2e Blad van „De Zondagsbode van Zondag 16 Januari 1916 Mededeelingen. Voor eiken dag. in den weg. Dan woekert de ingebeelde ziekte voort en vertoont geheel het kenmerk van ongeneeselijkheid. Is het wonder dat zulke lijders geschikt zijn voor een z.g.n. wondergenezing te Lourdes Vooral op den onontwikkelden gevoelsmensch gaat van de Roomsche ceremonieën een geweldige macht uit. Het woord „Lourdes" alleen heeft reeds een magische uitwerking. In het geloof aan de bron, waar de Moedermaagd woont, die kreupelen heeft doen wandelen en blinden genas, gaan ze er vol verwachting heen. En als zij er zijn, verkeeren zij in het gunstige milieu, waar ze niet zelden zoo geestelijk worden beïnvloed, dat de onbewuste simulatie wijkt en de genezing (gelijk men 't noeml) intreedt. De religieuse emotie, door de aan wezigheid van een talrijke schare-gelijk-gestemden. werkt een massa suggestie. Zoo gebeurt het inderdaad dat het onbewuste denkbeeld, dat de ziekte veroorzaakte, wordt geëlimineerd. Vast geloof oefent een machtigen invloed uit op functioneele storingen. En ook organische aandoeningen liggen soms binnen zijn invloeds-sfeer. Voor zoover te Lourdes genezingen geschieden, is er van „mirakelen" geen sprake. De suggestie heeft al gevat eer de zieke te Lourdes komt. Zoo khn de proef daar, onder invloed van processies en hosties en allerlei suggestieve middelen, schitterend slagen. Mej'. Dorper spreekt in haar boekje enkel van „mirakelen", niet over de „reliquieën". Ik combineerde ze omdat ze in de Roomsche leer bijéén hooren. Laat mij dit Artikel mogen besluiten met aan te wijzen dat het geloof aan „mirakelen", door de z.g.n. „reliquieën" verricht, puur heidendom is, door de Kerk niet uitgezuiverd toen z.g.n bekeerde heidenen in grooten getale tot het christendom overgingen. Zij toch bewaarden in tempels of op gewijde plaatsen de z.g.n. overblijfselen hunner heroën, in den tempel van den Olympischen Zeus de in zee gevonden en in een bronzen kistje geborgen schouder van Pelops de wonderdoende groote teen van Pyrrhusde beenderen van Orestes te Sparta; de haren van Medusa te Tegea. Elke stad, alle tempels bewaarden zorgvuldig de reliquieën, die door de bezoeken der vromen, veel winst afwierpen Al deze overblijfselen werkten wonderen, naar men geloofde. Zoo hadden de beenderen van den heros Minos de macht om vliegen af te weren Van hun heiden en halfgoden droegen de „bekeerde" heidenen hun godsdienstige vereering over op het gebeente der martelaren die de plaats innamen der heroën van weleer. En de kerk inplaats van dit bijgeloof tegen te gaan, heeft het eerst stilzwijgend gedoogd om het later te bevorderen en de reliquieën-vereering tot een zeer voornaam deel van haar cultus in te stellen. Mej. D. zegt dat er op 't terrein der mirakelen feiten zijn te con- stateeren die volstrekt niet alleen door katholieken worden erkend. Welnu, dit zij haar grif toegestemd. Alleendie feiten zijn niet zelden van hoogst bedenkelijken aard. En tot die feiten behoort ook dit feit: dat mirakelen doende reliquieën niet zelden gefabriceerd zijn of ondergeschoven, zoodat Calvijn wel mocht zeggen: „datmen het gebeente van een martelaar nietaanbidden kan, zonder het gevaar te loopen, dat men het gebeente van den een of anderen roover of spitsboef, of van een ezel, van een kat of van een paard vereert". P. M. Zandvoort De extra-collecte 1 1. Zondag voor de Kerk gehouden, bracht f43.0372 °P er waren o.a. 2 bankb. van f 10.bij. Kerkvoogden danken de gevers hartelijk. Maandverslagen van de wijkverpleging over Nov. en Dec. 1915. In de eerste maand werden 10 patiënten verpleegd, die te zamen 355 keer hulp ontvingen Van hen behoorden 9 tot de Ned. Herv. en één tot de R. C. Kerk. Voorts werden 