Wie steeds werken wil met moed Ruste zijnen Rustdag goed! FEUILLETON. Reeds alleen de „voorstelling'' van dat gemis is zoo on zegbaar wreed. Ik kan er niet aan denken, zegt de moeder, wanneer ze denkt aan de mogelijkheid, dat haar kind haar wel eens zou kunnen ontnomen worden. En dan de werkelijk heid En dan de werkelijkheid De onzen uitleiden naar het schip groot geween Wees toch stil Een ander schip kan ze immers uit Oost of West terug brengen, misschien na langen, langen tijd, laat 't net zoo lang duren als 't maar duren wil, we behouden toch altijd bij de scheiding 't vooruitzicht van ze te kunnen zien terugkeeren in groote blijdschap. En wij hooren van hen. En zij hooren van ons. En ze antwoorden op onze vragen. En we kunnen hun zeggen, dat we naar hen ver langen. En ofschoon in de verte, zijn ze nabij. En ofschoon 't wel wezen kan, dat we hun aangezicht nooit zullen wederzien Juist in dat „kan" ligt de vertroosting, de vertroosting der hope. 't Kan wezen, dat wij ze nooit weerzien. En dus, en dus: 't kan wezen, dat wij ze wel weerzien. Halleluja In het vinden van uitwegen der hope kan de liefde niet overtroffen worden Al is 't Paulus, die 't zegt. al zegt Paulus het duizendmaal „gij ^ult mijn aangezicht niet meer zien' t aangezicht is er toch nog. 't Is misschien wel zoo goed als onmogelijk, dat hij zich vergist, maar 't is toch niet heelemaal onmogelijk dat hij zich vergist Zoo is er kans om nog moed te houden te midden van het groote geween. Maar hoe dan, wanneer ook die kans verdwijnt Als de dood aan 't woord komt. dan komt de onfeilbaarheid, dan komt de absolute zekerheid aan 't woord. En dat is het smartelijke van de smart in de scheiding, door hem ver oorzaakt. Onze dierbaren uitleiden naar 't schip in 't voor uitzicht van hen misschien nooit meer te zien, dat is al zoo vreeselijk. Maar hoe vreeselijk is t dan wel, hen uit te leiden naar het graf in t vooruitzicht van hen stellig nooit weer te zien Men zegt soms rampzalig de twijfel. Hier zeggen we rampzalig de zekerheid. De heerlijkheid van het beste aangezicht, dat we in ons leven aanschouwden, te zien ontluisteren in de worsteling der laatste uren, en dan dat beste aangezicht, dat t nog wel is en 't toch niet meer is, onder 't deksel van de doodkist te zien verdwijnen, en dan bij t graf te staan en te weten met helaaszoo schrikkelijk volkomen zekerheid „nu is 't weg, voor goed weg, voor eeuwig weg" neen, dat is niet uit te houden. Paulus wist wel hoe hard 't hem en zijn vrienden daar aan 't strand bij Milete vallen zou van elkander te scheiden. En daarom had hij vooraf gezegd „laten we knielen en bidden Om zich in veiligheid te stellen bij 't naderen van den storm. Om schuil te gaan in de schaduw van Gods vleugelen. Om zich van de rust, van Gods rust te verzekeren in t midden der beroering. Is er een andere uitweg, dan die uitweg naar Boven Ik zeg niet om aan deze smart te ontkomen, want wie die ze kent, zou aan haar willen en aan haar kunnen ontkomen Maar om niet door die smart verzwolgen te worden Neerknielen d-w.z. niet willen blijven staan in eigen kracht. Aan den voet van het schavot hoort men Danton hartstochtelijk uitroepen „o, mijn vrouw mijn innig geliefde vrouw zal ik u dan nooit wederzien Een oogenblik later valt hij zich zelf in de rede Danton, geen zwakheid En dan is Danton klaar. Hoe onbeduidend moet onze liefde zijn, wanneer haar diepste smart door zoo'n geweldige klank interruptie kan bezworen worden o, Dat ellendige, dat ellendige zich goed houden Bidden, d.i. tot God zeggen „ik kan mij in dezen mijnen nood niet langer goed houden, onmogelijk!" Bidden, d.i. merken dat 't ook niet noodig is ons goed te houden in krampachtige en vruchtelooze spanning. Bidden, d.i. elke poging om ons zelf goed te houden opgeven aan het verlangen om door Gods armen gedragen te worden. Zooals wij zeggen van een moeder, die haar hulpeloos kind in de armen draagt ze houdt haar kind. En als God ons houdt, dan houdt hij ons goed, dat verzeker ik u. En dan houdt Hij ons goed vast. In almachtig en teeder medelijden. En al hebben we daarbij soms 't