in de Classis Haarlem. Dit goede werk, waardoor vele kinderen geholpen worden, wordt gaarne aanbevolen aan wie het collecte-zakje bij het uitgaan der Kerk zal worden aangeboden. Burgerlijke Stand van Bloemendaai. Geboren Johanna Antoinette, dochter van C. J. Kaars Sijpesteijn en J. M. Holst. Jacobus Ludovicus Ignatius, zoon van H. J. Eldering en D. J. Reniers. OndertrouwdA. J. Langhout en L. E. Krah. Getrouwd: N. van der Werff en A. Kohner. OverledenE. J. Craamer 53 j. G. Ruiter 45 j. W. E. Worst 76 j.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1915 | | pagina 3