Zandvoort, Aerdenhout, Bloemendaal en Overveen No. 43 ZONDAG 20 Februari 1916 4de Jaargang. voor Predikbeurten Gods Medearbeider. DE ZONDAGSBODE VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Per Jaargang voor Zandvoort en Bloemendaal f 1.50 elders (franco) 2.50 Afzonderlijke nummers0.05 R E ID A. O T I E G POSTHUMUS MEYJES - Zandvoort Jhr Dr M F. VAN LENNEP - Aerdenhout J A VAN LEEUWEN - Bloemendaal Mej C. BIENFAIT - Aerdenhout Adres voor de Administratie: P. SAAF - Zandvoort - Telefoon No. 27 PRIJS DER ADVERTENT1ËN 1—5 regels/'0.55 Elke regel meer0 10 Dienstaanbiedingen, 1 5 regels. 0.35 Elke regel meer0.06 Bij abonnement extra korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Ned. Herv. Gem. Zondag 20 Februari 1916. Zandvoort, v. m. 10 uur: Dr. A. H. DE HARTOG, Pred. te Haarlem. Bloemendaal, v.m. 10 uur: Ds. BERGMAN, Luth. Pred. te Rotterdam, 'savonds 6l/o uur: De Heer K. KOOPMAN. Want wij zijn Gods medearbeiders. I Cor. 3 9a. Niemand is ijveriger dan God. Hij werkt altijd. Zoo op de manier van de zon, die het schijnen niet laten kan, en het lichtgeven niet laten kan, omdat beide in haar wezen ligt. De zon zou zichzelve opgeven als zij ophield met schijnen en lichtgeven. Zij was geen zon meer,'als ze ophield zonnig te zijn. Zoo zou God tot niet-God, dat is tot afgod worden, als Hij ophield te werken. Bijtend is Baal in zijn niet-God zijn, in zijn afgod zijn geteekend door Elia, als deze tot de ver waten priesters zegt: „Roept met luider stem; want hij is immers een God. Zeker is hij in gepeinsof hij is op reis misschien slaapt hij en zal wakker worden". Peinzen, soezen, op reis gaan, slapen dat is in God evenmin denkbaar, als van de zon denkbaar is, dat zij ophoudt te schijnen. „Mijn Vader werkt tot nu toe" zegt Jezus. Dat is Gods privilege. Van de werkwijze van God, is zekei een der merwaar- digste trekken, dat God „ieder zijn deel" geeft aan Zijn werk. God doet alles zelf. En toch laat Hij alles doen. Uit Hem zijn alle dingen. En evengoed door Hem zijn alle dingen. Toch is er niemand, die nauwkeuriger den arbeid verdeelt onder anderen, dan God. In die arbeidsverdeeling ligt één der geheimen van al Zijn arbeid. En een der voor waarden tot voltooing van al wat Hij werkt. Hij zelf is 't die alles werkt. Hij laat alles werken, door wie Hij voor ieder speciaal werk aanwijst en toerust met geschiktheid. In stoute persoonsverbeelding heeft Paulus als hij in den brief aan de Romeinen spreekt over het lijden der natuur heel de natuur laten zien als één levend wezen. Gelijk ieder mensch, heeft óók de natuur haar hoop die ze koestert, haar lijden dat ze draagt, haar heerlijkheid die haar zingen doet. Maar juist omdat zij zóó is, heeft ze haar taak. Omdat zij zóó is, werkt God door haar. Niet alleen in haar. Ook door haar. Zij is met God aan den arbeid. In eenzelfde persoonsverbeelding zien ook Israels zangers in al wat wij benoemen als onpersoonlijke kracht, Gods medearbeiders. Wat wij „natuurkrachten" noemen, zijn in hun taal dienaars van God, medearbeiders van Zijn werk. Alles is aan den arbeid voor God. Alles is ook aan den arbeid door God. Alles is met God zelf aan den arbeidZijn medearbeider. Zoo is het in de natuur. Zoo moet het ook wezen in de menschenwereld. Dat God het zoo wil, heeft Hij duidelijk genoeg getoond, door in allerlei tijdsgewricht menschen te zenden, die voor hun tijd een bepaalde zending hadden te volbrengen. Zij moesten „Gods medearbeider" zijn in het deel van Gods werk, dat voor hen bestemd was. „Er was een mensch van God gezonden, wiens naam was Johannes". (Joh. 1 6) Dat is geen uitzondering. Dat is alleen klare visie van den regel. De uitzondering was, dat die mensch voor dien tijd, voor dat geslacht, voor dat stuk van Gods werk, Johannes is geweest. De regel was, dat de mensch „van God gezonden" was voor Zijn werk. Dus om Gods mede arbeider te zijn. Wanneer de tijd rijp is, zendt God den mensch, die voor dien tijd Gods medearbeider moet zijn. Als een tijd, een volk, een wereldperiode een oogenblik schijnt stil te staan in den opmarsch, wachtende op den leider, in wien de macht is om vooruit te brengen, dan zendt God Zijn medearbeider, die het woord spreekt, dat bevrijding brengt en licht. Er was een mensch van God gezonden, wiens naam was Jesaia. Er was een mensch van God gezonden, wiens naam was Paulus. Er was een mensch van God ge zonden, wiens naam was Dante. Er was een mensch van God gezonden wiens naam was Livingstone. Allen kregen een stuk van Gods werk voor hun rekening. Allen moesten Gods medearbeiders zijn. Allen wisten, dat ze Gods mede- abeiders waren. En wij? En wij Ik heb alleen gioote namen genoemd. Enkele der weinigen, die den geestelijken schat der wereld verrijkt hebben. Ik deed 't met opzet. Dan loopen we geen gevaar, om onzen naam daarnaast te zetten in hetzelfde gelid der allergrootsten, die „Gods medearbeiders" waren. Dan gaan we waarschijnlijk niet vlak achter hen staan, in het tweede gelid van Gods medearbeiders. Ik zeg waarschijnlijk. Want ik weet niet, wie dit leest. Misschien een enkele, die 't zijn plaats acht vlak achter de allergrootsten. Heil den eenzame 1 Maar de meesten gaan verder achteruit- Misschien met mij heel ver achteruit, als „Gods medearbeiders" gerang schikt worden naar grootte en heerlijkheid. Misschien zoover achteruit, dat we gevaar loopen de schouders op te halen, als gesproken wordt van Gods medearbeiders, en de gedachte opkomt, dat öök wij daarbij moeten gerekend worden. Ja, zóóver achteruit, dat we terecht komen in de somberheid en de wanhopigheid. Immers wij, met 't werk dat wij doen, en met de plaats die wij innemen „Gods medearbeiders". W GERTENBACH - Van Ostadestraat 13 - Telef. 145. Depót van de STOOMVERVER1J en CHEMISCHE WASSCHERIJ J. LOTTGER1NG, Groote Houtstraat 5a, Haarlem - Telef. 1561 en 771. Stoomt en verft alle soorten Dames- eo Heeren-Garderobe ving en onberispelijk. gtc Speciale inrichting voor het stoomen van Dekens. Bedden en Matrassen.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1916 | | pagina 1