gevoel, dat Hij ons niet vasthoudt, toch houdt Hij ons vast, zalig en sterk. Midden in den nood. Niet naast,neen, in de grootste smarten blijven onze harten in den Heer gerust. We moeten ons niet boven onze smarten pogen te verheffen. Onzin Ge kunt even goed een drenkeling oproepen om zich te verheffen boven de zee. Onzin Boven de zee is geen bodem. In de zee is ook geen bodem. Onder de zee, daar is de bodem. Onder de diepte van onze smart ligt de bodem, de vaste bodem der eeuwige liefde Gods. En ons laten zinken, daarin ligt t geheim van niet te verdrinken. Paulus zal 't aangezicht zijner Efezische vrienden niet meer zien. Zij zullen het aangezicht van den Apostel niet meer zien. Nu blijven ze er niet smachtend en kwijnend in onvruchtbaren weemoed naar hunkeren om toch elkanders aangezicht weer te zien. Zij doen iets anders. Ze richten samen t oog op een ander aangezicht, op 't aangezicht Het Evangelie in Spanje. VII Hoe ziet het er dan met die zoogenaamde vrijheid van godsdienst voor de protestanten uit Artikel 11 van de spaansche Grondwet luidt als volgt: „De roomsche godsdienst is die van den Staat. „De Staat verplicht zich dien godsdienst en zijn dienaren te onderhouden. „Niemand zal, op spaansch grondgebied, om zijn godsdienstige meeningen worden lastig gevallen, noch om de uitoefening van zijn godsdienst, behoudens den eerbied aan de christelijke zedeleer verschuldigd. .Echter zullen geen andere openbare eere diensten noch uitingen (manifestaciones) ge oorloofd zijn dan die van den staatsgodsdienst." Dit artikel klinkt heel mooi en liberaal, maar het is een model van fijne casuïstiek en geeft volkomen vrijheid of recht tot vervolgen, al naarmate de regeering zulks wenscht. Vooral dat verbod van „manifestaciones publicas". openbare uitingen van den godsdienst of eere- dienst is zeer rekbaar en heeft dan ook in den loop der jaren tot allerlei maatregelen van willekeur van de zijde van hoogere en lagere regeeringsambtenaren tegenover de protestanten aanleiding gegeven. Zoo heeft de politiesomsgodsdienstoefeningen verboden omdat het gezang door de geopende vensters op de straat gehoord werd. Dat was een openbare manifestatie Zoo was het niet geoorloofd een opschrift, tekst of kruis boven evangelische kerken of scholen te plaatsenimmers dat was een openbare manifestatie, waaraan roomschen zich konden ergeren zoo was ftet'jarenlang verboden door den hoofdingang van de voornaamste protestantsche kerk in Madrid binnen te gaan, omdat die deur dan open moest zijn en die blik in een kettersche kerk een openbare mani festatie was! De geloovigen hadden aan een achterdeur genoeg. Dit laatste verbod van opschriften boven protestantsche kerken en scholen is vier jaar geleden door den liberalen minister Canalejas opgeheven, volgens sommigen op aandrang van de moeder der Koningin, de prinses van Batten- berg, die met ergernis had opgemerkt, dat geen enkele aanduiding de evangelische kapel, waar heen zij zich had begeven, van andere gebouwen onderscheidde.(') Wanneer de alcalde (burgemeester) een ge hoorzame dienaar van de geestelijkheid is, kost het hem weinig moeite, op aandrang van den bisschop of pastoor, de protestanten op grond van genoemd wetsartikel of zelfs zonder eenigen rechtsgrond hoegenaamd te bemoeilijken en te vervolgen, colporteurs het venten en verspreiden van bijbels te verbieden, scholen, kerken en evangelisatielokalen te sluiten, gods dienstige bijeenkomsten te verhinderen, enz. De geschiedenis van het protestantisme in Spanje gedurende de laatste veertig jaren kan bijna op elke bladzijde zulke voorvallen van onverdraagzaamheid vermelden en de jaar gangen van „Het Evangelie in Spanje" zijn er dan ook vol van. Gelukkig behooren zij meer en meer tot de zeldzaamheden, sedert de liberale pers van dergelijke gevallen melding maakt en de publieke opinie op dit punt meer is wakker geworden. (Wordt vervolgd). M. F. v. L. Men weet dat de tegenwoordige Koningin, de vroegere prinses Ena van Battenberg, pro testant was en haar geloof moest afzweren.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1916 | | pagina 2