2e Blad van „De Zondagsbode" van Zondag 19 December 191B Voor eiken dag. Mededeelingen. stantsche kerken gegeven Zijn er niet ook, wier muren in zachte tinten beschilderd zijn; waarop passende teksten zijn aangebracht; wier vensters door gekleurde glazen een zacht licht naar binnen werpen Is het billijk als Mej. D. zegt dat in de protestantsche kerken geen aanbidding is, dat er hoofdzakelijk „een redevoering" wordt gehouden en de gemeente zitten blijft onder het bidden en het zingen van lofverheffingen Gods? Dat al wat oog en hart naar boventrekt daar is verbannen Wat de aanbidding betreft, wordt deze gemist in het gemeen schappelijk gebed, bij het stil luisteren naar de Evangelie-verkondiging en het samen zingen van het Godgewijd lied? Eén enkele prediking en één enkel kerkgezang vol echt protestantsche geloofskracht, is een waarachtiger en Gode welbehagelijker uiting van een aanbiddend hart dan de onverstaanbare roomsche eeredienst, waarbij het den „leeken" niet is geoorloofd mede in te stemmen in het loflied tot Gods eer en het uitstorten van het hart voor Hem plaats maakt voor het werktuigelijk opzeggen van gebeden uit een boekje. Er zijn wel protestantsche preeken die „redevoeringen'' zijn. maar hoe ergerlijk-dom is het als Mej. D. met dat woord „redevoering" de protestantsche preeken typeert. Waar heeft zij toch gekerkt, dat zij zóó geringschattend over de Evangelie-verkondiging spreken kan In mijne gemeente blijft men niét zitten onder het gebed. Mannen én vrouwen staan voor Gods aangezicht. En een „doxologie" wordt ook alleen „staande" gezongen. Mogelijk is dat een unicum. Maar het verwijt, door Mej. D. tot 't Protestantisme gericht, is er een aan 't verkeerde adres. Het treft hoogstens het gros der liturgisch besef missende voorgangers en der onaandoenlijke kerkgangers, die even wel ook in de Roomsche kerk allerminst ontbreken. Of meent Mej. D. in ernst dat vorm en wezen der aanbidding elkaar ddar waarlijk dekken Al wat oog en hart naar boven trekt is in de protestantsche kerken gebannen, zegt Mej. Dorper. Zij heeft er echter, indien we hier geen opzettelijke onwaarheid hebben, maar gedachteloos op los geschreven, toen zij dit beweerde. Gebannen is juist al wat oog en hart zou kunnen afleiden en aftrekken van God. En een ééreplaats heeft op den kansel de Bijbel, die in de Roomsche Kerk van den preekstoel is gebannen. Die Bijbel op den kansel ligt er voor allen zichtbaar, niet als ornament maar om te kennen te geven dat op den protestantschen preekstoel de dienst des Woords geschiedt. Zeker, in den Protestantschen eeredienst gaat de cultus nog te veel op in de preek. Maar dat komt door de voorname plaats die de preek daarin, van den aanvang der reformatie af, heeft bekleed. En wat men hier ook tegen in hebbe te brengen, dit is zeker dat, zooals algemeen bekend is, de protestantsche preeken den toets van de roomsche preekjes glansrijk doorstaan. In den Protestantschen cultus komt de godsdienst als Gods dienst aan zondaren door het Evangelie, tot zijn recht. De Roomsche eere dienst maakt van den godsdienst der menschen dienst aan God,door allerlei dienstbetoon, dat evenwel, bij alle uitwendige pracht en praal, en niet zelden juist daardoor, den godsdienst omlaag trekt, tot het peil der ijdele goddienerij. P- M. Verzameld door C. B. Alles is slechts half, en heeft de andere helft noodig om een geheel te wordende geest verlangt naar de stof, de