3 overleden patiënten afgelegd en moesten 2 pa- tienten onverwachts geholpen worden. In de tweede maand werden eveneens 10 patiënten, samen 249 maal geholpen 8 Hervormden en 2 Roomschen. Jaarverslag van de wijkverpleging over 1915. Gedurende het afgeloopen jaar werden 80 patiënten samen 4013 keer geholpen. Tot de Ned. Herv. Kerk behoorden er 61, 1 tot de Doopsgezinde en 18 tot de R. C. Kerk. Afgelegd werden 14 patiënten, 7 werden er vervoerd en 37 maal moest plotseling hulp worden geboden. Immanuël. De feestavond begint a.s. Woensdag om 77» uur in „Ons Huis". Ds. P. M., Eere-voorzitter, zal de ver gadering openen, terwijl, behalve eenige zangnummers, 24 samenspraken en voordrachten worden gehouden. In de Pauze wordt een tombola gehouden, terwijl er aan het slot een feest-collecte voor de jubileerende vereeniging gehouden wordt. Openbare vergadering op Vrijdag 21 Jan. 's av. 8 uur in „Ons Huis." Spreker; Ds. P. de Haas, Herv. Predt. te Utrecht. Medewerking der Zangvereeniging. Bibliotheek der N. C. G. O. V. is geopend 's Dinsdags, 's avonds 8—9 uur. Verzocht wordt de boeken, die nog in omloop zijn, terug te brengen. Voor het werk onder de militairen in Tilburg (zie vorigen Zondagsbode) ontving ik f2.helft van den inhoud van het busje van den Dinsdagavond-meisjeskrans. Hartelijk dank Burgerlijke Stand van Zandvoort. 7—14 Januari 1916. Ondertrouwd:K. W. Ehbrecht en E. Weber. W. Molenaar en L. van der Putten. GeborenJob, zoon van J. Molenaar en T. Weber. Jacob, zoon van Jb. Kraayenoord en C. van Duijn. OverledenA. Schaap—Paap, 66 jr. Bloemendaal. Ds. van Leeuwen hoopt a.s. Woensdagmorgen, op den gewonen tijd, spreekuur te houden. Onze voorzanger had op Oudejaarsavond zijn parapluie neergezet in het Kerkportaal, en vond na den dienst een hëéle oude, eenigszins kapotte, in de plaats ervan terug. Wie aan deze gedaante-verwisseling heeft meegewerkt waarschijnlijk onder den indruk van de veranderlijkheid van al wat bestaat zou hem zeer verplichten met terugbrengen van het regenscherm, dat eerst in het portaal stond. Onze voorzanger heeft me gevraagd aan de lezers van den Zon dagsbode zijn Oudejaarsavondervaring mee te deelen. Mis schien beging een hunner de vergissing? Dan kunnen ze die herstellen. De collecte voor inwendige zending heeft op Oudejaars avond ruim vijftig gulden opgebracht. De viering van het H.Avondmaal zal plaats hebben 23 Januari a.s. Burgerlijke Stand van Bloemendaal. GetrouwdC. van Nugteren en A. M. M. E. Spoor. OverledenM. van der Fluyt 86 j. W. J. Kroese 65 j. M. E. A. Bachiene 44 j. A. M. van der Veldt 10 j. Verzameld door C. B. Tusschen heugenis en hoop, tusschen gisteren en morgen, blijft soms nauwelijks plaats voor vandaag. Lhotzky. Trouw zijn beteekent niet enkel geduldig, het beteekent ook sterk zijn en moedig zijn. Ruskin. Veel diepten zijn er, en toch is er eigenlijk maar een diepte waaruit een menschenhart roept tot den levenden God. HuyGens. Dikwijls verzwakt het geestelijk leven zoo, dat het slechts als een flauwe streep water is, maar daarom is het niet minder het eeuwige leven. De hoeveelheid doet er niets toe't is het voortdurende, standvastige, dat ons ver blijden moet. Lobstein. Groote daden kunnen niet sterven evenals zon en maan schijnen ze telkens met nieuw lichttot een zegen voor hen, die er op letten. Tennyson. Onverdraagzaamheid jegens hen, die beginnen te ge- looven, is altijd een teeken dat er aan eigen geloof heel wat mankeert. Hilty. De belijdenis is niets anders dan de uitdrukking van het geloof, de taal van het geloof, het uurwerk van het geloof. Zij is liet geloof in den mond. En het geloof is de belijdenis in het hart. Du Bosc.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1916 | | pagina 3