man naar de vrouw, het even getal naar het onevene, het inwendige naar iets uitwendigs, de beweging naar de rust, ieder ja naar een neen. Emerson. Het heelal is het verwezenlijkte denken Gods en het is een verloren leven wanneer wij anders leven dan in dit besef. Carlyle. Wie zou gelukkiger zijn, een herder die alle nachten droomt dat hij een koning is, of een koning die alle nachten droomt dat hij een herder is Pascal. Om u draait zich de hemelhij roept u, en toont u eeuwige schoonheid; maar uw oog schouwt slechts naar de aarde; daarom slaat u Hij, die alle dingen ziet. Dante. Er zijn tusschen hemel en aarde dingen, waarvan uwe wijsheid nog nooit gedroomd heeft. Shakespeare. De gewillige wordt door het lot geleid de niet-gewillige wordt er door medegesleurd. Seneca. „Zie de zon aan!" „Dat kan ik niet!" „Wat, gij kunt den dienaar niet aanzien, en gij wilt den Meester aanschouwen?" Een Brahmien. Zandvoort- ATTENTIE Het e.v. nummer van den Zondagsbode verschijnt, met het oog op het Kerstfeest, één dag vroeger, Vrijdag 24 December. Het daarop volgend nummer zal ins gelijks één dag eerder uitkomen, n.l. op den Oudejaars dag 31 December. Donderdag 23 December zal, 's middags 12 uur, de Hu welijksinzegening plaats hebben van Pieter Engel Schaap met Leentje van den Bos en van Arie Paap metjansjevan der Mije. English (Nonconformist) Service. Order of Service 2nd Christmas-day. 7 P. M. Hymn (27) „Hark the herald angels sing." Confession of sins, from the Anglican Prayerbook. O. T. lesson Isaiah 63 19. Hymn (61 1st tune) om. vs. 3 4 „Who is he that comes from Edom." N. T. lesson: St. Luke 2 1 14. Choir (346) „The day Thou gavest Lord is ended." Hymn (28) „0 come all ye faithful." Collection and intimations. Address by the Rev. Dr. H. T. Oberman, from Heemstede. Hymn (246 2nd tune) „Lead kindly Light, amid the encircling gloom." Benediction. The numbers of the hymns are taken from the Scottish Hymnal. Printed orders of service with music and words of the hymns will be provided in the church. Vriendelijk verzoek. Mevr. P. M. vraagt of zij, die haar nog kleedingstukken voor't kerstfeest willen sturen, dat doen willen vóór Maandag 20 December, liefst 's morgens. De kerstboom is 22 Dec. en natuurlijk moet alles nog worden verdeeld en ingepakt. Verslag van de vereeniging tot ondersteuning van be hoeftige zieken en kraamvrouwen, MeiNov. 1915. Het batig saldo bedroeg op 1 Mei (zie Zondagsbode 4den Jaargang No. 9) f4.30. Aan giften werd (dank zij tal van klinkende antwoorden op geslaakte noodkreten en een belangrijke bijdrage van Jhr. R. de F. te H.) f 146.— ontvangen. Aan contributies f 176.80, totaal f322.80 De uitgaven (alleen aan melk en eieren) bedroegen f 193.92. Op 1 Nov. was er dus een batig saldo van f 128. 88. een bedrag dat groot schijnt, maar minder groot is, als men bedenkt dat er alweer V/t maand met uitgeven is voortgegaan en er voor Mei geen contributies meer geïnd worden. Aan 5 moeders werd luiermandsgoed verstrekt. In dank werd voor genoten hulp van de Wijkzuster f 10 ontvangen van de fam. B. Niet bakken op de a.s. Kerstdagen en Nieuwjaarsdag. „Door het hoofd- en afdeelingsbestuur van den Alg. Ned. Bond van arbeiders in het bakkers- enz. bedrijf is tot de patroons-organisaties en tot de patroons individueel, het verzoek gericht, om op de a.s. feestdagen niet te laten bakken.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1915 | | pagina 3